3. Провал на Шалке короняса Байерн за 22-и път в Германия

Провал на Шалке короняса Байерн за 22-и път в Германия

Шалке се провали срещу Вердер и подари титлата на баварците

Байерн Мюнхен спечели 22-ата си шампионска титла в Бундеслигата. В предпоследния кръг на първенството рекордьорите по спечелени трофеи надиграха категорично изпадащия Бохум с 3:1. Трите точки сами по себе си нямаше да бъдат достатъчни, ако интригата на върха не бе разплетена след съкрушителната загуба на основния претендент Шалке от Вердер Бремен. Дори при загуба в последния кръг Байерн ще остане на върха благодарение на забележителната си голова разлика и предимство в преките двубой с Шалке през сезона.

Байерн също така продължава борбата си на още два фронта. Срещу Вердер шампионите ще спорят за Купата на Германия, а на 22 май, когато всичко вече ще бъде решено архитектът на тима Луис Ван Гаал и момчетата му ще вземат участие в един от най-значителните футболни спектакли за годината - финалът на Шампионската лига.

С шампионски хеттрик се отчете младият нападател на баварците Томас Мюлер. Почетното попадение за гостите отбеляза Кристиян Фукс в заключителните 5 минути на мача.

Очаквано двубоят на препълнената „Алианц Арена” започна със съкрушителен натиск на домакините. Баварците налазиха съперника си още от първата минута. В рамките на първите 60 секунди Бастиян Швайнщайгер имаше добра възможност да стреля с глава след корнер на Рибери. В петата пък Ивица Олич пропусна най-чистото положение до този момент. Изведен от Томас Мюлер героят от Шампионската лига се озова лице в лице с Филип Хеерваген. За огромно съжаление на препълнените трибуни обаче Олич прати топката покрай вратаря и вратата на Бохум.

Последваха още силни изяви от страна на футболистите в червено-бели екипи, които играеха първия си двубой в новата екипировка за домашни двубои. Очакваното се случи в 18-ата минута. Байерн поведе с 1:0 с гол на Томас Мюлер, който от линията на вратарското поле засече с гърди центриране на Филип Лам.
Младият Мюлер не се ограничи единствено с това и две минути по-късно реализира 12-я си гол за сезона. Филип Лам центрира от дясното крило към далечната греда. Там Рибери успя да овладее и незабавно върна топката в средата на наказателното поле, където Мюлер надскочи защитата на гостите и с глава изстреля топката в мрежата на Хеерваген за 2:0.

Въпреки убийственото преимущество на домакините Бохум все пак успя да достигне до чисто положение в 38-ата минута. То обаче бе пропиляно от голмайстора на тима Станислас Шестак. Деветката получи отличен пас от Златко Дедич на чиста позиция в средата на наказателното поле. Без подготовка нападателят стреля от въздуха, но прати удара си далеч от целта.

След паузата Байерн даде ново начало на методичната си офанзива. В 54-ата минута Мюлер получи истински подарък от Рибери под формата на извеждащ пас и бе задължен да реализира хеттрика си. Нападателят обаче стреля от 14 метра право в лявата греда. В 61-ата Олич направи поредния си аристократичен пропуск. След центриране на Робен таранът стреля неточно от непосредствена близост и не успя да сложи точка на спора.

Играчът на мача Томас Мюлер обаче не остави нищо на случайността и в 69-ата минута оформи хеттрика си с отлична самостоятелна акция в пеналта на Бохум. Получил пас от Ван Бомел голаджията залъга Малтриц и шутира покрай Хеерваген за 3:0.

В 80-ата минута и влезлият като резерва Марио Гомес бе отказан от гредите на Бохум. Нападателят засече подаване от ляво, но топката отскочи от напречната греда. При добавката Миро Клозе стреля право в краката на противников бранител.

В заключителните етапи на срещата гостите намериха достатъчно време за да отбележат почетен гол. За 1:3 точен бе Кристиян Фукс, който с изящен удар от пряк свободен удар прониза вратата на Йорг Бут в горния ляв ъгъл.

В следващия и последен кръг Байерн излиза в протоколен двубой като гост на Херта, който до последно запазва шансовете си да се спаси от изпадане.

Байерн Мюнхен – Бохум 3:1