3. Рубин повали ЦСКА и спечели първата си Суперкупа на Русия

Рубин повали ЦСКА и спечели първата си Суперкупа на Русия

Шампионът на Русия Рубин (Казан) спечели първата си Суперкупа на страната, след като седмица преди началото на новото първенство в Премиер лигата, казанци надиграха московския ЦСКА с 1:0 в повторение на миналогодишния двубой.

Миналата година трофея вдигна „армейският” състав, но днес шампионите на страната взеха реванш и отпразнуваха първото си отличие за годината. Рубин бе далеч по-добрият състав на терена, но въпреки многобройните си положения и отслабения състав на ЦСКА успя да отбележи едно единствено попадение. Негов автор стана изключително активният нападател Александър Бухаров.

Срещата на стадион „Лужники” започна с явен натиск на Рубин като още в третата минута Бухаров получи добро центриране от левия фланг, но не успя да се разпише, изпращайки топката във външната страна на мрежата. Секунди по-късно Бухаров отново достигна извеждащо подаване, но този път стражът Игор Акинфеев бе добре пласиран и отрази противниковия удар.

Постепенно ЦСКА успя да се посъвземе, но Рубин продължаваше да бъде по-опасният тим. В 25-ата минута дефанзивна грешка на Милош Красич принуди за пореден път Акинфеев да осъществява трудно спасяване. Красич загуби топката по крилото, Касаев пое топката залъга защитник на „червено-сините” и стреля към вратата на Акинфеев. Националът изби и секунди по-късно новото попълнение на столичани Кейсуке Хонда намери централния нападател Томаш Нецид. Чехът с мощен диагонален удар прати топката по посока вратата на Сергей Рижиков.

Неминуемото се случи в 35-ата минута, когато Игнашевич и Акинфеев не се разбраха и това позволи на Бухаров да открие резултата на празна врата. Централният защитник на московчани бе притиснат от Хасан Кабзе и с недобре премерен пас върна към вратаря си. Акинфеев също се засуети с топката, след което я прати в краката на дебнещия Бухаров. Нападателят напредна с лекота и прати кълбото в опразнената врата на ЦСКА за 33-я си гол в „Клуб 100”.

Секунди преди почивката Хонда стреля опасно от пряк свободен удар, но Рижиков успя да парира. Кратко след това прозвуча и сигналът за почивка на рефера Станислав Сухин.

След паузата Рубин заигра далеч по-консервативно и това позволи на ЦСКА да обърне голяма част от перата на статистиката в своя полза. Носителите на Купата на Русия започнаха да изглеждат далеч по-настоятелни. В 64-ата Хонда получи пас зад гърба на защитата на Рубин и центрира, но стабилният Рижиков предотврати опасността. С напредване на срещата „армейците” станаха още по-настоятелни. Роденият в ЮАР халф Марк Гонсалес отправи страховит удар към Рижиков, който изчисти в корнер. При последвалото центриране бранителят на ЦСКА Алексей Березуцкий имаше шанс да стреля с глава от непосредствена близост, но за негово нещастие се размина с топката.

Това бе и последното интересно положение в срещата. Рубин започва новия сезон в Русия с ценен трофей. Заедно с битката в първенството Рубин и ЦСКА продължават борбата си в европейските клубни турнири. На 11 март Рубин приема шампиона на Германия Волфсбург в мач от осминафиналите на Лига Европа, докато на 16-и ЦСКА гостува на испанския Севиля в първи мач от осминафиналите на Шампионската лига.