3. Шахтьор хвърли бомбата в Рим - украинците изядоха "вълците" насред "Олимпико" (видео)

Двубоят приключи при резултат 3:2 в полза на Шахтьор, украинският тим е на крачка от четвъртфиналите

Отборът на Шахтьор Донецк хвърли бомбата на осминафиналите в Шампионската лига, след като успя да спечели гостуването си в първия мач срещу Рома. Срещата се проведе на „Олимпико“ и завърши с победа с 3:2 в полза на украинския тим. „Вълците“ поведоха в резултата, но Шахтьор достигна до пълен обрат и се възползва от изключително слабата игра на италианския тим в отбрана, като Рома допусна три гола в рамките само на 13 минути. Все пак римляните достигнаха до второ попадение в мача, което запази живи надеждите на италианците за реванша.

Първата чиста ситуация в срещата бе за гостуващия тим в 12-ата минута, когато Дарио Сърна стреля от пряк свободен удар към вратата на Дони, но опитният страж се справи със ситуацията.

Рома пък имаше възможността да открие в 19-ата минута, но норвежецът Джон Арне Рийзе стреля от труден ъгъл и не намери очертанията на вратата.

Последва добра игра от страна на домакините и няколко нови пропуснати положения пред Пиатов. Първо Бурдисо стреля с хубаво с глава, но кълбото премина покрай целта, а след това Вучинич прати топката над вратата.

В 28-ата минута обаче все пак „вълците“ успяха да открият, след като Симоне Перота бе намерен на лявата греда на вратата на Шахтьор и с глава насочи кълбото към мрежата на Пиатов, а застаналият на голлинията Разван Рац не съумя да изчисти и топката попадна зад голлинията.

Шахтьор обаче реагира бързо и още в следващата си атака изравни. Кълбото попадна в намиращия се на дъгата на наказателното поле Жадсон, който стреля силно към Дони, а топката срещна Даниеле Де Роси и рикошира в тялото му, което заблуди Дони, който нямаше как да се намеси.

Минута след като резултатът стана 1:1, Луис Адриано можеше да даде преднина на гостите, но ударът му с глава премина на по-малко от метър от лявата греда на Дони.

Добрата игра на Шахтьор обаче не спря и логичното се случи в 36-ата минута, когато Дъглас Коста с феноменален удар от границата на наказателното поле прати топката зад Дони, давайки изключително ценна преднина на своя тим.

До почивката Рома можеше да изравни, но Мирко Вучинич нямаше късмет и след добрия му пробив, ударът излезе в аут.

Този пропуск струва скъпо на „вълците“, защото само минута след него, Джон Арне Рийзе се подхлъзна и загуби топката, а добрата атака на Шахтьор завърши с неспасяем удар на Луис Адриано, след който топката се озова за трети път в мрежата на Дони. Така резултатът на почивката бе 1:3.

Втората част започна по-добре за „вълците“, но в началните минути след подновяването на играта липсваха головите ситуации.

По-силните минути за Рома продължиха, но Шахтьор се бранеше добре и не даваше възможност на тима от Рим да застрашава по-сериозно Пиатов. В 55-ата минута Тоти стреля от 26 метра много силно, но ударът му бе блокиран от играч на Шахтьор в наказателното поле.

Усилията на „вълците“ бяха възнаградени в 62-ата минута на двубоя, когато Менез успя да намали на 2:3 с много красив удар от дъгата на наказателното поле. Голът вдъхнови Рома и играчите на италианския тим заиграха доста по-добре. Силните действия на Шахтьор в отбрана обаче продължаваха и чистите възможности за римляните бяха малко.

Всички надежди на Рома обаче можеха да видят своя край в 65-ата минута, когато Мхитарян стреля силно отдалеч и затрудни максимално Дони, който изби, а малко не достигна на дотичалия Луис Адриано да вкара за четвърти път топката в мрежата на Рома.

Малко след тази пропусната възможност, последва нова много опасна ситуация пред Дони. Луис Адриано бе изведен сам срещу стража на италианците, но вратарят предвидливо излезе и изчисти кълбото далеч от наказателното си поле.

В последните 15 минути на двубоя Рома логично се опита да достигне до гол във вратата на съперника, но Шахтьор организира няколко доста опасни контраатаки, които обаче не доведоха до нов гол във вратата на Дони. Римляните се настаниха в половината на украинците в заключителната част на срещата, но изравнително попадение в мрежата на Пиатов така и не падаше.

В 81-ата минута Кастелини стреля силно към стража на Шахтьор, който обаче се намеси великолепно и изби в ъглов удар. Малко след това, Тоти отправи удар от около 10-ина метра, но Пиатов отново бе блестящ и улови кълбото.

Рома продължи да търси попадение до последния съдийски сигнал, но такова не падна и Шахтьор спечели първия осминафинал, като това бе първата победа на украинския тим като гост на италиански отбор в цялата история на клуба.

Реваншът е на осми март в Украйна.

Рома 2:3 Шахтьор
28’ 1:0 Перота
29’ 1:1 Жадсон
36’ 1:2 Дъглас Коста
42’ 1:3 Луис Адриано
61’ 2:3 Менес

Стадион: „Олимпико“

Главен съдия: Олегарио Бенкуеренса

Жълти картони: Де Роси, Касети, Менез, Перота (Рома); Чигрински, Луис Адриано, Рац, Пиатов (Шахтьор)