3. Вълнуващо 2:2 между Евертън и Ливърпул в градското дерби (+ВИДЕО)

Вълнуващо 2:2 между Евертън и Ливърпул в градското дерби (+ВИДЕО)

"Карамелите" преодоляха пасив от два гола още през първата част, много спорно отменен гол на Ливърпул в самия край

Евертън и Ливърпул завършиха 2:2 в зрелищно дерби на Мърсисайд от 9-ия кръг на Висшата лига. Ливърпул поведе с 2:0 на „Гудисън парк” до 20-ата минута с автогол на Бейнс и гол на Суарес, но още до почивката Озмън и Нейсмит изравниха за крайното 2:2.

Отборът на Ливърпул обаче бе сериозно ощетен в последната 94-та минута, когато чист гол на Луис Суарес бе отменен заради несъществуваща засада. Така се спази традицията нито един мениджър на Ливърпул да не печели първото си дерби с Евертън.

Преди мача Пепе Рейна не успя да се възстанови навреме за мача и на вратата за Ливърпул започна Брад Джоунс. За Евертън Фелайни бе напълно готов и почна от първата минута, а Кевин Миралас зае мястото по левия фланг на наказания Стивън Пиенаар.

Още в първите секунди Евертън се втурна напред и стигна до опасно центриране и корнер. В самото начало се видя и разликата в стиловете на градските съперници – Евертън не се притесняваше да разчита на дълги пасове към Фелайни и Йелавич, а Ливърпул опитваше да атакува почти винаги с бързи комбинации по земя.

С първата си опасна контраатака в мача „червените” поведоха. Енрике бе изведен по лявото крило след двойно подаване, центрира остро, топката стигна от другата страна за Луис Суарес, който се нагласи и с ново остро центриране принуди Лейтън Бейнс да отклони в собствената си врата за 0:1 в 14-ата минута.

Суарес изрази по странен начин радостта си след гола. Той се затича към двете скамейки и точно пред мениджъра на Евертън Дейвид Мойс се хвърли на тревата сякаш симулира. Така уругваецът отговори на критиките на Мойс преди мача, че симуланти като Суарес ще прогонят хората от стадионите.

Ефективността на Ливърпул в атака бе убийствена в началото и още в 20-ата минута гостите стигнаха до втори гол на „Гудисън парк”. Леон Озмън фаулира младия Уиздъм, Джерард прати удобно центриране от прекия свободен удар и Луис Суарес елегантно насочи с глава в далечния ъгъл за 0:2.

Резултатът не бе много справедлив с оглед силната игра на домакините, но „карамелите” сами намериха начин да се върнат в мача още до почивката.

Само две минути след втория гол на Ливърпул, домакините върнаха едно попадение. Лейтън Бейнс центрира от корнер, Брад Джоунс не изби добре и със силен изстрел Леон Озмън прокара кълбото между купа от играчи в наказателното поле за 1:2.

Евертън беше в подем и окупира половината на гостите под окуражителните възгласи на препълнения стадион.

Фелайни не успя да овладее един извеждащ пас и топката му избяга в аут. Рахим Стърлинг получи жълт картон за нарушение срещу Бейнс, а само две минути по-късно пак закъсня с влизането и имаше късмет, че реферът Андре Маринър го пожали.

Само 15 минути след втория гол на Ливърпул, Евертън вече бе изравнил. В 35-ата минута Миралас подаде за Фелайни в наказателното поле, а белгиецът центрира пред опразнената врата за Стивън Нейсмит, който засече за 2:2.

Попадението стана след изпълнение на тъч, при което останаха съмнения дали страничното хвърляне наистина бе в полза на домакините или Ливърпул трябваше да получи тъча.

До паузата „карамелите” бяха по-активни, но Джоунс изби силен удар на Миралас от много малък ъгъл.

На почивката Брендън Роджърс направи двойна смяна и пусна Шелви и Коатес, вместо незабележимите Сусо и Шахин. Миралас получи травма в края на първата част и отстъпи място на Магай Гай в състава на домакините.

В 49-ата минута младият Рахим Стърлинг направи непростим пропуск. Крилото направи хубаво двойно с Енрике и остана очи в очи с Тим Хауърд, ала стреля ужасно неточно.

Центриранията бяха основно оръжие на Евертън и в 67-ата минута Йелавич трябваше да превърне в гол хубаво центриране на Бейнс, ала фронтално срещу вратата стреля неточно с глава.

Суарес имаше претенции за дузпа, когато Ягиелка спря със шпагат негово центриране, но останаха съмнение дали е играл с ръка. Ситуацията обаче се разви на много висока скорост и нямаше как да бъде отсъден наказателен удар.

Най-спорният момент дойде в последната 94-та минута. Добавеното време от 4 минути изтичаше, Джерард центрира от пряк свободен удар, Коатес свали за Суарес, който прати под гредата и започна да се радва. Тогава обаче стана ясно, че страничният рефер е вдигнал своя флаг за засада, въпреки че попадението изглеждаше напълно редовно и за засада не можеше да се говори.

В крайна сметка след вълнуващ двубой Евертън и Ливърпул не излъчиха победител и завършиха при 2:2.

Евертън заема 4-то място с 16 точки, а Ливърпул е 11-ти с 10.

Евертън - Ливърпул 2:2
0:1 14' Бейнс (автогол)
0:2 20' Суарес