3. Удинезе загуби в Русия, но детронира Зенит

Удинезе загуби в Русия, но детронира Зенит

Отборът на Зенит (Санкт Петербург) няма да може да защити трофея си от миналата година от турнира за Купата на УЕФА, след като днес отпадна от италианския Удинезе.

Отборът на Зенит (Санкт Петербург) няма да може да защити трофея си от миналата година от турнира за Купата на УЕФА, след като днес отпадна от италианския Удинезе. Възпитаниците на Дик Адвокаат победиха с 1:0 на руска земя, но с общ резултат 1:2 напуснаха надпреварата. Зенит не спря да натиска своя съперник, но така и не успя да стигне до нещо по-сериозно пред вратата на Ханданович.

Още от самото начало на срещата се видя кой ще бъде пълен господар на терена и кой ще се защитава и ще пази резултата от първата среща. Атаките на Зенит бяха неспирни, а гостите разчитаха предимно на контраатаки. Възпитаниците на Дик Адвокаат се пренесоха в половината на гостите още от самото начало и в 12-ата минута бяха ощетени от главния съдия, след като бранител на Удинезе игра с ръка на голлинията, но английският рефер Мартин Аткинсън си замълча и остави играта да продължи. В следващата атака пък Удинезе можеше да поведе в резултата и да реши всичко в своя полза, но удар с глава на Куалярела премина над вратата.

Зенит продължи да атакува и в крайна сметка стигна до гол в 34-ата минута, когато капитанът на тима Анатолий Тимошчук вкара с глава от непосредствена близост. В самия край на полувремето Дани имаше шанс да направи 2:0, но португалецът не успя да уцели вратата от малкото наказателно поле.

Втората част се развиваше по идентичен начин – Зенит натискаше, а Удинезе действаше на контраатака. Натискът на домакините не носеха нищо по-опасно пред вратата на Ханданович, а гостите на 2 пъти можеха да стигнат до така ценното попадение. В 63-ата минута Куалярела отигра ефектно с едно докосване дълго подаване на свои съотборник, стреля по посока на вратата на Малафеев, но стражът на домакините спаси. Малко по-късно Фелипе стреля с глава, след изпълнение на ъглов удар, но отново Малфеев бе на висота и запази шансовете на своя отбор.

Домакините от Зенит сякаш не виждаха начин да преодолеят солидната отбрана на гостите и предимно изсипваха топката в наказателното поле, но така и не стигаха до голово положение. В 84-ата минута Симоне Пепе можеше да реши всичко в този сблъсък, но ударът му с глава след изпълнение на корнер, премина на сантиметри от левия страничен стълб. Атаките на Зенит така и не доведоха до нещо по-опасно, а в даденото от съдията продължение Инлер можеше да отбележи за 1:1, но отново Малафеев спаси своя отбор. Така резултатът остана непроменен и Удинезе се класира за ¼ финал с общ резултат 2:1.

Зенит – Удинезе 1:0
1:0 Тимошчук 34’

Зенит: Малафеев, Ким, Тимошчук, Крижанац, Ширл (Хущи), Денисов, Зирянов, Семшов, Файзулин (Теке), Дани, Погребняк

Старши треньор: Дик Адвокаат

Удинезе: Ханданович, Сапата, Фелипе, Лукович (Исла), Паскуале, Асамоа, Инлер, Д’Агостино, Ди Натале (Ободо), Пепе, Куалярела

Старши треньор: Паскуале Марино

Жълти картони: Крижанац (Зенит), Куалярела, Пепе (Удинезе)

Стадион: „Петровски”