3. РАДОСТ НА "ОЛД ТРАФОРД": Манчестър Юнайтед нокаутира Лийдс с 6:2 (ВИДЕО+СНИМКИ)

РАДОСТ НА "ОЛД ТРАФОРД": Манчестър Юнайтед нокаутира Лийдс с 6:2 (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Червените дяволи" шамаросаха набързо съперника в първата "Война на розите" от 16 години насам във Висшата лига

"Войната на розите" се завърна в английската Висша лига след 16-годишно отсъствие с домакински разгром на Манчестър Юнайтед.

„Червените дяволи“ разбиха новака Лийдс с 6:2 в дербито от 14-ия кръг на първенството и така гостите останаха без шампионатен успех на „Олд Трафорд“ за 16-и пореден път.

Домакините от своя страна събраха 26 точки и вече са трети в класирането, изоставайки с 5 от лидера Ливърпул, но и с мач по-малко.

С по две попадения за тях се отличиха Скот Мактоминей и Бруно Фернандеш, а наставникът им Оле Гунар Солскяер заложи на една изненада в състава си, давайки първи старт на Даниел Джеймс за първенство през сезона.

Норвежецът остави на пейката рекордната клубна покупка Пол Погба и възстановения Единсон Кавани, докато колегата му Марсело Биелса пусна за втори пореден път едни и същи титуляри.

Манчестър Юнайтед започна ударно дербито и Скот Мактоминей реализира два гола за 171 секунди.

Шотландският национал откри още след пас на Фернандеш и удар в долния ъгъл от границата на наказателното поле резултата във втората минута, а в четвъртата удвои, след като бе изведен от Антони Марсиал зад защитата на Лийдс – 2:0.

След това гостите имаха две възможности, ала ги пропиляха. В 19-ата минута голмайсторът им Патрик Бамфорд вкара от добавка, ала попадението бе отменено заради засада.

Така се стигна до 20-ата минута, в която Бруно Фернандеш оформи класиката, а в 37-ата  Виктор Линдельоф също се разписа, след разбъркване в пеналта и асистенция на Марсиал, за да направи резултата 4:0.

Три минути преди почивката гостите все пак върнаха един гол, дело на Лиъм Купер след пас на Рафиня, а вратарят им спаси за първи път малко след това, когато Маркъс Рашфорд тества рефлекса му от 20-ина метра.

Така почивката дойде при резултат 4:1 и Марсело Биела отговори с двойна смяна, ала второто полувреме отново не започна добре за момчетата му.

Едва 112 секунди след паузата Антони Марсиал трябваше да отбележи ново попадение, след като бе изведен сам срещу вратаря от Фернандеш, но се засуети и стреля покрай целта.

Отговорът на Лийдс дойде две минути по-късно, когато Де Хеа спаси майсторски удар на Рафиня от воле, след което топката се удари в гредата и се стигна само до корнер за гостите.

Две минути по-късно домакините контраатакуваха и имаха числено предимство, но Даниел Джеймс падна за дузпа и получи жълт картон за симулация.

Последваха два последователни изстрела на Фернандеш, блокирани от защитници на Лийдс, а в 65-ата минута Рафиня засече с мощен шут лошо изчистване с глава на Мактоминей, но Де Хеа бе на своя пост и отрази.

В 66-ата минута Мактоминей изведе Даниел Джеймс след поредната образцова контраатака на „червените дяволи“ и уелският национал вкара за 5:1.

Малко след това домакините получиха и дузпа, след като Марсиал падна в пеналта. Бруно Фернандеш я превърна в гол след изпълнение в типичния си стил, така че вече има 25 попадения и 15 асистенции в 42 мача за Юнайтед.

Крайното 6:2 пък оформи Стюърт Дейвис с много красиво попадение от дистанция в 73-ата минута.

Впоследствие победата на домакините можеше да стане още по-изразителна, ако стражът на Лийдс не бе блеснал с две страхотни намеси и Фред не бе пропуснал на празна врата.

Така Юнайтед се поздрави с едва втора домакинска победа през кампанията, докато Лийдс загуби втора поредна визита, макар в сряда да разби Нюкасъл с 5:2, за да остане със 17 точки от 14 мача във Висшата лига.

Манчестър Юнайтед – Лийдс 6:2
1:0 Скот Мактоминей (2)
2:0 Скот Мактоминей (4)
3:0 Бруно Фернандеш (20)
4:0 Виктор Линдельоф (37)
4:1 Лиъм Купър (42)
5:1 Даниел Джеймс (66)