3. Юнайтед стана шампион на Англия за 18-и път

Юнайтед стана шампион на Англия за 18-и път

Манчестър Юнайтед завърши 0:0 с Арсенал в мач от 37-ия кръг на Висшата лига и стана шампион. Бербатов е първият българин, спечелил титлата в Англия.

Отборът на Манчестър Юнайтед направи 0:0 при домакинството си на Арсенал от 37-ия кръг на Висшата лига, но точката се оказа достатъчна за „червените дяволи” за спечелването на трета поредна титла. Срещата на „Олд Трафорд” бе равностойна и получилият се резултат е напълно заслужен. Юнайтед отново е шампион на Англия, а Арсенал ще трябва да се задоволи с четвъртото място. Димитър Бербатов остана на резервната скамейка през цялото време, но ще се поздрави със заслужен златен медал – негов първи в кариерата. Също така Бербо стана първият българин, ставал шампион на Англия.

Домакините започнаха много настървено мача и мачкаха Арсенал по всяка точка на терена. Рууни и Тевес бяха много активни в началните минути, но така и не се стигна до нещо по-сериозно пред вратата на Фабиански. Първото по-опасно положение се откри пред Уейн Рууни в 17-ата минута, но ударът му с глава не намери очертанията на вратата.

Арсенал също си подаваше добре топката и правеше добри атаки, като най-често със завършващата фаза се нагърбваше Андрей Аршавин. Руснакът направи няколко типични за него рейда и опита 2,3 удара от далеч, но без успех. Най-чистото положение за „артилеристите” се откри пред Робин Ван Перси, но ударът с глава на холандеца не намери очертанията на вратата. Към края на първата част Юнайтед отново настъпи газта и пресира своя съперник, но „червените дяволи” не стигнаха до нищо по-опасно освен един неточен удар на Гигс от фаул.

Втората част започна при проливен дъжд, който донякъде затрудни двата отбора. Юнайтед отново бе по-активният тим на терена, но отново отбраната на Арсенал се справяше с набезите на Роналдо, Рууни и Тевес. Първото по-опасно положение дойде в 58-ата минута и се откри пред младия бранител на „артилеристите” Киърън Гибс, но ударът му по диагонала премина встрани от вратата на Ван дер Сар. В следващата атака пък дойде най-чистото положение за „червените дяволи”. Карлос Тевес излезе сам срещу Фабиански, но се забави и топката му бе избита. След това коженото кълбо стигна до Роналдо, който стреля моментално, но ударът му премина над вратата.

В 67-ата минута Карлос Тевес бе заменен бод бурните аплодисменти на феновете на „Олд Трафорд”, които явно показаха с редица транспаранти, че искат аржентинеца да остане в отбора. След излизането на Тевес, Арсенал взе инициативата и започна по-често да поглежда към вратата на домакините. Роналдо, който остана да играе на върха на атаката, имаше добра възможност да открие резултата от пряк свободен удар, но топката премина на сантиметри от левия страничен стълб. Само 5 минути по-късно пък гостите можеха да поведат. Фабрегас стреля силно по диагонала с левия крак, Ван дер Сар спаси и след това топката се удари в гредата, за да излезе в ъглов удар. Малко по-късно холандският страж на Юнайтед спаси удар на Ван Перси отблизо.

В самия край на срещата Арсенал натисна своя съперник, но не успя да стигне до нещо по-опасно и резултатът остана непроменен. Така Юнайтед вече има 87 точки в актива си, 7 пред Ливърпул, а до края остават едва 2 мача. „Червените дяволи” вече официално са новите стари шампиони на Англия.

Манчестър Юнайтед – Арсенал 0:0

: Ван дер Саар, О' Шей, Видич, Еванс, Евра, Роналдо, Флетчър, Карик, Гигс, Тевес (Парк 67’), Рууни (Андерсон 90’);

Мениджър: Сър Алекс Фъргюсън;

Арсенал: Фабиански, Саня, Туре, Сонг, Гибс (Ебуе 76’), Насри (Бендтнер 69’), Денилсон, Диаби, Фабрегас, Аршавин (Уолкът 69’), Ван Перси;

: „Олд Трафорд”

МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД - НОВИЯТ СТАР ШАМПИОН НА АНГЛИЯ !

Манчестър Юнайтед печели първата си титла през 1908 г., три години след това през 1911 идва и второто отличие. Трофеят се оказва доста ценен, тъй като следващото отличие за „червените дяволи” идва едва през сезон 1951-52.

Оттам нататък следват купите в Първа дивизия през 1956 г., 1957 г., 1965 г., 1967 г. След преформатирането на английското първенство, което прерасна във Висшата лига на Англия Юнайтед печели изданията през 1993, 1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007 и 2008 г.

Днес "червените дяволи" станаха част от историята, след като се изравниха по титли с големия съперник Ливърпул. Двата легендарни отбора са ставали шампиони по 18 пъти.

Тер Стеген: Тази загуба боли