3. ПСВ би, но не продължи, Манолев се контузи

ПСВ би, но не продължи, Манолев се контузи

ПСВ победи Хамбургер с 3:2, но след 3:3 в общия резултат отпадна от Лига Европа

ПСВ победи Хамбургер с 3:2 в мач реванш от 1/16-финалите на турнира Лига Европа. Хамбургер разполагаше с чист гол аванс от първия мач и благодарение на двете попадения на чужд терен с общ резултат от 3:3 продължава напред в надпреварата. Въпреки че поведе убедително с 2:0 през първата част тимът на ПСВ бе константно сполетяван от лоши новини. Първо Станислав Манолев се контузи в 23-ата минута, а през втората част „филипсите” останаха с човек по-малко след нелепи изцепки на голмайстора Джуджак. Хамбург успя да се възползва от положенията си и в хода на мача отбеляза две попадения, които с преднината от един гол от миналата седмица се оказаха достатъчни да класират „червените гащи” за осминафиналите на Лига Европа.
Отборът на ПСВ започна двубоя със светкавичен гол още от съблекалнята. „Филипсите” навлязоха в мача с гол пасив от гостуването си в северна Германия седмица по-рано, но това по никакъв начин не повлия момчетата на Фред Рутен, които елиминираха пасива още във втората минута. Голмайсторът Ола Тойвонен показа отличен усет за пласиране, след което от непосредствена близост прониза вратата на Франк Рост за 1:0. Атаката бе започната по лявото крило от унгареца Балаш Джуджак. В наказателното поле той намери Отман Бакал, който пък продължи бързо към Тойвонен. Позицията на шведския таран породи съмнения за засада, но тя бе покрита от Йорис Матайсен. Необезпокояван нападателят не срещна голяма съпротива от Рост и изведе тима си напред.
След светкавичния гол ПСВ демонстрира търпеливост с играта си и остави гостите да диктуват темпото през първите 15-ина минути. Бургерите търсеха пролуки по крилата с пробиви на Елхеро Елия и Зе Роберто, който също така оперираше и в средата на терена. Натискът на гостите се оказа недостатъчен да пробие защитния вал на ПСВ. При редките си пробиви в противниковата половина Ибрахим Афелай стресна Франк Рост с удар от 25 метра. Въпреки че топката бе мокра и трудна за отиграване вратарят се справи добре и изчисти далеч от опасност. Последваха още силни минути за Хамбургер, докато ПСВ не претърпя първата си тежка загуба – Станислав Манолев се контузи в 23-ата минута и с това приключи участието си в двубоя.

Българинът се хвана за коляното, след като се сблъска с голмайстора на гостите Младен Петрич. Медицинският екип на ПСВ не успя да помогне на Манолев и това принуди наставникът му да го смени в 26-ата минута с Андре Оойер.

В 28-ата минута ПСВ се доближи до нов гол, а в основата на ситуацията отново бе Балаш Джуджак. Унгарското ляво крило получи кълбото на границата на наказателното поле и оттам отправи свиреп удар. Самопожертвователно ветеранът Зе Роберто подложи лицето си на пътя на топката, с което предотврати почти сигурен втори гол.
Джуджак компенсира пропуска с нов отличен удар от разстояние, който този път бе конвертиран в гол. В 43-ата минута унгарецът стреля неспасяемо от фаул на 25 метра  разстояние от вратата. В полета си топката закачи Младен Петрич, заблуди Рост и спря в мрежата за 2:0.

След паузата Хамбургер все пак показа, че всичките усилия през първата част не са били напразни и подобно на съперника си върна един гол секунди след началния сигнал на рефера Майк Дийн. Пьотър Троховски центрира от дясно в наказателното поле. Там Петрич със сетни усилия успя да закачи топката с върха на обувката си и да я прати покрай стража Андреас Исаксон за да намали до 1:2. С това сръбският нападател реализира почти безценният в днешни дни гол на чужд терен.

С развоя на двубоя събитията продължиха да се редят в полза на гостите. Освен контузията на Манолев, ПСВ загуби още един човек в 57-ата минута, когато за детинско невъздържано поведение голмайсторът Джуджак си изпроси два бързи жълти картона и пое към съблекалните. След този момент играта на двата тима се влоши значително и това доведе до нов червен картон – този път за тима на Хамбургер. Теренът в 74-ата минута напусна Ги Демел за закъсняло влизане срещу Ерик Питърс.

Късметът в този двубой обаче определено бе на страната на немския състав, който изравни резултата в 79-ата минута след дузпа. Жером Боатенг се появи в игра в 77-ата минута и секунди по-късно бе съборен в пеналта на ПСВ от Карлос Салсидо и заслужи дузпа за гостите. Пьотър Троховски не допусна грешка от бялата точка и с изравнителния гол практически класира Хамбургер на осминафиналите в Лига Европа – 2:2. Гол все пак падна, а негов автор стана Дани Коверманс в 90-ата минута. Въпреки това Хамбургер удържа домакините и се класира за следващата фаза на турнира.

ПСВ - Хамбургер 3:2
1:0 Тойвонен (2')
2:0 Джуджак (43')
2:1 Петрич (46')
2:2 Троховски (79' от дузпа.)
3:2 Куверманс (90')

За ПСВ: Исаксон, Манолев (26 - Оойер), Родригес (80 - Куверманс), Салсидо, Петерс, Енхелаар, Лазович, Афелай, Джуджак, Бакал (71-Лабяд)Тойвонен;

За Хамбургер: Рост, Демел, Розенал, Матайсен, Аого, Теше (46' - Питройпа), Зе Роберто, Ринкон, Троховски (89' - Берг), Елиа, Петрич (77' - Боатенг);