На 2 октомври Манчестър Сити разби Юнайтед с 6:3, за да подчертае комплекс за малоценност на червените дяволи. Първото полувреме на „Етихад“ заплашваше да провали целия напредък, който Ерик тен Хаг се опитваше да постигне с отбора си в ранните етапи на сезона. На почивката гражданите водеха с 4:0, но резултатът сякаш ласкаеше вкаменения Юнайтед.
Уверено изказване на Тен Хаг по време на паузата обаче промени мисленето на 20-кратните шампиони, които бяха по-смели през втората част. Това имаше леки последици за крайния резултат, но по-дълбоко въздействие в бъдеще. Нидерландецът нарече този изтощителен мач „проверка на статуса“ за Юнайтед, който беше победил Ливърпул и Арсенал по-рано през кампанията. Но тогава червените дяволи бяха изправени пред нова криза на доверие. В дните след дербито мениджърът проведе няколко срещи, които засегнаха различни аспекти. Най-важният от тях беше психологията. Той каза на своите играчи, че отношението им не е правилно и езикът на тялото им подсказвал още в началото на двубоя, че те са хвърлили кърпата. Тен Хаг искаше да разбере защо отбор с „добро настроение и дух“, който беше толкова дисциплиниран и отдаден на принципите си, дори не се опита да направи нещо срещу Сити. В главния анализ той извади всички случаи, в които Юнайтед можеше да бъде агресивен, но избра пасивно да позволи на хората на Гуардиола да действат. Тен Хаг беше язвителен, но за първи път след напускането на сър Алекс съблекалнята не го прие лично. Той направи футболистите отговорни. И за първи път от цяла епоха играчите на червените дяволи се чувстваха така, сякаш са правилно третирани, коригирани и насочвани.
След онова дерби Юнайтед записа 14 победи в 17 мача във всички турнири, а в този период бе допусната само 1 загуба. Отборът ясно отговаря на методологията на Тен Хаг и се наслаждава на дълбочината на яснота и ръководство под неговото крило. Нидерландецът се превърна в най-бързия мениджър в историята на тима, който записва 20 успеха (б.р. – 27 двубоя). И резултатите са такива заради отличните си способности на управление и тренировъчни методи.
Начинът, по който Тен Хаг се справи с вечно намусения Кристиано Роналдо, също помогна за преобразяването на Юнайтед. Докато предшествениците му агонизираха с 37-годишния нападател, нидерландецът нямаше подобни опасения. Той не позволи негативното му присъствие и неприязън да повлияят върху новата култура, която създаваше в клуба. При Тен Хаг Кристиано вече не беше изключение от правилата. Както беше и за намиращия се в страхотна форма Маркъс Рашфорд, след като закъсня за една среща на отбора. Вместо да се нацупи обаче, английският национал разбра решението и заяви, че такива са правилата. Острието вече има 20 гола във всички турнири през този сезон, а това отчасти е последователност от кристалната и прогресивна идентичност, която мениджърът даде на тима.
Юнайтед напредва индивидуално и колективно при Тен Хаг. Ето защо Сити сега ще срещне съвсем различно животно. Червените дяволи са с 8 поредни успеха във всички турнири, а при последните си 6 победи инкасираха само 1 попадение. Тен Хаг подобрява Юнайтед в краткосрочен план, докато планира бъдеща стабилност и успех. Доказателствата са налице. Каквото и да се случи днес срещу Сити, няма съмнение, че 20-кратните шампиони вървят в правилната посока. Както Пеп вече анализира: „Най-накрая Юнайтед се завърна“.
Мелиса РЕДИ, Sky Sports