3. В скучен мач Челси надви Юнайтед с 1:0 и увеличи преднината си на върха на цели 5 точки

Гол с глава на капитана Джон Тери донесе трите точки за Анчелоти и компания в дербито на Висшата лига

Отборът на Челси постигна ценна победа с минималното 1:0 при домакинството си на шампиона Манчестър Юнайтед в дербито на 12-ия кръг на английската Висша лига. Въпреки големите очаквания, сблъсъкът на „Стамфорд Бридж” предложи повече битка и тактическо надиграване, отколкото качествен футбол от двата най-силни отбора на Острова. Капитанът на „сините” Джон Тери вкара единственото попадение за своя отбор и помогна на Челси да увеличи преднината си на върха на цели 5 точки. Без Бербатов, Юнайтед не създаде нищо по-интересно в атака, като единствен Уейн Рууни опитваше да затрудни Петър Чех, но и стражът на домакините се справи отлично.

Двата отбора започнаха доста предпазливо срещата, като домакините от Челси имаха съвсем лек превес. В началните минути играта на „Стамфорд Бридж” се водеше предимно в средата на терена, а топки към нападателите почти нямаше. С течение на времето все пак Челси взе леко предимство и започна по-често да поглежда към вратата на „червените дяволи”.

Първият точен удар дойде едва в 27-ата минута, когато изненадващ удар от около 30 метра на Никола Анелка бе спасен без проблем от Едвин Ван дер Сар. Малко по-късно пък Райън Гигс опита технично да прехвърли Петър Чех, но топката премина над вратата на домакините. В 31-ата минута дойде и първата по-сериозна възможност за гол. Анелка навлезе в наказателното поле на гостите, стреля технично с левия крак, но Ван дер Сар спаси акробатично с една ръка. До края на полувремето не се случи нищо по-интересно и двата отбора излязоха в почивка при резултат 0:0.

Началото на втората част бе за гостите от Манчестър Юнайтед, които нападаха мощно по двете крила, но Петър Чех и защитата пред него се справиха отлично с всяка една атака. Малко по-късно Дрогба получи отличен шанс да открие от пряк свободен удар, но изпълнението му бе твърде неточно и дори предизвика гнева на Карло Анчелоти. В 61-ата минута пък Лампард стреля много опасно от дъгата, но топката излезе в аут.

Малко по-късно пък Юнайтед създаде страхотна възможност за гол. Валенсия върна топката към Рууни, който стреля силно с десния крак от границата на наказателното поле, но топката премина на около половин метър от десния страничен стълб. Малко по-късно Рууни отново пробва да се разпише. Националът стреля технично с десния крак от границата на полето, топката летеше към горния ляв ъгъл, но Чех се намеси и спаси по страхотен начин.

Така се стигна до 76-ата минута, когато Челси успя да открие резултата. Франк Лампард центрира опасно от фаул, Джон Тери засече топката с глава и я прати неспасяемо в долния ляв ъгъл на Ван дер Сар за 1:0. До края на срещата Юнайтед хвърли всички сили в търсенето на изравнително попадение, натика своя съперник в наказателното поле, но не стигна до нищо по-опасно освен един безкрайно неточен удар по диагонала на Валенсия, както и един удар с глава на Еванс, който също не намери очертанията на вратата.

Така с тази победа Челси вече има 30 точки в своя актив и остава еднолично на върха с 5 точки преднина пред Юнайтед и Арсенал.

Челси – Манчестър Юнайтед 1:0