3. Юве разби Рома с 4:1 насред „Олимпико”

Юве разби Рома с 4:1 насред „Олимпико”

Триумф за "Старата госпожа" и тежък удар по европейските амбиции на Рома.

Отборът на Ювентус постигна убедителна победа с 4:1 при визитата си на Рома в дербито на 29-ия кръг на италианската Серия „А”. Момчетата на Раниери изнесоха урок по футбол на своите домакини, а „вълците” ще трябва да ближат рани и да се надяват Дженоа да сбърка.

Срещата започна равностойно, а първото по-опасно положение се откри пред Жулио Баптища още в 3-ата минута, но ударът на бразилеца премина встрани от вратата на Буфон. След това Юве взе лек превес на терена и в 15-ата минута Хасан Салихамиджич можеше да отбележи с глава, но Дони спаси. Малко по-късно отново босненецът можеше да се разпише, но ударът му премина встрани от целта. Рома пък отговори с много опасен удар от далеч на Тонето.

Срещата се закучи, докато не се стигна до 34-ата минута, когато Винченцо Якуинта успя да открие резултата. Нападателят навлезе в наказателното поле, нагласи топката на десния си крак и с премерен удар матира Дони – 0:1. Рома опита да се върне в мача, но удари на Вучинич и Менес преминаха далеч от целта. В самия край на полувремето Джовинко навърза двама бранители на Рома, но ударът му бе твърде слаб и не затрудни Дони.

Всичко по-интересно предстоеше през втората част. Още в 48-та минута Симоне Лория изравни, след като се възползва от грешка в отбраната на Юве, след изпълнение на ъглов удар. Резултатът бе изравнен, а играчите на Лучано Спалети веднага се втурнаха да правят пълен обрат. „Вълците” натиснаха масирано, но без успех. В 55-ата минута Юве почти от нищото успя да поведе отново в резултата. Тиаго центрира отдясно, топката се отклони в крак на бранител, заблуди Мексес и кацна на главата на Якуинта, който отблизо вкара за 1:2.

След втория гол Лучано Спалети хвърли всичко в атака и „вълците” заиграха почти без защита. Моментално от това се възползваха гостите от Ювентус, които можеха да вкарат трети гол и да убият изцяло интригата в мача, но Дел Пиеро направи непростим пропуск. Страхотна контраатака на Юве стигна до Якуинта, който обаче се засуети с удара и предпочете да подаде към своя капитан. Дел Пиеро стреля моментално в опразнената вече врата, но в последния момент Риизе на шпагат изчисти топката в ъглов удар.

В 68-та минута обаче третият гол за „Старата госпожа” вече бе факт. Олоф Мелберг се извиси над всички, след изпълнение на ъглов удар, и с глава насочи топката неспасяемо в далечния ъгъл на Дони – 1:3. Всичко в срещата вече бе решено, като единствено не се знаеше колко още гола могат да вкарат „бианконерите”. В 74-ата минута неостаряващият Павел Недвед вкара гола на вечерта. Отбита топка от Панучи попадна право на левия крак на чеха, който от въздуха с 80 км в час прати коженото кълбо в долния ляв ъгъл на Дони – 1:4. Триумф за "Старата госпожа" и тежък удар по европейските амбиции на Рома.

До края на срещата домакините все пак потърсиха втори гол, но стигнаха единствено до два далечни удари на Баптища и Бриги, които бяха спасени с вещина от Буфон.

Така с този успех Юве вече има 62 точки и е само на 4 от лидера Интер, който утре приема тима на Лече. Рома пък остава на 6-а позиция с 46 точки в актива си, на 2 от 4-ия Дженоа, който утре е домакин на евробоеца на Апенините – Удинезе.

Рома – Ювентус 1:4

0:1 Якуинта 34’