2. Формула 1
  3. Дженсън Бътън продължава да доминира във Формула 1, покори и Турция

Дженсън Бътън продължава да доминира във Формула 1, покори и Турция

Лидерът в класирането на Формула 1 при пилотите Дженсън Бътън записа шеста победа от началото на шампионата и направи още една важна крачка към спечелването на първата си титла. Пилотът на „Браун ГП” бе безапелационен на пистата „Истанбул парк” в Турция, като пое лидерството още в първата обиколка и до края не позволи на противниците си и за момент да се усъмнят, че британецът няма да спечели поредната си победа.

Лидерът в класирането на Формула 1 при пилотите Дженсън Бътън записа шеста победа от началото на шампионата и направи още една важна крачка към спечелването на първата си титла. Пилотът на „Браун ГП” бе безапелационен на пистата „Истанбул парк” в Турция, като пое лидерството още в първата обиколка и до края не позволи на противниците си и за момент да се усъмнят, че британецът ще спечели поредната си победа. На второто място се класира Марк Уебър, а Себастиан Фетел остана на третата позиция.

Още на старта на състезанието за Гран при на Турция, пилотът на „Браун ГП” Рубенс Барикело не потегли по най-добрия начин и бе изпреварен последователното от няколко пилота. Себастиан Фетел стартира добре, а зад него се наредиха Дженсън Бътън, Ярно Трули, Марк Уебър, Нико Розберг и Кими Райконен. Още преди да е завършила първата обиколка лидерът в класирането Бътън изпревари Фетел и оглави колоната.

Два тура по-късно бившият световен шампион Кими Райконен закачи предното си крило, а това веднага се отрази на поведението на болида му и той загуби няколко позиции. Шест обиколки по-късно Рубенс Барикело се опита да изпревари пилота на „Макларън” Хейки Ковалайнен, но се стигна до контакт между двата болида, а в резултат на това бразилецът се завъртя на пистата. Все пак пилотът на „Браун ГП” успя да овладее машината си и продължи борбата за по-предно класиране. Някъде по това време Джанкарло Фисикела влезе в бокса, но след кратка консултация с механиците, извади волана си и стана първият отпаднал на пистата „Истанбул Парк”. Малко по-късно италианецът заяви, че отново е имал проблеми със спирачките и е било прекалено рисковано да продължи състезанието.

Постепенно Барикело застигна пилота на „Рено” Нелсиньо Пикет и най-вече благодарение на голямата си рутина успя да го изпревари. В 14-ата обиколка започнаха и първите спирания в бокса, но след зареждането с гориво и смяната на гуми не настъпиха големи размествания в челото. Лидерът в надпреварата и временното класиране при пилотите спря в пит-стопа за 9,3 секунди и излезе на третата позиция.

След като всички пилоти минаха през бокса, Бътън продължи да е лидер в състезанието, а зад него бяха Фетел, Уебър, Накаджима, Розберг и Трули. Бразилският пилот на „Ферари” Фелипе Маса пък се бе смъкнал до 9-ата позиция. В 24-ия тур Фетел се доближи на по-малко от секунда от Бътън, но британецът успя да парира атаките на пилота на „Ред Бул”.

В 29-ата обиколка Фетел влезе за втори път в пит-стопа, а така се потвърди предварителната информация, че той ще направи три спирания. Двайсетина обиколки преди края на надпреварата Бътън, който междувременно записа най-бързата обиколка в състезанието - 1.27:579 секунди, водеше с 18,8 секунди пред втория Марк Уебър. В 43-ия тур Бътън и Уебър влязоха в бокса за вторите си смени, но спирането на британеца бе с 2 стотни по-бързо от това на неговия противник.

До края на състезанието така и не настъпиха промени в първата шестица, като трябва да се отбележи, че 10 обиколки преди края бразилецът Рубенс Барикело се прибра в бокса и стана вторият отпаднал. В последните обиколки Бътън намали темпото и позволи на Уебър да се доближи на 10 секунди от него. В крайна сметка британецът спечели шестата си победа от седем старта, а зад него се останаха Уебър, Фетел, Трули, Розберг и Маса.

Пилотът на „Ферари” Кими Райконен зае 9-ата позиция, а Фернандо Алонсо остана на 10-ото място. Световният шампион за миналата година Луис Хамилтън отново направи разочароващо състезание и финишира на 13-ата позиция.