2. Формула 1
  3. Фетел излъга Хамилтън в Гран при на Австралия

Фетел излъга Хамилтън в Гран при на Австралия

Грешка на Люис го лиши от възможност да атакува в последните обиколки

Себастиан Фетел с Ферари спечели първия старт за сезона във Формула 1 - Гран при на Австралия.

Германецът завърши преди големия си съперник Люис Хамилтън, който имаше предимството на поулпозишъна на стартовата решетка.

Люис Хамилтън тръгна великолепно и още на старта отби рязката атака на Кими Райконен и го блокира по страхотен начин, за да устиска полпозишъна си. Британецът поддържаше комфортен аванс начело на колоната до първото си влизане в бокса, след което излезе след основния си конкурент от Ферари Себастиан Фетел.

Германецът, който не беше влизал в бокса, успя някакси да запази челната си позиция и след като го направи. Грешка на Люис в 47-мата обиколка пък направи аванса на Фетел малко над 2 сек.

Макар че британецът успя да се приближи до съперника си и дори заяви на тима си, че ще атакува, той така и не успя да осъществи намерението си и в последните обиколки дори дръпна газта.

Така с първа титла за сезона се поздрави Себастиан Фетел, който бе безгрешен по време на цялото състезание.

Триумфът на Ферари бе пълен, след като трети остана другият пилот на тима - Кими Райконен, който удържа позицията след здрава битка с Даниел Рикиардо от Ред Бул.

Двукратният световен шампион Фернандо Алонсо с Макларън Хонда се пребори за петата позиция, вклинил се между двамата пилоти на Ред Бул. Това предопредели и шестата позиция на Макс Верстапен. Челната десетка беше затворена от Нико Хюлкенберг (Рено), Валтери Ботас (Мерцедес), Щофел Вандоорн (Хонда) и Карлос Сайнс-младши (Рено).

Фернандо Алонсо бе признат за „Пилот на деня” в Гран при на Австралия, след като стартира 10-и, но успя да се придвижи с 5 места напред и да финишира на 5-ата позиция, удържайки атаките на Макс Верстапен с Ред Бул. Това е и най-доброто му класиране във Формула 1, след Гран при на САЩ през 2016 г.

В последните обиколки пък Карлос Сайнц се оплака от остри коремни болки и дори позиви за повръщане, но успя да завърши състезанието.

Гонката пък се оказа изключително злощастна за тима на Хаас, след като и двамата им пилоти отпаднаха и то малко след посещението на бокса. Именно след проблемите на Грожан на пистата имаше и виртуална кола за сигурност, след която надпреварата бе рестартирана в 31-ата обиколка