3. Шахтьор измъкна 1:1 като гост на Динамо и гледа към Истанбул

Шахтьор измъкна 1:1 като гост на Динамо и гледа към Истанбул

Всичко остана да се реши на реванша в Донецк след седмица, където Динамо задължително ще трябва да отбележи поне един гол, за да има шанс да акостира край Босфора на 20 май.

Шахтьор (Донецк) успя да измъкне изключително ценно 1:1 като гост на Динамо (Киев), в първия полуфинален сблъсък за Купата на УЕФА между двата тима. Столичани поведоха след автогол на Чигрински в 21-ата минута, а Фернандиньо в 67-ата отбеляза изравнителния гол.

Преди срещата фенове на Динамо нападнаха с камъни клубния автобус на Шахтьор, което очевидно бе оставило отпечатък върху футболистите на гостите. Момчетата на Мирча Луческу започнаха под огромен натиск срещата, а динамовци се хвърлиха в атаки с помощта на публиката на „Валерий Лобановски”.

Домакините взеха инициативата чрез Милевски и Алиев, които постоянно тормозеха защитата на съперника. Така се стигна до 21-ата минута, когато Алиев направи поредното си центриране, топката премина през куп от играчи, за да стигне до задната греда, където Милевски я отклони, а последен с нея игра Чигрински от гостите, преди да спре в мрежата – 1:0. В 30-ата минута Илсиньо изведе Луиш Адриано, но вратарят на Динамо Богуш се хвърли в краката му и спаси тима си. До края на първата част не се случи нищо интересно и Динамо се оттегли на почивка с гол преднина.

Вторите 45 минути започнаха с натиск на Шахтьор, чийто играчи знаеха, че един гол в Киев коренно ще промени ситуацията. Противно на натиска на гостите, в 62-ата минута Динамо можеше да стигне до втори гол, когато Алиев намери Вукоевич, но неговият удар мина над вратата на Пятов. Пет минути по-късно Вилиан проби по дясното крило и подаде перфектно към Фернандиньо, който смълча стадиона – 1:1. В минутите след гола Динамо се хвърли в атаки, но така и не стигаше до чисто положение. Всички в „синьо” налитаха към вратата на „миньорите” от Донецк, но не намериха начин как да преодолеят стабилната им отбрана. Така всичко остана да се реши на реванша в Донецк след седмица, където Динамо задължително ще трябва да отбележи поне един гол, за да има шанс да акостира край Босфора на 20 май.

ДИНАМО (КИЕВ) - ШАХТЬОР 1-1
1-0 Чигрински 21-автогол'
1-1 Фернандиньо 67'

Динамо: Богуш – Ел Кадури, Саблич, Бетао – Юсуф, Нинкович, Кореа (82-Чернат), Вукоевич, Бангура (46–Гиоан) Милевски, Алиев.

Шахтьор: Пятов – Сърна, Кучер, Рад, Чигрински – Дуляй, Хюбшман, Илсиньо (56-Вилиам), Фернандиньо, Жадсон (76-Левандовски)– Луиш Адриано (46-Гладкий).

Жълти картони: Вукоевич, Кореа (Динамо); Кучер (Шахтьор)
Рефер: Конрад Плауц (Австрия)
Стадион: „Валерий Лобановски”