3. Португалия срази Полша след дузпи и ще играе на полуфинал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Португалия срази Полша след дузпи и ще играе на полуфинал (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Мореплавателите" се наложиха с 5:3 и чакат победителя от Уелс - Белгия

Португалия  е първият полуфиналист на европейското първенство. „Мореплавателите” сразиха Полша с 5:3 след изпълнение на дузпи. В редовното време двубоя завърши при равенство 1:1. Срещата се проведе на стадион „Велодром” в Марсилия. Така, отборът на Фернандо Сантош ще играе с победителя от двойката Белгия - Уелс.

Любопитен факт е, че Португалия стига до тази фаза на турнира без да е спечелила нито един от мачовете си до момента в редовното време.

Полуфиналът на португалците ще се изиграе на 6-и юли на "Стад де Люмиер" в Лион.

Резултатът в двубоя бе открит още във втората минута от капитана на „дружина полска” Роберт Левандовски. Гросицки центрира отляво и намери нападателя на отлична позиция, който от десетина метра се разписа с плътен удар.

Така, нападателят на Байерн (Мюнхен) стана авторът на втория най-бърз гол на европейски първенство. Първото място държи руснакът Дмитри Кириченко, който се разписа в 67-ата секунда срещу Гърция през 2004 г.

В 30-та минута имаше спорна ситуация, когато Михал Паздан изблъска в гръб Роналдо в наказателното поле, но и двамата бяха на скорост, и арбитърът Феликс Брих не отсъди нищо.

Три минути по-късно Ренато Санчес отправи силен удар от границата на наказателното поле, топката леко се отклони от Криховяк и влезе във вратата за 1:1. С това Санчес влезе в историята. Той стана най-младият футболист, вкарал гол в елиминационната фаза на европейски първенства. Освен това, Ренато стана и най-младият титуляр за Португалия на голямо първенство.

Португалците започна по-активно второто полувреме и създадоха немалко грижи на полските защитници. Седрик Суареш отправи много силен удар в 63-ата минута от сериозна дистанция, но топката профуча покрай вратата.

В 69-ата минута пред поляците се откри страхотна възможност за гол. Те проведоха страхотна атака, Милик бе намерен в пеналта, нападателят отправи удар от движение, но Руи Патрисио демонстрира рефлекс и улови.

Португалия продължи да натиска. Фонте отправи опасен удар с глава в 79-ата минута, след като засече центриране от ъглов, но Фабиански бе на мястото си и улови с две ръце.

В 86-ата минута Моутиньо отправи пак като по конец към Роналдо в наказателното поле, голямата звезда на „мореплавателите” се опита да отправи удар от въздуха, но не успя да уцели топката.

До края на редовното време действията се развиваха предимно в половината на Полша, нулевото равенство се запази въпреки натиска и така срещата влезе в продълженията.

Още в първата минута топката бе пратена към Роналдо в наказателното поле, той я получи на около 2-3 метра от голлинията, но не успя да отиграе качествено и лесно загуби. Това предизвика иронична усмивка от негова страна.

В 100-ата минута Аркадиуш Милик пробва късмета си с топовен удар от дистанция, но за щастие на Руи Патрисио топката мина над вратата.

Във второто продължение, точно когато Португалия беше в подем, фен на изскочи на терена и се опита да прегърне Роналдо, но бе бързо настигнат от стюардите и бе изведен.

След здрава битка до края на продълженията се стигна и до изпълнението на дузпи.

Първи зад топката застана Кристиано Роналдо. Той направи типичната си засилка и сгреши – 1:0. След това Левандовски изравни. Ренато Санчес бе вторият за Португалия. Младокът се засили и замалко да скъса мрежата. Милик с левия крак изравни за 2:2. Жоао Моутиньо върна преднината на Португалия. Камил Глик също се разписа от 11-те метра.

Нани изпълни четвъртата дузпа и също не остави шанс на Лукаш Фабиански. Ударът на Якуб Блашчиковски  обаче бе спасен от Руи Патрисио. Той заложи на силата и прати в левия ъгъл, но вратаря се справи класно. Рикардо Куарешма се нагърби с решаващото изпълнение и след мощен удар класира „мореплавателите”.

Така Полша отпада от Евро 2016 без нито една загуба в редовното време на срещите си от турнира.

Алавес отново не прости на Севиля (ВИДЕО)

Трета поредна победа в съперничеството след 2:1

Ница разгроми Сент Етиен с 8:0 (ВИДЕО)