2. Фен Зона
  3. Седми финал и първа титла за Стефан Шопов на "Диана"

Седми финал и първа титла за Стефан Шопов на "Диана"

Времето този път не спря многото тенис в неделя

Тридесет и един тенисиста бяха заявили участие, готови да премерят сили в четвъртия турнир от летния сезон на ТК Диана. Предвид развоя на миналото издание, всеки от участниците се надяваше непредвидимото пролетно време да пожали неделните битки, които вече шеста поредна година противопоставят най-добрите играчи в София, а и не само.

В първите мачове дербита не липсваха, като най-обещаващо изглеждаше това между Любомир Маринов и Асен Георгиев "Варварина". В битката на мощните форхенди Маринов успя да надделее след tiebreak в много качествен и оспорван мач. Няколко точки път не достигнаха на намиращият се в прекрасна форма Светослав Козалиев да изхвърли финалиста от миналия турнир Латин Латинчев, губейки с 6:7. Полуфиналиста от предишния турнир Станислав Георгиев пък бе притиснат до стената от сравнително непознатия Душан Цветкович, изоставайки с 2:4 и 15:40. В крайна сметка Стаката стигна до победата изключително трудно след 6:4 в мач, който бе доминиран с агресивна игра от сърбина. След двубоя Стаката сподели, че противникът му е заслужавал повече победата. В друго дерби, този път на бивши шампиони Жоро "Лифта" победи Петър Котев, който все още търси най-добрата си форма, както и малко късмет в жребия, който за втори пореден турнир му противопоставя много сериозен играч още в първия мач. Трябва да се отбележи и хубавата победата на Христо Михайлов с 6:3 над двукратният шампион Себастиян Кочнари, който вероятно все още търси синхрон с новата си ракета - Wilson Blade.

Във втори кръг Любо Маринов се справи с агресора Орлин Златарски (6:3), докато Никос Панетемитакис победи Атанас Савов с 6:3. Бомбата на 2-ри кръг обаче бе хвърлена от играч, който много малко хора в турнира познаваха, тъй като това бе едва второто му участие. Нищо не предвещаваше това, когато Латин Латинчев повече с 4:0 на Иван Димитров. Тогава обаче, Иван намери сили първо да остане в мача и в последствие да обърне развоя и да спечели със 7:5 над един от най-агресивните играчи. В края на мача умората на Латинчев също оказа влияние, но това няма как да омаловажи страхотният обрат, който бе направен от Иван. В друг интересен мач пък Явор Попов, надделя над Станислав Георгиев с 6:4. Преди двубоя имаше различни мнения за това кой ще излезе победител, което мотивира Станислав Иванов и Любо Маринов да направят облог за крайният победител. В крайна сметка Любо се изтъкна като по-добър познавач, може би защото в единствения мач помежу им се бе опарвал от лифтирания форхенда на Явор.

В четвъртфиналите Любо получи шанс за реванш срещу Явор и се възползва с хубава победа с 6:1, заемайки място в полуфиналната фаза на турнира. Алекс Китов и Стефан Шопов минаха експресно през Георги Христов и Камен Новиков, съответно с 6:1 и 6:2. Въпреки края на три от четирите четвъртфинала, завършили без особена интрига на 5-ти корт се водеше брутална битка между агресивните форхенди на Никос и нестандартната игра на Иван Димитров. Димитров определено беше подценяван в хода на турнира, може би заради изключително нестандартните си и дори според някои играчи "грешни" в техническо отношение удари. Тези обаче, които гледаха внимателно мача отбелязаха, че макар и нестандартни, ударите на Иван бяха с много качество, поради своята дълбочина, пласиране и непредвидимост. Трябваше да се има предвид и характера, който той бе демонстрирал с обрата в предишния мач. Този мач сякаш се повтори, защото отново Иван изоставаше сериозно, този път с 2:5 и сервис за Никос, но отново стори непосилното и стигна до победата. Този път драмата беше решена в tiebreak, в който нервите на гръка не издържаха на напрежението. Не издържа на напрежението и една от ракетите на Никос, която беше разбита в земята след поредната точка в актива на Иван.

