3. Шалке излезе начело след 2:1 над Щутгарт

Шалке излезе начело след 2:1 над Щутгарт

"Кралскосините" погледнаха към първа титла в Германия от 52 години насам

Шалке записа изключително ценен домакински успех срещу Щутгарт. „Кралскосините” победиха гостуващия състав с 2:1 и се изкачиха на първото място във временното класиране на Бундеслигата. След 26 мача и поне за 20 часа Шалке ще бъде пред рекордьора по титли Байерн. С успеха срещу Щутгарт тимът от Гелзенкирхен даде силна заявка за спечелване на първа титла от 52 години насам. В ретроспекция към миналия сезон Феликс Магат, тогава начело на Волфсбург, се изкачи с „вълците” до първото място на този етап от първенството и впоследствие спечели титлата. Щутгарт от своя страна претърпя едва втора загуба за последните три месеца. Добрата серия на Кристиян Грос обаче едва ли ще успее да заличи последствията от последните седмици от престоя на Маркус Бабел.

През първата част съперниците не предложиха нищо запомнящо се. И двата състава бяха предпочели да заложат на сигурността и минималния риск. Играчите на Шалке показаха, че не случайно разполагат с най-добрата защита в лигата със само 19 допуснати гола до този двубой. „Кралскосините” се бяха концентрирали в своята половина, бранейки вратата на Мануел Нойер. Като гост от Щутгарт също не можеше да се очаква много в нападение, но въпреки това швабите достигнаха до най-чистото положение през първото полувреме.
В 35-ата минута Павел Погребняк бе изведен от Сами Кедира и се озова на добра стрелкова позиция срещу Нойер. От 10 метра руският нападател на Щутгарт стреля силно, но ударът му бе отразен от Нойер, който блокира с крак.

Срещата придоби изцяло противоположно измерение след почивката. С гол „от съблекалнята” опитният бразилски нападател на домакините Едуардо Оливейра. Клуге комбинира с Кевин Курани, който пусна към Еду. Бразилецът стреля незабавно от границата на наказателното поле, запращайки топката в левия ъгъл на Йенс Леман за 1:0 в 46-ата минута.

Само четири по-късно Сердар Тасчъ върна мача в изходно положение. Тимо Гебхарт изпълни фаул в близост до тъч линията по дясното крило. Центрирането бе отправено в наказателното поле на Шалке, където Кевин Курани не бе маркирал добре Тасчъ. Немският национал не срещна трудности и се разписа за 1:1 от три метра разстояние.

Домакините обаче бяха амбицирани да имат последната дума в срещата и в 55-ата минута Курани отново изведе „сините” напред в резултата след куриозно неразбирателство в отбраната на Щутгарт. Домакините изпълниха пряк свободен удар, докато реакцията на швабите се изрази в плах опит за създаване на изкуствена засада. Заученото колективно действие се провали, а Хайко Вестерман получи топката абсолютно сам в пеналта на гостите. Бранителят изчака достатъчно дълго за да подаде на добре пласиралия се Курани, който отбеляза един от най-лесните голове в кариерата си.
В 65-ата минута Еду имаше отлична възможност да покачи до 3:1. Курани центрира отлично в наказателното поле. Отбраната на гостите не бе покрила бразилеца, който обаче постъпи прибързано и не успя да нанесе добър удар от въздуха и прати топката далеч от целта.

В следващите минути играта се накъса, а в заключителните моменти на двубоя Щутгарт завладя инициативата в опит да измъкне поне точка от визитата си на „Фелтинс Арена”.

Усилията на гостите обаче не дадоха резултат. Шалке продължава уверената си серия и поне за ден ще стои на върха на Бундеслигата с актив от 54 точки. На една след тях е Байерн, който утре се изправя срещу предпоследния Фрайбург. Участникът в Шампионската лига Щутгарт не успя да съкрати аванса на Вердер в борбата за място в евротурнирите през следващия сезон. Швабите са седми с 35 точки.

Алонсо преди Байерн: Готови сме за "пълна газ"

Треньорът на Леверкузен е обнадежден преди дербито

Слот каза от какво е разочарован

Мениджърът на Ливърпул съжалява за загубата от Нотингам Форест

Милан отказа 80 милиона за Майк Менян

Челси са поискали да купят французина през лятото, но росонерите са били категорични

Компани: Байерн Мюнхен винаги е фаворит

Той говори преди дербито с Байер Леверкузен в Бундеслигата

Сърбия и Албания с обща кандидатура за Евро U21 2027

Белгия и Турция също са сред страните, които искат домакинството

Ръководството на Ман Юнайтед работи по план "150"

Голямата цел на "червените дяволи" е да се спечели титлата във Висшата лига през 2028г.

Удар за Рома: Дибала пак се контузи