3. Шахтьор с нова златна страница в историята си - на четвъртфинал след нов бой над Рома (видео)

Украинците спечелиха реванша с 3:0, "вълците" играха повече от едно полувреме с човек по-малко

Украинският Шахтьор (Донецк) продължи да пише златни страници в историята си, след като победи Рома и във втория осминафинал от Шампионската лига, като по този начин за първи път достигна до четвъртфиналната фаза на турнира. Реваншът се проведе на „Донбас Арена” и приключи с убедителна победа с 3:0 в полза на Шахтьор. Украинците достигнаха до попаденията си без особени усилия, възползвайки се от грешки в отбраната на противника, а също така играха и повече от 50 минути с човек повече, след като Мексес бе изгонен още през първата част.

Мачът бе приятен за наблюдаване, а още в третата минута дойде и първият по-интересен момент пред една от двете врати. Дарио Сърна центрира отляво на наказателното поле на Рома, но Луис Адриано не успя да засече хубаво топката и тя бе уловена безпроблемно от Дони.

В следващите минути действията се пренесоха изцяло в половината на Шахтьор. „Вълците” търсеха отчаяно попадение, което щеше да върне надеждите им за преодоляване на осминафиналите, но чисти голови възможности пред гостуващия тим липсваха.

Шахтьор обаче хвърли бомбата в 18-ата минута. Тогава домакините се възползваха от несъсредоточена игра на съперника си в защита - Вилиан получи топката и центрира отдясно, а Хубшман реагира на недоразумението между Дони и бранителите на Рома и с леко отклоняване прати топката в мрежата на италианците.

Голът даде нужното спокойствие на украинците и те подобриха нивото на играта си от началото на срещата. В 27-ата минута обаче Шахтьор все пак можеше да бъде наказан, но за негово щастие Вучинич не нацели хубаво топката и кълбото не се озова в мрежата на Пиатов.

Малко след тази ситуация, дойде и един от ключовите моменти в двубоя. След нарушение на Мхитарян в наказателното поле на Шахтьор, главният съдия Хауърд Уеб посочи бялата точка, като при евентуално попадение, „вълците” щяха да се върнат в мача. Застаналият зад топката Марко Бориело обаче изпълни наказателния удар разочароващо – лекият удар на футболиста в долния ляв ъгъл бе избит без никакъв проблем от Пиатов и по този начин преднината на украинците се запази.

Пропуснатата дузпа не отчая римляните и те продължиха да търсят гола. Пред Вучинич се откри хубава възможност за реализиране малко след като изтече половин час игра, но изстрелът на национала на Черна гора прелетя високо над вратата на Шахтьор.

В 40-та минута надеждите на Рома за продължаване на четвърфиналите напълно се доближиха до нулата. Филип Мексес извърши глупаво нарушение в средата на терена, а англичанинът Уеб не се поколеба и извади втори жълт картон на бранителя. Така „вълците” останаха с десет души на терена.

До почивката единственото по-интересно беше това, че Рома можеше да се раздели с още един футболист от състава си, но все пак Хауърд Уеб не показа втори червен картон на гостуващия тим. Даниеле Де Роси удари в лицето Дарио Сърна, но вместо да изгони играча на италианците, английският рефер предупреди официално с жълт картон капитана на Шахтьор. Малко след тази ситуация, дойде и завършекът на първите 45 минути.

Всичко в мача приключи в 58-ата минута, когато Вилиан вкара втори гол за домакините и по този начин класира със сигурност Шахтьор на четвъртфиналите. Играчът на украинският тим получи топката в наказателното поле и с много техничен удар в горния ляв ъгъл на Дони забоде второто попадение за отбора си.

Последваха равностойни минути, в които Рома се опита поне да намали, за да избегне напълно унижението от двете загуби в осминафиналите. Гол в мрежата на Пиатов обаче така и не падаше.

Крайното 3:0 бе оформено в заключителните минути, а третото попадение отново падна след грешка в отбраната на „вълците”. Роси върна много слабо към своя вратар и влезлият през втората част Едуардо без проблем преодоля Дони, правейки преднината на Шахтьор класическа.

Така украинците се класираха на четвъртфиналите на Шампионската лига за първи път в историята си и все още имат шанс да триумфират в надпреварата. Рома пък продължава с участието си в Серия А, където в момента заема 6-ото място с 46 точки.

Шахтьор (Донецк) 3:0 Рома
18’ 1:0 Хубшман
58’ 2:0 Вилиан
87’ 3:0 Едуардо

Главен съдия: Хауърд Уеб

Стадион: „Донбас Арена”

Жълти картони: Мхитарян, Сърна (Шахтьор); Мексес, Писаро, Перота, Рийзе (Рома)

Червени картони: Мексес (Рома)

Стартови състави:

Шахтьор: Пиатов, Хубшман, Жадсон, Луис Адриано, Вилиан, Дъглас Коста (Едуардо 60’), Мхитарян, Рац, Чигрински, Сърна, Ракитски

Рома: Дони, Жуан, Мексес, Писаро, Вучинич, Тадеи (Роси 45’), Де Роси, Рийзе, Перота (Капрари 85’), Бориело, Бурдисо

Галатасарай подчини Фенербахче в дербито (ВИДЕО)