Така полуфиналните двойки бяха Стефан Шопов - Любо Маринов и Александър Китов - Иван Димитров. Първият полуфинал предложи жрелищен сблъсък между агресията на Маринов и "хитрата" игра на Шопов. Съдейки по предишните им резултати, Стефан определено беше един от най-неудобните противници за Любо, който пък беше пределно мотивиран да вземе реванш. Напрежението се усещаше във въздуха и това бе потвърдено от многото души, които се настаниха да гледат сблъсъка на корт 4. Началото му обаче не бе очаквано за мнозина, тъй като Стефан набързо поведе с 4:0. Любо допускаше много грешки, за сметка на играещия страхотно негов противник. Маринов очевидно бе много изнервен от развоя и играта си и на няколко пъти показа това с небрежно хвърляне на ракетата си, тествайки здравината на графена на Head Prestige, който толкова често е хвален в ефир от коментатора Тодор Попов. Мача обаче не бе приключил, Маринов показа че не е случаен играч и спасявайки няколко gameball-а седна за почивка при 1:4. В следващите няколко гейма той пробва няколко излизания на мрежата, които му донесоха успех и разклатиха наглед перфектната игра на Стефан. Геймовете станаха много оспорвани и публиката се пооживи, подкрепяйки Любо, който изравни играта но силите му стигнаха само за достойна загуба с 4:6 в един от най-интересните мачове на турнира. В другият полуфинал имаше лек дъжд, който накара част от публиката да си тръгне преди финалната фаза, но интригата в него липсваше. Логично, физическите сили бяха напуснали Иван, който капитулира пред Алекс Китов с 1:6. Китов определено показа възход във формата си, тъй като след миналия турнир, когато игра полуфинал и загуби от шампиона Васко Тодоров, сега достигна до финалното стъпало на турнира. Любо Маринов път за втори път за деня показа познавачески нюх, залагайки на Китов и печелейки облог, този път с победителя в зимната ранглиста - Едиз Батран, който лекува контузия, но бе дошъл да гледа заключителната фаза на турнира.

И така, финалът между Стефан Шопов и Александър Китов трябваше да определи 4-тия шампион от летния сезон. Двамата играчи бяха допълнително мотивирани от факта, че бяха достигали до финалния мача преди, но никога не бяха излизали като крайни победители. Алекс имаше 2 финала зад гърба си, докато Стефан помнеше разочарованието от цели 6 загубени финала. След края на мача един от двамата щеше за първи път да вдигне един от най-престижните трофеи в любителския тенис.

Мачът започна с доминация на Шопов, който бе смятан за фаворит от повечето хора от публиката. Той поведе с 3:1, успявайки да вкара Алекс в "своята игра", която се базираше на дълги разигравания от основната линия чрез лифтирания си форхенд с екстремно затворен хват и мощния и плосък бекхенд, който определено бе най-опасното му оръжие. Втората почивка дойде при 3:2 и сервис за Шопов. Последвалият гейм беше много важен за развоя на мача. В него Стефан не успя да се възползва от точка за затварянето му за 4:2 и бе пробит, което означаваше 3:3 и връщане на надеждите на Китов. Нещо повече, Алекс, който в по-голямата част от мача бе надиграван от противника си успя да спечели много труден и оспорван гейм, с който поведе с 4:3 и прехвърли напрежението изцяло в/у противника, който преди няколко минути бе на точка от 4:2 в своя полза. До края на мача Алекс показа много борбеност и хубав тенис, но физическите сили го бяха напуснали, което се оказа решаващо за края на мача и всички геймове до края отидоха в сметката на Стефан. Така с 6:4 Стефан заслужено вдигна първа титла в седмия си финал от турнирите на Диана. Интервю с финалистите непосредствено след финала можете да гледате в Sofia Tennis Challenge.

Орлин Златарски пък за пореден път вдигна победоносно бутилка лимонада, печелейки турнира на отпадналите след хубави победи над Асен Георгиев на полуфинал и Петър Котев на финала.

В ранглистата след успешния си рейд в първите 3 турнира, начело остава Камен Новиков, но вече е плътно следван от Никос Панетемитакис, Александър Китов и Георги Христов. Все още много малко точки делят повечето играчи в класирането и промени в подреждането тепърва предстоят, което предвещава за още един страхотен и оспорван летен сезон.