3. Тотнъм спечели лондонското дерби с Челси – 1:0

Тотнъм спечели лондонското дерби с Челси – 1:0

Отборът на Тотнъм постигна минимална победа с 1:0 над Челси в лондонското дерби от 30-ия кръг на английската Висша лига. „Шпорите” прекъснаха 100-процентовата серия на Гуус Хидинк начело на „сините” и спряха Челси по пътя към титлата.

Срещата започна равностойно, а първото по-опасно положение дойде в 7-ата минута, когато далечен удар на Есиен бе спасен от Гомеш. В 18-ата минута пък Роби Кийн можеше да отбележи с хубав удар от въздуха, но Петър Чех спаси по брилянтен начин. В 32-ата минута пък отново Гомеш трябваше да се намесва, след като Никола Анелка стреля опасно с десния крак по диагонала. Челси вече бе взел предимство в средата на терена и атакуваше по-често, но отбраната на Тотнъм се справяше с опасностите. В самия край на полувремето Паласиос пусна хубав пас към Бент, но нападателят на „шпорите” бе блокиран в последния момент от защитниците на Челси.

Втората част започна вихрено за Тотнъм и още в 47-ата минута се наложи Есиен да спира с нарушение опасен пробив на Аарън Ленън отдясно. Само 3 минути по-късно отново Ленън бе в центъра на събитията. Този път крилото на Тотнъм проби отдясно и пусна хубав пас към Лука Модрич, който с хубав удар от границата на наказателното поле прати топката в долния ляв ъгъл на Чех – 1:0. Мениджърът на Челси Гуус Хидинк опита моментално да обърне развоя на събитията и пусна в игра Рикардо Куарешма. Появата на португалеца раздвижи играта на „сините” и техните атаки започнаха да вещаят по-сериозни опасности. Лампард и Есиен пробваха удари от далеч, но без успех. В 71-та минута Роби Кийн имаше възможност да направи 2:0 и да реши всичко в това лондонско дерби, но ударът му премина встрани от целта.

В последните 15-ина минути Челси наложи тотален натиск и можеше да стигне до изравнителен гол. Първо удар на Дрогба премина встрани от вратата в 75-ата минута, а малко по-късно стражът на Тотнъм Еурелио Гомеш спаси по брилянтен начин удар с глава на Джон Тери. Челси тотално се пренесе в половината на домакините и започна непрестанно да изсипва топката в наказателното поле. В последните 10 минути от редовното време отбраната на „шпорите” се справи с центриранията в наказателното си поле, но в добавеното от съдията продължение можеше да допусне изравнителен гол. Първо в 93-ата минута Алекс нацели напречната греда зад Гомеш с удар с глава, а минута по-късно отново Алекс стреля с глава, но Гомеш спаси и моментално след това прозвуча последният съдийски сигнал.

Така с тази победа Тотнъм вече е 9-и с актив от 38 точки. Челси пък остана на второ място със 61 точки в актива си, на 4 зад лидера Манчестър Юнайтед.

Тотнъм – Челси 1:0
1:0 Модрич 50’