3. Юнайтед си върна на Ливърпул, но и съдията помогна

Юнайтед си върна на Ливърпул, но и съдията помогна

„Дяволите” обръщат до 2:1, Рууни и Парк блестят пред 75 хиляди на „Олд Трафорд”

Манчестър Юнайтед успя да спечели едно от най-големите дербита на Стария континент – това срещу Ливърпул, с 2:1. „Червените дяволи” осъществиха пълен обрат над „мърсисайдци” и си върнаха за загубата с 0:2 на „Анфийлд” през есента. При изравнителния гол на Уейн Рууни обаче главният рефер грешно отсъди дузпа за домакините, след която произлезе и попадението.

Срещата на "Олд Трафорд" предложи достатъчно емоции, каквито бяха и очакванията. Разбира се, искри също прехвърчаха. Двата отбора си размениха по един гол през първото полувреме. Ливърпул поведе светкавично в 5-ата минута, когато Торес се възползва от центриране и с глава реализира. Само седем минути по-късно Юнайтед изравни чрез голмайстора Рууни, който изпълни неправилно отсъдена дузпа, Рейна изби, но при добавката нападателят не сбърка. В 60-ата минута кореецът Парк осъществи пълен обрат, отбелязвайки красив гол с летящ плонж. До края двата  отбора създадоха по едно чисто положение, но до гол не се стигна и „червените дяволи” се поздравиха с победа.

Българинът Димитър Бербатов бе оставен на резервната скамейка за Манчестър Юнайтед и до края не се появи в игра.

Така шампионите отново са лидери в първенството на Премиъшип с актив от 69 точки, с две повече от Арсенал и с 5 повече от Челси. „Сините” обаче са с два мача по-малко. Ливърпул сериозно намали шансовете си за участие в Шампионската лига следващия сезон. „Мърсисайдци” заемат 6-ата позиция в класирането с 51 точки, с 4 по-малко от четвъртия Тотнъм, който има и мач бонус.

Като гръм от ясно небе Ливърпул поведе в резултата още в 5-ата минута. Дотогава двата отбора спокойно разиграваха, но грешка в центъра на Карик бе отлична предпоставка за опасна контраатака, която бе използвана от Ливърпул. Действията на „мърсисайдци” се развиха мълниеносно, след като Джерард комбинира с Каут по десния фланг, той центрира в наказателното поле, където Фернандо Торес по фамозен начин с глава откри за гостите, отбелязвайки 5-ия си гол само за тази седмица. Така Юнайтед прекрати серията си от 704 минути без допуснат гол на „Олд Трафорд”.

Юнайтед обаче бързо стигна до изравняване в 12-ата минута от дузпа, която обаче бе неправилно отсъдена от главния рефер Хауърд Уеб. Антонио Валенсия бе изпуснат от Масчерано заради лошото пласиране на Агер и аржентинецът си послужи с ръце, за да спре еквадорското крило. Нарушението обаче бе извън наказателното поле, но това не бе видяно от Уеб, който посочи бялата точка и показа жълт картон на Масчерано. Уейн Рууни застана зад топката, но Рейна успя да усети ъгъла и изби. При добавката обаче националът на Англия бе безпогрешен, отбелязвайки 33-ия си гол за сезона във всички турнири и 26-ия във Висшата лига. Гологлавият стрелец на Юнайтед обаче записа едва второто си попадение срещу „мърсисайдци” в 15 мача.

Срещата продължи с надмощие за Ливърпул, но Юнайтед създаде следващото по-опасно положение. В 23-ата минута Валенсия центрира от крилото към наказателното поле, където ниският Парк бе пропуснат от слабия Агер, но височината не му достигна да стори нещо повече от неточен удар на 3 метра от вратата.

В 29-ата минута Луиш Нани отправи удар по земя към долния десен ъгъл, Рейна обаче плонжира и изби в ъглов удар, от който не произлезе нищо. С това по-интересните положения се изчерпаха и двата отбора се оттеглиха на почивка при 1:1.

През второто полувреме Юнайтед взе нещата в свои ръце и осъществи пълен обрат след час игра на „Олд Трафорд”. Включването на корееца Парк отново имаше елемент на изненада, която даде своите плодове. Рууни комбинира пред наказателното поле с Дарън Флетчър на десния фланг, той центрира и Парк с летящ плонж опъна мрежата зад Рейна. От страна на Ливърпул Глен Джонсън и Джейми Карагър подцениха халфа, който се възползва по най-добрия начин.

Единоборство между Дарън Флетчър и Дирк Каут предизвика обичайните за такива дербита мелета, които обикновено приключват с по жълт картон. Реферът Уеб обаче реши да не раздава правосъдие.

Така се стигна до 86-ата минута, когато Уейн Рууни развинти защитата на Ливърпул, но ударът му бе неточен. Бенаюн имаше не лош шанс да изравни резултата в самия край, но Гари Невил игра с тяло, а Ван дер Сар улови без притеснение.

По този начин Юнайтед спечели трето голямо дерби във Висшата лига, след като по-рано през сезона се наложи два пъти над Арсенал. Ливърпул вече няма победа в последните си шест гостувания.

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД – ЛИВЪРПУЛ 2:1
0:1 Торес (5’)
1:1 Рууни (12’)
2:1 Парк (60’)

Манчестър Юнайтед: Ван дер Саар; Г. Невил, Фърдинанд, Видич, Евра; Валенсия, Карик, Флетчър, Нани (79- Гигс); Парк (87- Скоулс); Рууни.
Неизползвани резерви: Кушчак, Рафаел, Еванс, Бербатов, Обертан.
Треньор: Сър Алекс Фъргюсън

Ливърпул: Рейна; Джонсън, Карагър, Агер, Инсуа; Лукас (83- Бенаюн), Масчерано, Каут (73- Акуйлани), Джерард; Макси (76- Бабел), Торес.
Неизползвани резерви: Кавалиери, Кирякос, Кели, Нгог.