3. Съдийска аванта класира Арсенал на полуфинал за "ФА Къп"

Съдийска аванта класира Арсенал на полуфинал за "ФА Къп"

Арсенал се класира на полуфинал за Купата на Англия, след като обърна Хъл Сити с 2:1 в края на мача на „Емирейтс”, не без помощта на реферите.

Хъл поведе в 12-ата минута с гол на Ник Бармби, Арсенал изравни в 73-ата чрез Ван Перси, а в 84-ата Уилям Гала донесе успеха на лондончани след гол от засада. Така тимът на Арсен Венгер ще играе на полуфинал срещу градския си съперник Челси.

Арсенал започна вяло мача, а футболистите на Венгер явно си мислеха, че „тигрите” сами ще се победят. Домакините бяха наказани още в 12-ата минута, когато Ник Бармби получи пас отляво в наказателното поле и без да се бави стреля към вратата на Фабиански, който нямаше как да предотврати пътя на топката към мрежата му, тъй като тя се отби в крака на защитник и смени траекторията си – 0:1.

Това шокира „топчиите” и те дълго време не знаеха как да намерят път към вратата на Хъл. Домакините опитваха с дълги пасове да намерят в предни позиции Вела и Ван Перси, но тези им намерения нямаше как да успеят срещу високите защитници на Хъл.

Така неусетно първата част изтече и Хъл Сити се оттегли с гол преднина, но в началото на вторите 45 минути натискът на Арсенал стана масиран. В 53-ата минута Васирики Диаби не можа да уцели вратата с глава от непосредствена близост след центриране от корнер, а минута по-късно Анди Доусън изби от голлинията, след което Сонг опита да вкара с гръб към вратата, но гостите извадиха късмет и в тази ситуация.

В 64-ата минута Венгер пусна в игра Насри и Бендтнер, които раздвижиха играта на тима. В 72-ата минута Фортуна отново бе на страната на „тигрите”, след като Ван Перси посрещна с глава центриране от корнер, но ударът му срещна напречната греда. Само две минути по-късно обаче домакините най-сетне изравниха. Бендтнер проби отдясно и пусна топката успоредно на вратата, а там Аршавин я върна назад към Ван Перси, който отбеляза под гредата за 1:1.

Няколко минути по-късно Хъл изненадващо можеше да поведе отново. Джуру изпусна зад гърба си Джовани, който напредна сам срещу Фабиански, но би в аут. На отсрещната врата пък Бендтнер имаше шанс да вкара на почти празна врата, след като Майхил изпусна топката, но стреля в защитник, който бе застанал на голлинията.

В 84-ата минута дойде и най-скандалният момент в мача, когато Уилям Гала донесе победата на Арсенал от явна засада. Домакините центрираха в пеналта на Хъл, където играч в червено отклони топката към намиращия се в засада Гала, но това остана незабелязано от страничния рефер, който посочи центъра – 2:1.

По този начин Арсенал ще изиграе първия си мач на новия "Уембли", на полуфинала, а срещу него ще застане градският съперник Челси.

АРСЕНАЛ - ХЪЛ СИТИ 2:1
0-1 Бармби 12'
1-1 Ван Перси 73'
2-1 Гала 84'

Арсенал: Фабиански, Саня, Гала, Джуру, Гибс, Сонг, Диаби, Уолкът, Вела, Аршавин, Ван Перси (Бендтнер, Насри, Ебуе).
Хъл Сити: Майхил, Рикетс, Гарднър, Зайате, Доусън, Ашби, Бармби, Джовани, Халмоси, Фейгън, Манучо (Хюз, Менди, Франс).

Жълти картони: Гала, Насри (Арсенал); Майхил, Доусън, Халмоси, Франс, Манучо (Хъл Сити).

Рефер: Майк Райли
Стадион: "Емирейтс" - 55 641 зрители