3. Португалия е на върха, съкруши Франция на финала на Евро 2016 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Португалия е на върха, съкруши Франция на финала на Евро 2016 (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Мореплавателите” станаха шампиони за първи път след 1:0 над „петлите”

Португалия е новият европейски шампион. „Мореплавателите” победиха Франция на финала с 1:0. Последният двубой от турнира се проведе на „Стад дьо Франс, в редовното време сблъсъкът завърши при нулево равенство, а победният гол бе отбелязан от резервата Едер в 109-ата минута.

Голямата звезда на иберийците Кристиано Роналдо пропусна почти целия мач, след като бе принудително заменен през първото полувреме. След последния съдийски сигнал той избухна в сълзи от радост и победоносното си „Si”.

Португалците спечелиха титлата след само една победа в редовното време.

ГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК

Антоан Гризман стана вторият играч, който в една и съща година губи два финала – на европейското и на Шампионската лига. През 2008 г. тези неприятни емоции изпита Михаел Балак.

Това бе първото европейско първенство, на което участваха 24 отбора. Дебют направиха пет държави - Албания, Исландия, Северна Ирландия, Словакия и Уелс. „Викингите” сътвориха сензация, като отстраниха Англия на 1/8-финалите, а Уелс стигна полуфиналите, където загуби от Португалия.

През 2020 г. европейското ще се проведе в 13 държави.

През първото полувреме отборът на Франция владееше повече топката – 55% от игровото време, и създаде всичко по-интересно и опасно. Вратарят на „петлите” Уго Лорис не трябваше да се намесва решително, докато колегата му от другия край на терена немалко грижи.

Първата възможност в срещата бе за тима на Португалия. Луиш Нани получи дълъг пас от Седрик, овладя на гърди и стреля, но изпълнението му бе много неточно.

В 10-ата минута Руи Патрисо трябваше да намесва решително след удар с глава на Антоан Гризман. Футболистът на Атлетико (Мадрид) насочи топката към горния десен ъгъл, но стражът на „мореплавателите” с една ръка изби в ъглов. След центрирането от него, с глава засече Оливие Жиру, но прави право в ръцете на вратаря.

Португалия претърпя тежък удар още през първата част. В 17-ата минута капитанът на Португалия Роналдо се хвана за коляното, седна на тревата и очите му се обляха в сълзи. По-рано той бе ударен тежко от Пайе. Селекционерът Фернандо Сантош бе видимо притеснен. Кристиано напусна терена с помощта на лекарския екип. След около три минути се завърна в игра, но не успя да издържи дълго и се наложи да бъде изнесен с носилка. На негово място влезе Рикардо Куарешма. Голямата звезда бе изпратена с бурни аплодисменти.

Така, Кристиано няма да може да счупи рекорда на Мишел Платини за най-много голове на европейско първенство - и двата имат по 9.  Антоан Гризман води в голмайсторската листа на турнира с 6 гола, Роналдо завърши с 3. Освен това,  Гризман вече постави рекорд с най-много попадения в елиминационната фаза на еврофинали – 5.

В 34-ата минута Муса Сисоко застраши сериозно вратата на португалците. Той отправи истинска бомба, след като финтира по страхотен начин Андриен Силва в наказателното поле. Патрисио обаче демонстрира рефлекс и изби.

Любопитен факт е, че в предишните си финали на европейско (1984 и 2000), в които Франция е триумфирала, резултатът на полувремето е бил 0:0. През 2004 г. Португалия и Гърция също завършиха преди почивката с две нули, но накрая елините вдигнаха трофея…

Второто полувреме започна в динамично темпо с бързи атаки и към двете врати. Първият точен удар за частта бе отправен от Гризман. Той бе намерен много добре от Кингсли Коман, който влезе на мястото на Димитри Пайе. Играчът на Атлетико навлезе в наказателното поле и шутира по земя, но Руи Патрисио бе на мястото си и улови.

След като изминаха 60 минути от срещата, двубоят влезе в историята – стана първият финал на европейско първенство, в който няма отбелязани голове след час игра.

Пет минути след това „сушата” можеше да бъде нарушена. Коман центрира в наказателното поле към Гризман, който засече с глава и отправи коварен удар, но топката премина на сантиметри от напречната греда. Всички в състава на Франция се хванаха за главите – страхотна възможност.

Франция продължи да натиска съперника си. В 75-ата минута Руи Патрисио отново спаси отбора си. Вратарят отрази силен удар на Оливие Жиру, който бе отлично изведен.

Десет минути преди края на редовното време станаха двете най-добри и опасни положения за „мореплавателите”. Нани накара Лорис да вади под гредата с центриране, което се оказа удар, а след това Куарешма стреля със задна ножица в опит да направи добавка. Вратарят на Тотнъм се справи и при този случай.

В 84-ата минута Муса Сисоко пробва късмета си с бомбен удар от дистанция, но Патрисио за пореден път показа на „петлите”, че е „заключил” вратата си.

Напрежението пред вратата на Португалия бе до последно. Във втората минута на добавеното време влезлият като резерва Пиер Жиняк получи в наказателното поле, преодоля с лекота Пепе и стреля покрай вратаря, но топката се отби от дясната греда.

Така се стигна до продълженията. Това е третият случай на това първенство, в който Португалия ще играе допълнителни 30 минути – случи се срещу Хърватия и Полша.

Финалът на Евро 2016 стана и шестият в историята, който ще се реши след 90 минути. За последно това стана през 2000 г., когато Давид Трезеге вкара златен гол за победата над Италия с 2:1.

Франция продължи да действа по-уверено и настоятелно. Въпреки това обаче в 104-ата минута нападателят на „мореплавателите”Едер бе много близо до гола. Той засече с глава центриране и принуди Лорис да се намесва решително. Това бе най-интересното положение за първото продължение.

В кратката почивка Кристиано Роналдо излезе на терена накуцвайки и надъха съотборниците си.

През второто продължение Рафа Герейро сериозно разтресе напречната греда от пряк свободен удар. Домакините имаха претенции срещу съдията Клатенбърг заради това, че го е отсъдил, защото Едер игра с ръка, а не Косчелни, както посочи англичанинът.

В 109-ата минута португалската част от Стад дьо Франс избухна. „Мореплавателите” проведоха отлична атака, Едер пое топката, спечели терен и с топовен удар от сериозна дистанция не остави абсолютно никакви шансове на Уго Лорис. Шутът бе по земя и кълбото влетя в долния десен ъгъл, въпреки плонжа на стража. Кристино Роналдо отново се разплака край страничната линия, този път от радост.

Артета: Гостуваме на шампионите, няма как да е лесно