След появата на финансовите отчети за последната фискална година на Манчестър Юнайтед бяха породени много притеснителни въпроси. Какво се случва на „Олд Трафорд”? Как т. нар. „най-богат футболен клуб в света”, намиращ се в най-успешния период в 131-годишната си история все пак успява да регистрира годишни загуби на стойност 45 милиона британски лири.
За никого не бе тайна, че извършеното от семейство Глейзър изкупуване на клуба с безпрецедентната купчина заети пари се превърна в безразсъдна постъпка, но суровата действителност витаеща около цифрите, които се подмятат в Юнайтед надминава всички представи.
Железният маркетинг и успехите, които „червените дяволи” постигнаха под ръководството на Сър Алекс през последните няколко години доведоха до генерирането на умопомрачителните приходи на стойност от 256 милиона лири за последната финансова година. Тази сума обаче ще бъде безрезервно погълната от нуждата за обслужване на грандиозните дългове, които Глейзър струпаха в Манчестър. Дължимите от американските предприемачи суми възлизат на 699 милиона лири, а благодарение на лихвите те ще нарастват с всяка изминала година.
Дори и Алекс Фъргюсън остана в недоумение от скрития хаос, който е обсебил Юнайтед. „Не знам какво е посланието на тези цифри. „Бягай далеч!”, може би”.
Счетоводството в клуба се е изродило до неузнаваемост, естествено с умишлена цел. В книгите може да бъде открита плетеница от холдингови компании, дъщерни компании, „застраховани заеми”, дългови потоци и заеми с изплащане в натура. Все термини, изискващи услугите на финансов експерт, които в днешно време не се ползват с добра слава, след като подобни капацитети доведоха света на границата на финансов безпорядък.
Ситуацията дори се влошава, тъй като последните отчети на Юнайтед все още не са взели под внимание времевия отрязък на финансовата криза, който започна да взима истински жертви, включително и фалиралият конгломерат AIG. Магическите числа сочат, че семейство Глейзър не покриват изцяло масивния си дълг, а освен това не е ясно дали те изплащат всичките си лихви.
Още по тревожно е, че главната счетоводна книга предвижда грандиозни належащи суми започващи от следващите четири години. Пред прага на Юнайтед от 2013 г. на всеки 12 месеца ще застават сумите от 75 до 150 милиона лири, които ще бъдат последвани от масивните последни 600 милиона през 2017 г.
Какво означава това в краткосрочен план? Драстично повишаване цените на пропуските за срещите на Юнайтед и то в средата на рецесия. Това вероятно ще доведе до продажбата на "лица" от рода на Кристиано Роналдо, след като 75 милиона не се отказват току така при наличието на черна дупка в счетоводните книги.
- Коментар: Дес Кели, Daily Mail.
- Коментар: Дес Кели, Daily Mail.