3. Златен дубъл за Челси под арката (видео)

Златен дубъл за Челси под арката (видео)

1:0 за "сините" над бойкия Портсмут след гол на Дрогба пред 88 335 зрители на "Уембли"

Челси постигна златен дубъл през сезон 2009/10. След като стана шампион на Англия, лондонският тим взе и Купата на страната в 129-ото издание на надпреварата.

Тимът на Карло Анчелоти победи Портсмут с 1:0 пред 88 335 зрители на „Уембли” и за 6-и път в историята си триумфира с трофея. Той е и 3-и в последните 4-и години за „сините” - „Новия Уембли” определено носи късмет на „сините”.

Кевин Принс Боатенг пропусна дузпа за Помпи в началото на втората част под арката, а след 5 греди през първата, Дидие Дрогба вкара единственото попадение в мача след изпълнение на пряк свободен удар. В края Франк Лампард също не бе точен от бялата точка.

Анчелоти направи Челси 7-ият клуб в Англия, постигнал дубъл. Италианският специалист постигна това в дебютния си сезон, докато Жозе Моуриньо не успя.

Ашли Коул пък влезе в историята като играчът с най-много спечелени „ФА Къп” трофея – левият краен защитник 6 пъти е докосвал купата.

През първата част Челси тотално доминираше на терена като играчите на Карло Анчелоти удариха 5 греди.

Още в началото удар на Лампард мина на опасна близост от вратата на Джеймс, а в 13-ата минута халфът отправи страховит изстрел от 20-ина метра, но кълбото срещна напречната греда. Малко по-късно добър шанс се откри пред Анлека, но ветеранът на вратата на Помпи спаси.

В 21-ата минута на два пъти Дрогба можеше да открие резултата, но Мокоена и в двата случая се оказа на пътя на топката и спаси своя отбор. 60 секунди по-късно изключителна възможност пропиляха играчите на Аврам Грант. Боатенг стреля след центриране на Диндан, Пикион отклони топката, но Чех направи невероятно спасяване.

„Сините” отговориха светкавично. Ашли Коул проби по лявото крило, достави топката като на тепсия на Калу, но нападателят уцели горната греда на 5 метра от опразнената врата. След половин час игра отново напречната греда спаси Портсмут след удар с глава на Тери.

В края на първата част голмайсторът на шампионите Дрогба на два пъти нямаше късмет да отбележи. В 39-ата тъмнокожият таран стреля силно от фаул, Джеймс отклони коженото кълбо в горната греда, след което топката тупна на голлинията – попадение обаче нямаше. 3 по-късно капитанът на Кот д’Ивоар овладя отлично на гърди, но отново нацели страничния стълб.

Контузия пък получи опитният халф Балак след остър сблъсък с Боатенг и напусна принудително игра. В даденото от Крис Фой добавено време на първата част Анелка стреля от границата на наказателното поле, но топката срещна тялото на Мокоена и отново не навести мрежата на южняците.

Първата част завърши при нулево равенство. 5 минути след подновяването на играта Боатенг нанесе плътен удар от въздуха с левия си крак, но кълбото не намери рамките на вратата, пазена от Чех. В 55-ата минута Диндан навлезе в пеналта и бе съборен от Белети – дузпа за Портсмут бе решението на рефера. Боатенг застана зад бялата точка, но Чех отрази удара му.

Челси извади късмет и го използва по най-добрия начин, тъй като в 59-ата минута лондончани стигнаха до попадението. Дрогба стреля от пряк свободен удар в ъгъла на Джеймс, топката срещна за 6-и път гредата, но този път влетя в мрежата на Помпи – 1:0 за шампионите – 37-и гол за нападателят през кампанията.

Челси се успокои от развоя на срещата и нов пропуск пред вратата на символичните гости в този мач направи Калу. В 70-ата минута Дрогба се подигра с двама защитници в бяло, но останал очи в очи с Джеймс не успя да го преодолее. Последваха още две страхотни възможности, от които не се възползваха Анелка и Лампард.

Портсмут тръгна в атака, но не успяваше да изравни. В 88-ата минута Браун фаулира Лампард в наказателното поле и Фой отсъди дузпа за Челси. Лампард обаче стреля покрай вратата.

Футболистите на Челси бяха вкарали 17 гола в последните си три мача. Днес те отбелязаха само едно попадение, но то се оказа решаващо. Шампионът във Висшата лига победи последния в Премиершип. „Сините” за 6-и път триумфират в най-стария футболен турнир - Купата на Англия.

Лондончани ще попълнят касата си с 1 800 000 паунда, а Помпи ще се утеши с 900 000.

Челси – Портсмут 1:0
(1:0) Дрогба 59’

Челси: Чех; Иванович, Алекс, Тери, А. Коул; Лампард, Балак (44’ Белети), Малуда; Анелка (90’ Стъридж), Дрогба, Калу (71’ Дж. Коул);

Портсмут: Джеймс; Финан, Мокоена, Роча, Мълинс (81’ Белхадж); Диндан, Диоп (81’ Кану), Браун, Боатенг (74’ Утака); О’Хара; Пикион;

Жълти картони: Боатенг, Роча, О’Хара (П);
Стадион: „Уембли”, Лондон, 88 335 зрители;
Съдия: Крис Фойд;

Атлетик Билбао записа победа над Селта и продължава да трупа увереност в Ла Лига

Баските победиха с 3:1