2. Формула 1
  3. Алонсо оглави класирането след победа в дъжда на "Йеонгам" (видео)

Алонсо оглави класирането след победа в дъжда на "Йеонгам" (видео)

Пилотът на „Ферари” Фернандо Алонсо е новият лидер в шампионата на Формула 1, след като спечели дъждовното Гран при на Южна Корея, в което нито един пилот на „Ред Бул” не завърши.

Двукратният световен шампион Алонсо се възползва от отпадането на Марк Уебър на изсъхващата писта и на Себастиан Фетел, който поведе колоната от самото начало, но проблем в двигателя го изхвърли от надпреварата.

Британецът Люис Хамилтън завърши втори и сега е на трето място в таблицата на пилотите с 210 точки, докато Уебър има 220, а Алонсо 231 след днешния си успех. Фелипе Маса допълва призовата тройка.

До края на сезона остават две състезания.

Иначе състезанието се забави първоначално с десет минути заради наводнената писта, а след това организаторите прекратиха плановете си за нормален старт и пуснаха кола за сигурност пред стартовата решетка. След три обиколки обаче червен флаг отново спря надпреварата заради ужасяващите условия. Тя все пак бе подновена след по-малко от час, отново с кола за сигурност пред пилотите.

Стартиралите от първа и втора позиция Фетел и Уебър водеха пред Алонсо и Хамилтън, но в 20-та обиколка австралийският пилот на Ред Бул изпусна контрол на болида си и удари Нико Розберг, в резултат на което и двамата напуснаха състезанието разочаровани. Инцидентът пък принуди организаторите отново да пуснат кола за сигурност. Когато тя се прибра, Фетел остана лидер в колоната, но дойде 46-та обиколка и проблем в двигателя отстрани и втория пилот на Ред Бул от състезанието, а като нов лидер излезе Алонсо. До края той не изпусна първата си позиция и триумфира на пистата "Йеонгам" с време 2:48:20.810 часа.

Вторият Хамилтън остана на 14.9 секунди зад победителя. Третият Маса пък изостана на над 30 секунди от Алонсо.

Най-добро класиране за сезона - четвърто място, записа легендата Михаел Шумахер. Пети остана Роберт Кубица с Рено, а шестата позиция бе за Витантонио Лиуци. Седми и осми завършиха Рубенс Баричело и Камуй Кобаяши. Дженсън Бътън остана без точки след 12-то си място и сериозно намали шансовете си за титла.

С победата Фернандо Алонсо излезе като лидер в класирането при пилотите с 231 точки, а Марк Уебър вече е втори с 220. Третата позиция е за Люис Хамилтън с 210 точки. Себастиан Фетел пък е четвърти с 206 точки. Бътън остава пети със 189 точки.