3. УЕФА промени регламента на младежката Шампионска лига

УЕФА промени регламента на младежката Шампионска лига

Ето какви са те

Европейската футболна асоциация промени формата и на Младежката лига на УЕФА от сезон 2024/25. Основните точки са две. На първо място състезанието при младежите ще се адаптира към промяната на формата на мъжкото издание на Шампионската лига и ще включва 36-те младежки отбора на клубовете, които се класират за груповата фаза на турнира за сезон 2024/25. Това ще бъде единият поток.

Пътят на отборите, които идват като първенци на местните асоциации, също ще бъде преструктуриран, за да включва националните младежки шампиони на всички асоциации-членки на УЕФА, а не както в момента участват само първите 32 асоциации в ранглистата. Това дава шанс на българските младежки отбори да елиминират поне един отбор, тъй като откакто е създаден турнира всеки наш представител отпада в първия етап с едно изключение. Това е тимът на Септември (София) при набор 2003, който елиминира албански представител, но след това претърпя две загуби от шотландския Глазгоу Рейнджърс.

Ако даден клуб се класира както по пътя на Шампионската лига, така и като вътрешен шампион на страната си, той автоматично участва в пътя на Шампионската лига. Празното място в другия поток се заема от отбора, който е на 2-о място в страната. Подобен казус можеше да се случи тази година и у нас, ако правилото вече беше влязло в сила, тъй като юношите до 18 години на Лудогорец придобиха право на участие в потока на местните първенства. Освен това, мъжкият тим може да влезе в групите на Шампионската лига и може да ги изтегли в основния поток.

Победителят в Младежката лига на УЕФА, както е официалното име на турнира, автоматически се класира за следващата година в потока на местните победители, освен ако мъжкият тим не е в групите.

Мачовете в груповата фаза ще се играят паралелно с тези на мъжкия турнир на Шампионската лига. Отборите от местните първенства ще играят в три етапа на елиминиране при разменено домакинство, като тези с най-висок рейтинг се включват във втория етап. След като преминат тези три етапа, осемте останали отбора ще се присъединят към осемте от основния поток от груповата фаза и така ще се оформят осминафиналите.

Президентът на Руската футболна лига (РПЛ) Александър Алаев пък подаде оставка от позицията на заместник-председател на Комисията по минифутбол и плажен футбол в УЕФА. Алаев беше в комисията в последните шест години, като напускането му е свързано с желанието да се вкара нова енергия в комисията за периода 2023-2027.

"Реших да си подам оставката и обясних мотивите си на колегите. В последните 12 месеца се промени и моята основна дейност у дома. Вече не съм генерален секретар на Руския футболен съюз и не се занимавам с развитието на плажния футбол и на футзала. Доволен съм от свършената работа, защото преди 6 години футзалът в Европа беше единствено Шампионската лига в тази разновидност на играта. Сега всичко е съвсем различно", заяви 43-годишиният руски ръководител. Той признава, че плажният футбол не е успял да направи онзи скок, който е планиран в УЕФА, но смята за основна причина пандемията от КОВИД-19.

Тер Стеген: Тази загуба боли