2. ЕвроВолей 2023
  3. ЖАЛКО! Испания победи България на старта на ЕвроВолей 2023 (ВИДЕО)

ЖАЛКО! Испания победи България на старта на ЕвроВолей 2023 (ВИДЕО)

Националите ни не успяха да зарадват публиката във Варна с победа

В препълнената зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна България отстъпи на Испания с 1:3 (17:25, 21:25, 25:21, 25:19) в първия си мач от Група В на Европейското първенство по волейбол за мъже.

Селекционерът Пламен Константинов започна с Георги Сеганов, Светослав Гоцев, Мартин Атанасов, Цветан Соколов, Алекс Грозданов и Денис Карягин. Александър Николов и Георги Братоев бяха повалени от вирус в часовете преди двубоя и не бяха в добро състояние.

Още първата точка (грешка от сервис на Гоцев) даде тон на по-нататъшните събития. Нашите все пак поведоха с 11:10 след блокада на Сеганов преди сервисът на Жорди Рамон да разбие посрещането ни. С три аса в гейма испанският №7 даде преднина от 13:11, която съперниците не изтърваха до края. Пламен Константинов потърси промяна с включването на Николай Пенчев вместо Карягин, а болният Александър Николов също влезе към края на гейма, но без резултат – 17:25.

Националите ни поддържаха равновесието до средата на втория гейм. Ас на Карягин доведе резултата до 13:13, но отново сервисът на Жорди Рамон наду бързо разликата. При 18:20 в игра влезе и другият повален от вирус - Георги Братоев, но и последният коз на Пламен Константинов не донесе промяна – 21:25.

В третия гейм Николов, Пенчев и Илия Петков започнаха като титуляри и за първи път играта на "лъвовете" придоби стойност. Кулминационният момент бе при 17:15, когато първият съдия Бенедикт Гойкес (Германия) ощети нашите, присъждайки носена топка на Николов, след което 19-годишният ни диагонал посрещна сервиса на Мигел Форнес в трибуните. Ядосан от случилото се Алекс се реваншира с три бързи точки в атака. Негов бе и завършващият удар в гейма, когато от четвърти опит проби испанската блокада за 25:21.

За съжаление, импулсът изтрая кратко. В четвъртия гейм бе ред на Сесар Мартин да разбие посрещането ни. Испанците бързо дръпнаха с пет точки и при 10:16 Пламен Константинов смени умореният Цецо Соколов с Аспарух Аспарухов, но и този отчайващ ход не предотврати загубата.

Топреализатор за България с 22 точки бе Цветан Соколов. С 11 приключи Алекс Николов, а с 9 – Алекс Грозданов. Големият проблем на нашите обаче бе началният удар. Общо 23 сбъркани сервиса в мача, а в добавка към това - и седем грешки от посрещане.

За Испания с 24 точки се отличи Андрес Вийена, с 21 (включително пет аса) – Жорди Рамон.

Сряда е почивен ден за България на първенството. Следващият мач на "лъвовете" е в четвъртък, 31 август, от 20:30 ч. срещу Финландия.