2. Формула 1
  3. Фетел триумфира в Бразилия, "Ред Бул" спечели предсрочно битката при конструкторите

Втори се нареди Марк Уебър, а трети остана Фернандо Алонсо от "Ферари"

В предпоследен старт от шампионата във Формула 1 за голямата награда на Бразилия пилотът на „Ред Бул” Себастиан Фетел записа победа. След него се нареди съотборникът му Марк Уебър, а трети остана водачът в класирането и пилот на Ферари Фернандо Алонсо. Германецът оглави колоната още след първия завой, след като задмина Хюлкенберг, и до края на надпреварата не изпусна първото място.

Състезанието започна много лошо за стартиралия от пол-позишън пилот на Уилямс Нико Хюлкенберг, който бе изпреварен от Себастиан Фетел още на първия завой. Няколко завоя по-късно започналият от 3-ото място Марк Уебър също успя да изпревари пилота на Уилямс. В началото на втората обиколка Фернандо Алонсо осъществи атака срещу Люис Хамилтън и успя да се добере до четвъртата позиция. След началото на състезанието други пилоти, които размениха позициите си, бяха Кубица и Барикело. Така след петата обиколка десетката бе водена от Фетел, а след него бяха Уебър, Хюлкенберг, Алонсо, Хамилтън, Кубица, Барикело, Маса, Шумахер и Бътън. След седмата обиколка Алонсо все пак успя да изпревари Хюлкенберг и да се добере до третата позиция.

Малко по-късно обаче статистиката показваше, че утвърдилият се на третото място след Фетел и Уебър Алонсо губи около 0.6 секунди на обиколка спрямо пилотите на „Ред Бул”.

След 20-ата обиколка Фетел и Уебър убедително водеха колоната, следвани от испанеца и пилот на „Ферари” Алонсо, като разликата между австралиеца и третия в състезанието бе около 11 секунди.

Статистиката от 40-ата обиколка показваше, че все още намиращият се на първата позиция Фетел е на около 2.8 секунди пред Марк Уебър. Двамата пилоти на „Ред Бул” се утвърдиха на първите две места, третият Фернандо Алонсо бе на около 16 секунди зад тях, но и на около 10 пред четвъртия Люис Хамилтън.

20 обиколки преди края се случи нещо, което не бе в плановете на екипа на „Ред Бул”. На пистата се наложи да влезе кола за сигурност, след като Лиуци не успя да удържи колата си на един от завоите. Това бе извън сметките на Себастиан Фетел и Марк Уебър и на двамата пилоти на „Ред Бул” се налагаше да бъдат изключително внимателни в запазването на позициите си след прибирането на автомобила за сигурност.

Когато това стана, Фетел водеше, Уебър бе на около две секунди зад него, а Фернандо Алонсо се намираше на малко повече от 4.5 секунди от австралийския пилот на „Ред Бул”. След напускането на колата за сигурност от пистата напрежението между пилотите бе огромно, най-вече за водещите колоната пилоти на „Ред Бул”, но до края на състезанието челото на класирането не се промени и Фетел се поздрави с успеха.

Победата осигури на „Ред Бул” първо място в крайното класиране при конструкторите, но след като Марк Уебър завърши след Себастиан Фетел първата позиция се отдалечи от тима.

След Фетел, Уебър и Алонсо се наредиха Хамилтън, Бътън, Росбърг, Шумахер, Хюлкенберг, Кубица и Кобаяши.

В класирането при пилотите водач още е Фернандо Алонсо с 246 точки, Уебър е втори с 238, следван от Фетел с 231 и Хамилтън с 222. Така крайният победител във Формула ще се решава в последното състезание на пистата в Абу Даби.