2. Формула 1
  3. Люис Хамилтън спечели първото Гран при на Русия

Люис Хамилтън спечели първото Гран при на Русия

Владимир Путин връчи наградата на победителя

Лидерът в генералното класиране Люис Хамилтън спечели първото в историята състезание за Голямата награда на Русия, 16-и кръг от шампионата във Формула 1. Надпреварата се проведе в Сочи, където дойде и президентът на РФ Владимир Путин. Втори остана съотборникът на британеца в „Мерцедес” Нико Розберг. Трети се нареди Валтери Ботас със своя болид на „Уилямс”.

Путин лично награди победителя Хамилтън.

Пилотът на Мерцедес стартира от първата позиция и доминира през цялото състезание, а съотборникът му Нико Розберг сгреши още на втория завой, но с втората си позиция той запази шансове за титлата. Разликата между двамата е 17 точки.

Четвърти остана Бътън, а пети е Кевин Магнусен.

След днешното състезание Мерцедес спечелиха титлата при конструкторите. Оставащите три старта на Формула 1 са в САЩ, Бразилия и Абу Даби.

Световният шампион от 2008 г., който беше най-бърз на пистата "Сочи Автодром" с време 1:31.50.744 ч., записа четвърти пореден успех. С триумфа си той стана едва четвъртият пилот в историята, който постига девет победи в рамките на един сезон. Така Хамилтън се изравни с легендата Найджъл Менсъл с 31 победи във Формула 1 и дели шестото място във вечната ранглиста по този показател.

На второ място на 13.657 секунди се нареди Нико Розберг (Германия) също от Мерцедес. Германецът излезе извън пистата още на втория завой след старта на състезанието, след като не успя да удържи колата при агресивна маневра срещу Хамилтън. Той трябваше да посети бокса заради проблем с гумите още в края на първата обиколка, след което излезе последен на пистата. Той кара без смяна на гумите в оставащите 52 рунда и успя да си проправи път до второто място.

Трети на 17.425 секунди завърши Валтери Ботас (Финландия) с Уилямс, който за пети път през сезона заслужи място на подиума.

Хамилтън пък се утвърди на върха с 291 точки, пред Розберг с 274 точки и останалия седми в Сочи Даниел Рикардо (Австралия) с Ред Бул със 199 точки.

С двойната победа Мерцедес си осигури първа титла при конструкторите три кръга преди края на кампанията, прекъсвайки доминацията на Ред Бул от последните четири години.

Преди старта на състезанието пилотите запазиха минута мълчание в знак на почит и подкрепа към французина Жул Бианки от Маруся, който остава в болница в критично състояние след инцидент по време на Гран при на Япония миналата неделя.