1. Novsport
  2. Фен Зона
  3. Шест приоритета за ЦСКА през 2020 година

Шест приоритета за ЦСКА през 2020 година

Най-добрата новина за червената общност през 2019-ta без съмнение бе напредъкът по въпроса за новия стадион

Шест приоритета за ЦСКА през 2020 година

Слаба година.

Такава трябва да бъде равносметката за изминалата 2019-а в ЦСКА.

Отборът не претърпя очакваното от феновете развитие и за трета поредна година остана без трофей.

Честите треньорски смени и неефективната селекция станаха причина за липса на постоянство в представянето.

През отиващата си 2019-а ЦСКА не постигна нищо запомнящо се в спортен аспект.

Приключи обаче сагата с емблемата - колосалната сума от близо 8 млн. лв. беше разплатена на кредиторите.

Най-добрата новина за червената общност през годината без съмнение бе напредъкът по въпроса за новия стадион.

В тази връзка "Тема Спорт" маркира 6 от важните неща за ЦСКА през следващите 12 месеца.

ИЗГРАЖДАНЕ НА НОВ СТАДИОН в Борисовата градина. Може би няма по-важен въпрос в ЦСКА за следващите 12 месеца от стартирането на строителните работи по съоръжението. През октомври Министерският съвет даде зелена светлина за образуването на съвместно дружество между клуба и държавата. Същия месец на срещата с фенове Гриша Ганчев обяви, че проектирането на новото съоръжение ще бъде готово до 15 март 2020 г. След което ще започнат и строителните дейности. Модернизирането на "Българска армия" не търпи и ден отлагане. Едно съвременно съоръжение ще изведе клуба на друго ниво откъм зрителски и рекламодателски интерес. Ще позволи и отборът да играе домакинските си мачове от евротурнирите в своя дом, а не на националния стадион, където атмосферата е различна. Стартът на изграждането на новия дом е топприоритетът за клуба през следващата година. Все пак той трябва да върви паралелно с прогрес в играта на отбора и спечелване на трофеи.

СПЕЧЕЛВАНЕТО НА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ е постижимата цел за трофей през следващата година. За последно ЦСКА вдигна купата през 2016 г., когато се състезаваше във В група, но по епичен начин завоюва отличието. През 2017-а армейците отпаднаха рано-рано от Локо София, а в последните две издания на надпреварата стигнаха до полуфинал. Левски и Ботев Пд се възползваха от ситуацията, докато ЦСКА хвърляше сили и на фронта за първото място в първенството. Сега титлата е абсолютен мираж и като реалистична цел остана само купата. Там червените трябва да насочат всичките си усилия. Жребият вече им намигна, като на четвъртфинала им отреди домакинство на Ботев Враца и в същото време противопостави Левски срещу Лудогорец. През май 2020 г. ЦСКА трябва да сложи край на сушата и да прибави трофей във витрината. Спечелването на купата се превръща и в най-прекия път към участие в евротурнирите.

ПРОБИВ ДО ГРУПОВАТА ФАЗА НА ЛИГА ЕВРОПА. С три домакинства в евротурнирите през тази година ЦСКА събра публика почти колкото за целия полусезон в шампионата. Това е показателно къде е голямата тръпка за червените фенове. Последните две евроучастия не могат да се определят като особено успешни, но не бяха и провал. В общи линии ЦСКА постигна очакваното -отстрани съперниците под и от своето ниво. През 2018-а с Копенхаген и Аталанта на пътя мисията участие в груповата фаза изглеждаше непостижима. През 2019-а обаче жребият не бе никак лош. Заря беше напълно преодолим отбор, но червените не бяха достатъчно настоятелни, а и съдийският фактор наклони везните към украинците. Едно участие в груповата фаза на Лига Европа ще завърти колелото на приходи и трансфери от друго ниво. За да атакуват по-успешно европейските си амбиции обаче, червените трябва да подобрят няколко аспекта около изграждането на отбора си...

ПО-ДЪЛГОСРОЧЕН НАСТАВНИК. Честите треньорски рокади на "Армията" в последно време имаха пагубен ефект. Отборът няма стил, непостоянен е в представянето си и резултатите. През 2017 г. ЦСКА имаше един-единствен наставник в лицето на Стамен Белчев. Това беше и най-силната от последните три години. През 2018 г. вече три фигури бяха начело на отбора - Белчев се задържа на кормилото до пролетта, за кратко отборът бе воден от Христо Янев, а през лятото пристигна обещаващият млад специалист Нестор Ел Маестро. През изминаващата година цели петима наставници ръководиха ЦСКА (Ел Маестро, Любо Пенев, Добри Митов, Люпко Петрович и Милош Крушчич). Един (2017), трима (2018), петима (2019)... Ако следваме прогресията през новата година трябва да са седем. Време е въртележката да спре. Избраният трябва да получи повече време, за да покаже своите виждания. Нека един и същи наставник направи поне две поредни подготовки и тогава да се преценява за свършената работа. Както видяхме, с чести промени напредък или изграждане на стил са невъзможни.

ТРАНСФЕРЕН УДАР. През лятото на 2019-а бяха привлечени рекорден брой играчи, голяма част от които не вдигнаха нивото. Някои като Занев, Албентоса, Бусато и Мазику хванаха шанса си и засега вършат работа. Но, за да се прибави класа и да се вкара импулс в отбора, е нужен истински трансферен удар. От привличането на Каранга червените не са взели играч, който да се отличава с особено голям принос, да бъде ключова фигура и да се превърне в любимец на публиката. От бразилеца насам в ЦСКА се търси човекът, който с изявите си ще вдъхновява съотборници и фенове. Футболист, който да бъде истински лидер на терена. Сега такъв няма. Каранга на практика е последната значима фигура в състава на ЦСКА. Той редовно бележеше в големите мачове - срещу Левски и Лудогорец. През зимата и лятото на 2020 г. е необходима по-висока успеваемост в селекцията, но най-вече намирането на състезател, който да прави разликата. Време е ЦСКА да намери своя нов лидер и вдъхновител.

ПОДОБРЕНИЕ НА РЕЗУЛТАТИТЕ В ДЕРБИТАТА. Трофеите се печелят с постоянство, но най-вече с победи в битките с големите съперници. През 2019 г. ЦСКА бе неубедителен в преките сблъсъци с Лудогорец и Левски. Всички четири шампионатни двубоя с отбора от Разград завършиха при нулеви ремита. А равенствата устройваха Лудогорец. ЦСКА беше в ситуация да гони победата, но така и не успя. Армейците все пак спечелиха в Разград за купата с 1:0, но след това пропиляха постигнатото, като се издъниха срещу Ботев Пд. Във вечните дербита в рамките на миналата година се стигна до паритет -две равенства (2:2 през настоящия шампионат и 0:0 през април) и по една победа за двата отбора (1:0 за Левски през февруари и 2:0 за ЦСКА през май). Трябва да имаш положителен баланс в тези мачове, ако искаш настроение в съблекалнята и сред феновете. Тогава отборът влиза на друга скорост в останалите двубои. Ако през 2020 г. ЦСКА успее да наклони в своя полза везните в преките двубои с Лудогорец и Левски, тогава трофеите ще са въпрос на време.

Стоян ГЕНОВ, в-к „Тема спорт“