3. Заслужен триумф за Анчелоти и неговия Челси

Заслужен триумф за Анчелоти и неговия Челси

"Сините" за 4-и път шампион на Англия след 8:0 над Уигън

Челси заслужено стана шампион на Англия. Лондончани бяха най-постоянни през кампанията, победиха всичките си преки конкуренти и заслужено ликуваха.

„Сините” триумфираха днес след успех с 8:0 над Уигън. „Стамфорд Бридж” бе препълнен и 41 383 зрители видяха как воденият от Карло Анчелоти отбор за 4-и път в историята си става първенец на страната. Освен това лондончани прекъснаха серията на Манчестър Юнайтед от 3 последователни титли.

Трофеят във Висшата лига е 4-и, откакто клубът бе купен от руския милиардер Роман Абрамович и първи за италианския специалист Анчелоти. Татко Карло пое Челси през лятото на миналата година, не успя да спечели Шампионската лига, но записа 6 победи срещу тимовете от Топ 4 – Юнайтед, Арсенал и Ливърпул (12:1 голова разлика в тези срещи) и взе титлата.

Челси изпревари Юнайтед с една точка в крайното класиране (86 т. за „сините” срещу 85 т. за „червените дяволи”). Отборът може да постигне дубъл, ако победи Портсмут на финала в турнира за Купата на Англия.

От първата минута на мача „сините” започнаха да атакуват вратата на Латикс и още в 6-ата стигнаха до гола. След центриране в пеналта Малуда свали отлично топката с гърди и Анелка я насочи в мрежата на Уигън – 1:0.

Тимът на Карло Анчелоти се успокои от отличното начало и до 30-ата минута нови попадения във вратата на Полит не паднаха. 120 секунди по-късно обаче Колдуел задържа Лампард в пеналта и главният рефер Мартин Аткисън посочи бялата точка. Колдуел пък получи директен червен картон, тъй като бе последен в защитата. Лампард не сгреши от наказателния удар – 2:0.

Куриозното бе, че Франки не позволи на своя съотборник Дрогба да бие дузпата и двамата се сдърпаха малко след нея. Националът на Кот д’Ивоар се бореше с Уейн Рууни за голмайсторския приз в Англия.

В 54-ата минута Челси стигна до втори гол. Калу подаде към Лампард, той му върна добре и крилото не сгреши. Три по-късно Иванович центрира към Анелка и той с хубав удар от въздуха отбеляза втория си гол в мача – 4:0.

В 63-ата минута и Дрогба се разписа, вкарвайки 27-ия си гол за сезона. Чернокожият таран направи задна ножица, Полит успя да отрази, но след последвалото центриране Дидие бе точен с глава. 6 по-късно Дрогба отбеляза и от бялата точка за 6:0. Хеттрикът на голмайстора не закъсня - той бе на точното място в точното време след 80 минути игра.

В 90-ата минута Джо Коул се пребори за една спорна топка, центрира към Ашли Коул и левият краен бранител със страхотно воле оформи крайния резултат.

Победа с 8:0 над Уигън и титла за Челси.

(8:0) А. Коул 90’

Челси: Чех; Иванович (59’ Белети), Тери, Алекс, А. Коул; Лампард, Балак (70’ Матич), Малуда; Калу (58’ Дж. Коул), Дрогба, Анелка;

Уигън: Полит; Мелкиот, Бойс, Колдуел, Гохури; Фигероа, Уотсън (62’ Томас), Н’Зогбия, МакКарти; Диаме (72’ Шарнър); Родайега;

Жълти картони: Калу, Дрогба (Ч); Гохури, Н’Зогбия (У);
Червен картон: Колдуел 31’
Стадион: „Стамфорд Бридж”, Лондон, 41 383 зрители;
Съдия: Мартин Аткинсън;

ТОВА Е ЧЕЛСИ:

Челси (на английски Chelsea Football Club ) е британски футболен клуб от град Лондон. Днешният им прякор е "сините", а преди — "пенсионерите", заради първоначалния герб на клуба. Клубът е основан на 14 март 1905. Играе срещите си на стадион "Стамфорд Бридж" в Югозападен Лондон. Името на клуба е подвеждащо, тъй като не се намира в квартал "Челси", а близо до него — в съседния квартал "Хамърсмит енд Фулъм". Челси е в първия ешелон в английското първенство от сезон 1989-1990 и по този показател се нарежда на 7-мо място. Първата титла на Челси е спечелена през 1955 г., а след това сините имат още 2 през 2005 и 2006. През сезон 2006/2007 и 2007/2008 завършват на 2-ро място в Англия след Манчестър Юнайтед. Челси има 5 титли на ФА Къп, като последната е през 2009 г. От 2004 до 2007 г. отпадат четири пъти на полуфиналите на Шампионската Лига. На два пъти отпадат от Ливърпул, като единия път това става след спорен гол на Луис Гарсия, а втория след дузпи. През 2004 отпадат от Монако. За първи път достигат финал на шампионската лига през сезон 2007/2008, когато губят от Манчестър Юнайтед след изпълнения на дузпи. Днес Челси за 4-и път стана шампион на Англия.

Купа на носителите на национални купи :1971, 1998;

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига

Баските победиха с 3:1