2. Формула 1
  3. Фетел спечели безпроблемно карамбола във Валенсия

Фетел спечели безпроблемно карамбола във Валенсия

С цената на всичко Хамилтън завърши втори, Бътън се качи на подиума във втория Макларън

Себастиян Фетел спечели надпреварата за Голямата награда на Европа. Германецът потегли от първата позиция и запази лидерското място до края на 57-те състезателни обиколки в индустриалната пристанищна зона на Валенсия. Люис Хамилтън завърши втори, но не и без помощта на някои забранени прийоми. На третото място на подиума застана Дженсън Бътън с втория болид на Макларън, завършил в челото. Марк Уебър не завърши гонката след катастрофа с Хейки Ковалайнен.

С бясно каране в последните турове Хамилтън направи всичко по силите си да достигне Фетел, който разполагаше с предимство от осем секунди. Германецът връщаше газта поради проблеми с гумите. Той все пак успя да задържи лидерската си позиция до карирания флаг в края на 57-те обиколки. Третият във временната подредба Камуи Кобаяши се бори геройски, за да задържи Дженсън Бътън зад себе си, но все пак загуби мястото си след спиране в бокса и зае седмата позиция в крайното класиране.

Марк Уебър изкара ужасяващ ден във Валенсия. Първо австралиецът се свлече със седем места на решетката след слабия си старт. Екипът му в бокса също срещна трудности с подмяна на една го гумите му и това го забави допълнително. Мъките му обаче свършиха в 11-ата обиколка след особено тежка катастрофа след сблъсък с Хейки Ковалайнен. Уебър направи опит да изпревари финландеца не прецени маневрата си и се вряза в задницата на зеления болид на Лотус. Болидът на Уебър излетя и се преобърна във въздуха преди да спре на колелата си в защитните заграждения.

Множество промени в подредбата произтекоха след тежката катастрофа на Марк Уебър. Преобръщането на австралиеца след сблъсъка с Хейки Ковалайнен предизвика излизане на колата за сигурност в 11-ата обиколка.

В изключително спорен момент движещият се на второ място Люис Хамилтън умишлено задържа преследващия го Фернандо Алонсо зад колата за сигурност, а след това се изстреля пред аварийния автомобил. С това британецът си осигури комфортна преднина над останалите състезатели. Стюардите обаче прозряха това негово прегрешение и той бе наказан с преминаване през бокса. Въпреки всичко британецът се възползва от времевия си запас пред Кобаяши и не се лиши от ценното второ място.

Всички пилоти се възползваха от колата за сигурност и „атакуваха” бокса за нови гуми. Масовите спирания доведоха да множество размествания в състезателната колона. Камуи Кобаяши от тима на Заубер излезе неочаквано на третото място, докато Алонсо падна в дъното на зоната на точките. Себастиен Буеми също се намести в зоната на точките и до 35-ата обиколка заемаше седмо място. По-късно той бе изпреварен от Адриан Сутил в машината на Форс Индия. Бътън, Барикело и Кубица се движеха съответно на четвърто, пето и шесто място. В заключителната фаза на състезанието Михаел Шумахер на три пъти постигна най-бързо време в рамките на една обиколка, но това не му помогна особено да се отдалечи от 16-ото място. Неговият съотборник Нико Розберг бе спънат от сериозен проблем със спирачките си и постоянно получаваше предупреждения от бокса да щади спирачните си механизми.

Със силно каране и малко късмет след карамбола при спиранията в бокса водещата десятка допълниха Барикело (4), Кубица (5), Сутил (6), Кобаяши (7), Буеми (8), Алонсо (9), Де Ла Роса (10).