3. Скандално съдийство опорочи победния старт на Ювентус в Серия А /видео/

Скандално съдийство опорочи победния старт на Ювентус в Серия А /видео/

Шампионите победиха Парма с 2:0, но получиха измислена дузпа и много спорно зачетен втори гол

Ювентус започна с победа защитата на титлата в Серия А. Торинският гранд победи у дома Парма с 2:0 в първия кръг, а головете отбелязаха Щефан Лихщайнер и Андреа Пирло. Артуро Видал изпусна несъществуваща дузпа през първото полувреме, а срещата ще се запомни и със скандалните отсъждания на съдийската тройка, водена от Андреа Ромео.

Без наказаният Антонио Конте, който няма право да води от пейката Юве за 10 месеца, Масимо Карера даваше инструкции на „бианконерите” от тъчлинията.

В атака наказаният Конте заложи на Мирко Вучинич и Себастиан Джовинко в атака, а дебют като титуляр записа дошлият от Удинезе Квадво Асамоа. Марко Сторари пазеше вместо контузения Джанлуиджи Буфон.

Както можеше да се очкава, срещата започна със силен натиска на домакините, но чиститие положения на „Ювентус Арена” липсваха.

Джовинко си изпроси картон рано-рано, като опита да спечели дузпа със симулация в 11-ата минута при едно центриране на Пирло от пряк свободен удар.

Мирко Вучинич получи удобна топка при друго центриране на Пирло и бе близо до гола, но бившият страж на Юве Антонио Миранте внимаваше.

В 33-ата минута Ювентус получи абсолютно подарена дузпа. Лихщайнер беше в засада, но след един рикошет в играч на Ювентус, топката стигна до него, реферите не маркираха засада, швейцарецът чукна над Миранте и падна на земята, което доведе до дузпа. Засадата беше очевадна, а главният рефер първоначално не даде дузпа, ала новите съдии на голлинията в Серия А влязоха в действие и асистентът посочи бялата точка, а решението бе зачетено от Андреа Ромео.

Артуро Видал изпълни дузпата, но справедливостта възтържествува и Антонио Миранте спаси удара му.

В края на полувремето Джовинко стреля добре от трудна позиция, но Миранте спаси, а в добавените минути Мирко Вучинич видя излезлия напред вратар и опита да го прехвърли от малък удар, но кълбото мина на сантиметри над напречната греда. 0:0 на почивката.

В началото на втората част Ювентус натика Парма в наказателното поле и този път гостите не издържаха. След два големи пропуска на Видал и Вучинич въздесъщият Миранте капитулира в 54-ата минута.

Бардзали раздаде за Асамоа, отляво, той надбяга Роси и центрира прострелно успоредно на голлинията, за да може Щефан Лихщайнер да засече отблизо в празната врата за 1:0.

Вторият гол дойде при много странни обстоятелства и отново реферът на голлинията бе замесен. Андреа Пирло стреля от пряк свободен удар и фалцово по земя покрай стената намери очертанията на вратата. Миранте лови на голлинията, но докато се приготвяше да поднови играта, съдията на голлинията сигнализира, че кълбото е минало зад голлинията и резултатът стана 2:0. Играчите на Парма не протестираха в тази ситуация, но от телевизионните повторения изглеждаше, че гол по-скоро няма, защото топката не изглеждаше да е минала с целия си обем зад голлинията. Още по-детайлни повторения обаче показаха, че кълбото наистина минава голлинията и гол има.

Парма опита да се върне в мача, но Биабиани изпусна. Най-чистото положение за „дуковете” дойде в 74-ата минута – Биабиани надигра Лихщайнер на крилото, центрира за Белфодил, който засече, но Бардзали с чудесна намеса спаси гола.

Ювентус изпусна два добри шанса да направи победата си класическа, но и 2:0 стига за трите точки в първия кръг на Серия А.