3. Воронин наказа шампиона Байерн и прати Херта на върха

Воронин наказа шампиона Байерн и прати Херта на върха

Отборът на Херта (Берлин) успя да победи у дома шампиона Байерн (Мюнхен) с 2:1 в среща от 20-ия кръг на немската първа Бундеслига. В герой за столичани се превърна украинският нападател Андрей Воронин, който вкара и двата гола за Херта. Само 2 минути преди края Воронин бе заменен под бурните аплодисменти на публиката от българина Валери Домовчийски.

Срещата започна с тотален натиск на гостите и още в 7-та минута Лам можеше да отбележи, но ударът му бе блокиран. Натискът на Байерн продължи и Швайнщайгер в 21-та минута можеше да отбележи, но отново защитата на Херта се намеси на висота. Атаките на Байерн бяха неспирни, но отбраната на Херта се справяше и така се стигна до 38-та минута, когато Воронин успя да открие резултата. Патрик Еберт изпрати дълго подаване към украинеца, който изпревари Кристиан Лел и с глава прати топката в мрежата на Рензинг – 1:0. До края на полувремето Байерн се опита да се върне в мача, но не успя да създаде чисто голово положени.

Втората част започна по същия начин, както и първата – с натиск на Байерн. В 52-та минута Франк Рибери опита удар, но не успя да уцели вратата. В следващата атака на гостите появилият се като резерва Лендън Донован имаше отлична възможност да вкара, но ударът му с глава бе спасен от вратаря Дробни. В 61-та минута натискът на Байерн все пак даде резултат и гостите успяха да изравнят. Лусио отправи силен далечен удар, Дробни спаси. При добавката Швайнщайгер стреля много силно от близко разстояние, но отново стражът на Херта спаси, но топката попадна на главата на Клозе, който не сгреши и прати топката в мрежата на Дробни – 1:1. След това натискът на Байерн стана още по-голям и гостите започнаха да редят атака след атака, а Дробни не спираше да спасява. Вратарят на домакините отрази удари на Донован, Зе Роберто и Рибери, за да се стигне до 77-та минута, когато при една от редките си контраатаки Херта успя отново да поведе в резултата. Нандо Рафаел изведе хитро Воронин зад отбраната на Байерн, а украинецът с техничен удар преодоля Рензинг за втори път – 2:1. До края на мача гостите се опитаха да изравнят, но отново Дробни се оказа непреодолима преграда за възпитаниците на Юрген Клинсман. Вратарят на Херта спаси удари на Швайнщайгер, Рибери и Клозе, като по този начин предотврати изравнителния гол и даде победата на своя тим.

Така с този успех Херта се изкачи еднолично на върха в класирането с актив от 40 точки, докато Байерн се свлече на трета позиция с 2 точки по-малко.

Херта – Байерн 2:1
1:0 Воронин 38’