3. Валенсия и Вердер се скъсаха от пропуски за крайното 1:1

Валенсия и Вердер се скъсаха от пропуски за крайното 1:1

Главният съдия Аткинсън се подигра с домакините

Валенсия и Вердер не излъчиха победител в първи мач от осминафиналите на Лига Европа. Двата отбора завършиха 1:1 в изключително интересен двубой на „Местая”. За съжаление главният рефер Мартин Аткинсън от Англия се превърна в главно действащо лице, след като отсъди несъществуваща дузпа за гостите, реализирана от Фрингс за 0:1, а след това, отново без да се разбере защо, директно изгони най-добрия за „прилепите”, аржентинеца Евер Банега. Въпреки това Валенсия стигна до изравнителен гол чрез Хуан Мата, а до края продължи да бъде по-добрият отбор.

През първата част зрителите станаха свидетели на атакуващ футбол във високо темпо. Валенсия имаше надмощие, а Вердер пробваше с опасни контраатаки. Шансът се усмихна на германците, които получиха право да изпълнят дузпа след подарък от страна на главния рефер Мартин Аткинсън, и те поведоха в резултата, отбелязвайки гол на чужд терен. Телевизионните повторения така и не показаха добре с какво е нарушен правилникът. По-нататък „прилепите” пропуснаха няколко изгодни ситуации чрез Банега и Вия, докато Марин можеше да удвои преднината „бременските музиканти”.

Съдията тотално опорочи мача през второто полувреме, след като отново взе решение в ущърб на Валенсия. Англичанинът показа червен картон на най-добрия за „прилепите” Банега, като така и не се разбра защо. Това обаче подейства като стимул за домакините, които веднага стигнаха до изравнителен гол, а след това направиха редица пропуски. Вердер също имаше своите шансове, но при всичките си възможности играчите на германския тим не уцелиха вратата.

В началните минути двата отбора си размениха по едно положение. Първо Валенсия получи добра възможност още в 4-ата минута да излезе напред в резултата, но Давид Вия не успя да засече прострелно центриране на Пабло Ернандес. Веднага след това Месут Йозил прати топката високо над вратата от малката пеналтерия.

Срещата продължи с натиск на „прилепите”, докато гостите предпочитаха да изненадат съперника си на контраатака. Пабло Ернандес от Валенсия получи извеждащ пас, но прехвърли вратата, а по-късно германците можеха да си вкарат автогол след ново центриране.

В 20-ата минута Давид Силва получи отличен пас с пета от неговия адаш Вия, навлезе в наказателното поле, но Налдо блокира удара на Силва.

В 24-ата минута главният рефер Мартин Аткинсън отсъди изключително спорна дузпа за германците и от последвалото изпълнение на Фрингс резултатът бе открит. При центриране от фаул Евер Банега допря голмайстора за Вердер в Лига Европа Писаро и английският арбитър посочи бялата точка, от което се възползваха гостите. (Според сайта на УЕФА дузпата е отсъдена за игра с ръка.)

„Прилепите” реагираха моментално, като пропуски направиха Банега и Вия, които стреляха над вратата. Удар на Банега в 33-ата минута пък бе избит решително от Вийзе, а в следващата атака Сезар Санчес трябваше да се намесва при една контраатака на Вердер, на върха на която бе Марин. Пет минути преди почивката отново Санчес се справи с опит на нападателя на „бременските музиканти”, но този път извън наказателното поле.

4 минути след подновяването на играта нападателите на Вердер разиграха и Клаудио Писаро изстреля страхотен снаряд, но Санчес изби със невероятен рефлекс в ъглов удар. При последвалата контраатака Пабло Ернандес пропусна най-чистото положение за Валенсия от началото на срещата, след като се озова сам пред Вийзе, но вместо да скъса мрежата, удари фен на домакините на втория етаж на „Местая”.

Валенсия остана с човек по-малко в 56-ата минута, когато, отново незнайно защо, реферът Аткинсън извади червен картон за най-добрия в състава на домакините Евер Банега. С това изглеждаше, че мачът е предрешен, но Валенсия показа голям отборен дух и само минута по-късно стигна до изравнителен гол. Хуан Мата стана автор на попадението, като в атаката дейно участие взе Давид Вия, който излъга няколко защитници преди да прати топката в наказателното поле.

Валенсия продължи да натиска и червеният картон сякаш по никакъв начин не влияеше на действията на испанците. Голмайсторът Мата стреля над вратата в 63-ата минута, а след това Вийзе изби удара на изведения срещу него Давид Силва.

Стигна се до 78-ата минута, когато Вийзе направи ново чудесно спасяване.

Валенсия получи нов удар в 84-ата минута, когато Давид Вия трябваше да напусне принудително терена, като на негово място се появи Рубен Бараха.

Три минути преди края Пабло Ернандес центрира за Давид Силва, който обаче не успя да засече топката с летящ плонж.

Клаудио Писаро пък можеше да донесе успеха за Вердер в самия край, но и той стреля в аут.Така Валенсия и Вердер завършиха 1:1, но вече германците, които са финалисти от миналия сезон, имат предимство заради гола си на чужд терен преди реванша след седмица.

ВАЛЕНСИЯ – ВЕРДЕР БРЕМЕН 1:1
0:1 Фрингс (24’ д.)
1:1 Мата (57’)

Валенсия: Сезар Санчес, Мигел, Наваро, Деалберт, Алексис (Алба 46’), Марчена, Пабло Ернандес, Евер Банега, Мата (Хоакин 76’), Вия (Бараха 84’), Силва.
Треньор: Унай Емери

Вердер: Вийзе, Фриц, Налдо, Мертезакер, Пасанен, Боровски, Фрингс, Хънт, Йозил (Йенсен 76’), Марин (Баргфреде 61), Писаро.
Треньор: Томас Шааф

Жълти картони: Сезар Санчес, Марчена, Пабло Ернандес (Валенсия), Фрингс, Боровски, Пасанен, Баргфреде, Налдо, Вийзе (Вердер)