3. Северна Ирландия дочака своята първа победа на европейски финали (ВИДЕО+СНИМКИ)

Северна Ирландия дочака своята първа победа на европейски финали (ВИДЕО+СНИМКИ)

Украйна игра много слабо под дъжд и градушка в Лион и загуби с 0:2

Северна Ирландия поднесе една от големите сензации до момента на Евро 2016 и победи Украйна с 2:0 в Група C. Голове на Гарет Макоули и Найъл МакГин през втората част на „Стад де Люмиер” в Лион донесоха първия успех на британците на европейски финали и голяма радост за многобройните им фенове по трибуните.  Предишната голяма победа на Северна Ирландия датира от преди 34 години, когато те победиха домакина Испания с 1:0 на Мондиал '82.

Германия, Северна Ирландия и Полша имат по три точки преди мача на Бундестима от 22:00 срещу „Дружината”, а Украйна остава с нула и почти сигурно ще напусне турнира безславно.

Днес Майкъл О’Нийл направи цели пет промени в своя състав, явно недоволен от пасивната игра на отбора му срещу Полша при загубата с 0:1. Той заби на пейката водещия голмайстор на отбора Кайл Лафърти и разчиташе на Конър Уошингтън. Михайло Фоменко направи само една промяна и пусна на върха на атаката Йехвен Селезньов вместо Роман Зузуля.

Северноирландците носеха черни ленти на ръцете в памет на загиналия 25-годишен фен Дарън Роджърс, който почина по-рано тази седмица след падане от 8 метра на кея в Ница.

Очаквано мачът не бе особено зрелищен, но започна с удар на Конър Уошингтън, който бе лесно спасен от вратаря Пятов. След амбициозния старт на британците инициативата премина в украински ръце, но атаките в жълто срещаха много гъстата защита в зелено.

Чистите голови положения липсваха, а Северна Ирландия дебнеше своя шанс на статични положения. Най-креативните играчи на украинците – Коноплянка и Ярмоленко, бяха бледи сенки, а дъждът, който заваля над стадиона в Лион хич не им помогна.

Уорд центрира в 34-ата минута, а Каткарт успя да стреля с глава, но неточно. Капитанът Стивън Дейвис опита силен изстрел след бързо изпълнен фаул, но Пятов спаси.

Втората част започна сензационно. В 47-ата минута Оливър Норууд центрира от пряк свободен удар на втора греда, а там бранителят на Уест Бромич Гарет Макоули с глава насочи в обратния ляв ъгъл за 1:0. За Северна Ирландия това бе първи гол на голям форум от 1986 година, когато Колин Кларк вкара при загубата с 1:2 от Испания на световното първенство. Маколи стана вторият най-възрастен голмайстор на европейски финали (36 г., 194 дни) след лидера в тази класация - Ивица Вастич, който през 2008-а вкара за Австрия на 36 г. и 256 дни.

Украинците опитаха веднага да върнат гола, но МакГавърн спаси удара на Селезньов с глава след центриране Ярмоленко от фаул.

Дъждът над стадиона обаче премина в градушка и чешкият рефер Павел Краловец спря мача в 58-ата минута и прибра играчите в тунела за няколко минути докато ледените късове спрат да падат от небето. Прекъсването бе кратко и двата тима подновиха битката върху вода и лед на терена.

Ярмоленко и Коноплянка оставаха незабележими, а Коваленко стреля силно на сантиметри покрай дясната греда. Пак Коваленко опита далечен шут и пак встрани. Младият Зинченко накара МакГавърн да спасява след изстрел с глава.

Едва минута преди края Ярмоленко напомни, че е на терена, но МакГавърн се хвърли и отрази ниския му шут.

В шестата минута на добавеното време Магенис финтира отдясно и центрира ниско, МакГин остави зад себе си за Стюарт Далас, чийто удар бе избит от Пятов, но МакГин направи точна добавка отблизо в десния ъгъл за 2:0 и реши всичко с най-късния гол до момента на тези еврофинали.