1. Novsport
  2. Формула 1
  3. Емоциите след завръщането на Даниел Рикардо и смяната на Ник де Врис

Емоциите след завръщането на Даниел Рикардо и смяната на Ник де Врис

Феновете са раздвоени

Емоциите след завръщането на Даниел Рикардо и смяната на Ник де Врис

Коментар на Радостин Стойчев

Темата със завръщането на австралиеца, Даниел Рикардо породи много реакции във Формула 1 обществото. Повечето мнения от страна на феновете бяха положителни, тъй като Даниел има добър имидж сред тях. От друга страна реакциите на останалите привърженици бяха в подкрепа на Ник де Врис – пилотът, чието място заема Рикардо.

Кариерата на Ник де Врис започва в картинг сериите. Преминава след това през най- различни видове формули, за да стане шампион във Формула 2 през сезон 2019 г. и шампион във Формула Е през сезон 2020/2021 г. От 2020 г. прави състезателни тестове за отбори във Формула 1. Дебютира във Формула 1  неочаквано, замествайки Алекс Албон  от отбора на Уилямс в Италия през сезон 2022 г. Това  става възможно, тъй като от Мерцедес дават възможност на резервните си пилоти да карат за екипи с техните задвижващи системи, един от които е отборът на Уилямс. След това участие, на което Ник се представя чудесно, той успява да подпише договор за титулярно място във Формула 1, с тима на Алфа Таури.

Трябва да се отбележи, че смяната в отбора на Алфа Таури идва след едва 10 изминали състезания от календара за тази година.  Това са твърде малко възможности за изява на един пилот, който е новобранец във Формула 1. Със сигурност Ник не е нов в автомобилните спортове, още повече имайки предвид , че той е шампион във Формула 2 и Формула Е. Поглеждайки върху всичко това, трябва да се каже, че талантът на нидерландеца е налице. Съвсем нормално е и очакванията към него да са по-големи. Но гледайки обективно на нещата, автомобилът, с който разполагаше Ник  де Врис в отбора на Алфа Таури  е изключително слаб. Отборът на Алфа Таури заема твърдо последното място в класирането при конструкторите.  На този фон очакванията към нидерландеца изглеждат нереалистични, а и Формула 1 е шампионат, който има своите различни специфики спрямо останалите автомобилни спортове. Тук идва въпросът: „Защо не беше дадено повече време за адаптация на Ник де Врис?”, при положение, че автомобилът е слаб и не отговаря на темпото на останалите болиди.  Съвсем спокойно можеше Ник да бъде оставен да завърши сезона и тогава да се вземе решение за неговото бъдеще в отбора.

Кариерата на Даниел Рикардо започва на деветгодишна възраст в картинг сериите. През 2005 година той влиза в австралийската Формула Форд, като завършва осми в края на годината. През следващата година Рикардо печели стипендия за Формула БМВ Азия. През 2007 година  той преминава към Формула Рено. По средата на сезон 2008 година Рикардо прави дебют във Формула 3. Така се стига до 30 юни 2011 година, когато подписва с вече несъществуващият отбор на Хиспания Рейсинг, където прави своя дебют във Формула 1. През сезон 2012 преминава в Скудерия Торо Росо, ( сегашното име на отбора е Алфа Таури), където остава до сезон 2014 г., когато преминава в отбора на Ред Бул. Там той прекарва пет години, където е съотборник с четирикратния световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел. Освен Фетел за съотборник в Ред Бул, Даниел има за съотборник и настоящия световен шампион Макс Верстапен. През сезон 2019 година преминава в отбора на Рено. За последно Рикардо се състезава за отбора на Макларън, с който се раздели след сезон 2022 г. Общо в кариерата си във Формула 1 дотук австралиецът има 32 подиума.

Смяната на Ник де Врис с Рикардо може да донесе очаквания импулс в екипа на Алфа Таури, най-малкото заради опита, който австралиецът притежава. От друга страна това скорошно завръщане на Даниел може да му донесе един нов успешен рестарт на неговата кариера. Този рестарт ще бъде добре дошъл, както за отбора, така и за австралиеца, който не крие големите си амбиции. Те са свързани със завръщане в Ред Бул, отборът който е начело в конструкторското класиране.

Припомняме, че Рикардо вече има един престой в отбора на Ред  Бул, който беше доста успешен за самия него. Там той записа 8 победи. Със сигурност това, че завръщането му се случва само след половин сезон е негов голям плюс, тъй като емоцията от всяко едно състезание не го е напуснала. Освен това той беше тестов пилот през този половин сезон от 2023 г. в отбора на Ред Бул и тази натрупана основа с тестове на болида на „шампионите” от сезон 2022 година може да се окаже ключова за неговата бърза адаптация. Със своя опит, той може да помогне на Алфа Таури да подобри своя болид и да започне да печели повече точки. Освен това Даниел е много популярен сред феновете и това може да бъде от полза за отбора в развитието на неговия маркетинг .

След първите две състезания, в които Рикардо участва обаче той не допринесе с нищо на тима си в точково отношение, но особено на пистата в Унгария загатна, че с този автомобил има потенциал да се бори за влизане в зоната на точките. 

Вижте всички шампиони във Формула 1

Световните шампиони във Формула 1 през годините

Верстапен с четвърта поредна титла във Формула 1

Макс Верстапен си гарантира четвъртата си поредна световна титла във Формула 1, след като завърши на петата позиция в надпреварата за Гран При на Лас Вегас

Ръсел грабна полпозишъна във Вегас с летяща обиколка

Британецът пребори Сайнц с по-малко от една десета

Норис: Не бях готов да се боря за титлата този сезон

Британецът в един момент беше реален претендент за първото място

Отборите във Формула 1 нападнаха Ауди

Немският концерн официално ще станат част от решетката през 2026г.

Верстапен: Формула 1 вече не е забавна

Световният шампион не е доволен от глобите за неприлични реплики от пилотите

Макс Верстапен иска да пропусне шоуто в Лондон

Пилотът на Ред Бул многократно е показвал, че е против лъскавите събития във Формула 1

Карлос Сайнц ще кара за "Уилямс" на тестовете в Абу Даби

Испанският пилот ще започне да работи отрано с бъдещия си отбор във Формула 1

Монако преподписа договора си с Формула 1

Емблематичното състезание за Голямата награда на Монако ще остане в календара на Формула 1 поне до 2031 година