3. Уникален Меси продължава да носи победи на Барса

Уникален Меси продължава да носи победи на Барса

Каталунците дръпнаха на върха с 13 точки, аржентинецът отбеляза двата гола при успеха над Еспаньол

Шампионът на Испания Барселона надви с 2:0 градския съперник Еспаньол в дерби от 29-ия кръг на Ла Лига, играно на “Камп Ноу”. Лионел Меси реализира две попадения (71 и 89), за да донесе на “лос кулес” шеста поредна победа в Примера. Успехът временно увеличи преднината на Барса на 13 точки пред втория Атлетико Мадрид и на 15 пред Реал Мадрид.

Лионел Меси, Луис Суарес и Филипе Коутиньо оформиха нападателното трио на "синьо-червените". Артур получи титулярно място в средата на терена, а Нелсон Семедо измести Сержи Роберто. Наставникът на "папагалчетата" Руби изтегли само един футболист в предни позиции при схема 5-4-1: Борха Иглесиас.

След едва минута игрово време "лос кулес" изградиха опасна атака на скорост: Меси напредна и избра подаване наляво за Луис Суарес, а уругваецът не се справи с центрирането. Символичните гости се прибраха в половината си в опит да затворят пространствата пред вратаря Диего Лопес.

В деветата минута страничният рефер пропусна да вдигне флага за засада и създаде напрежение пред вратата на "лос перикитос". Меси задържа топката и намери начин да стреля - над вратата. Дори да имаше гол той щеше да бъде отменен след преглеждане с ВАР.

В 18-ата "синьо-червените" намериха пролука по десния фланг, получи се опасно центриране, при което никой не успя да отклони за удар. Семедо центрира остро, а Коутиньо не намери начин да атакува кълбото. Минута по-късно "бланкиблаус" изградиха добро нападение, при което Артур се върна и блокира Борха Иглесиас. В 21-ата Барса използва това, че съперникът беше изнесен в предни позиции. Меси намери Луис Суарес с далечно подаване, уругваецът овладя и подаде към включилия се Иван Ракитич. Хърватинът шутира силно по диагонала и топката прелетя опасно покрай гредата.

В 22-ата Налдо не действа правилно в наказателното поле и по-скоро спря топката на Меси, чийто опит за ножичен удар не се получи. В средата на полувремето цифрите показваха отчетливо преимущество на домакините при притежанието - 70:30. В 31-ата Меси центрира от статично положение, Виктор Санчес отклони коварно топката с крак на първа греда и затрудни своя вратар Диего Лопес, който показа, че внимава и изби над гредата.

В 38-ата Виктор Санчес се включи от задна позиция и центрира отляво по земя - Клеман Лангле изпревари Борха Иглесиас в дуела за спорната топка. В 42-ата Меси беше в положение на пасивна засада, защитник отклони топката и аржентинецът стигна до нея, за да шутира покрай далечната греда. Съдиите прецениха, че умишлената игра на бранителя анулира засадата на Ла Пулга.

Второто полувреме започна с по-агресивна игра в атака на символичните домакини. В 57-ата минута Семедо падна в наказателното поле в търсене на дузпа. Повторенията показаха, че по-скоро не може да се говори за такава. В 59-ата Ернесто Валверде направи нападателна смяна, пускайки Малком на мястото на Артур.

В 62-ата Коутиньо изработи страхотна голова ситуация след чудесно замахване. Бразилецът освободи Малком, който вместо да подаде на далечната греда за непокрития Суарес, реши да стреля - Лопес изби в корнер. Две минути по-късно на терена се появи любимецът на десетки милиони в Азия Ву Лей. В 68-ата Жорди Алба опита подаване за Меси около дузпата, топката беше избита и стигна до Коутиньо, който стреля над гредата.

В 71-ата минута Меси си спечели преяк свободен удар на границата на наказателното поле. Лео копна топката над стената, капитанът на "лос перикитос" Виктор Санчес притича към голлинията, но вместо да избие насочи с глава към собствената мрежа - 1:0 за Барселона.

В 81-ата Лангле направи ключов шпагат, за да предотврати огромна заплаха след центриране на Серхио Гарсия. Френският защитник се хвърли пред краката на Мелендо и впечатли с прецизна намеса в критичен момент.

В 86-ата Марк-Андре тер Стеген беше много близо до фатална грешка. Германският вратар търсеше подаване на крак и изрита топката в тялото на Ву Лей. Тя мина зад гърба му, но нямаше скорост, за да достигне до вратата.

Минута преди края на редовното време звездата на Барса Лионел Меси вкара втория си гол, оформяйки крайното 2:0.

Барселона – Еспаньол 2:0
1:0 Лионел Меси 71'
2:0 Лионел Меси 89'

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Барселона: Тер Стеген; Семедо, Пике, Лангле, Алба; Ракитич, Бускетс, Артур; Меси, Суарес, Коутиньо;

Еспаньол: Диего Лопес; Росалес, Налдо, Ермосо, Луис Лопес, Педроса; Мелендо, Виктор Санчес, Рока, Гранеро; Борха Иглесиас;