2. Формула 1
  3. Макс Верстапен е най-младият победител във Формула 1

Макс Верстапен е най-младият победител във Формула 1

Катастрофа между Хамилтън и Розберг още в първата обиколка беляза изключителното Гран при на Испания

В изключително състезание в Барселона 18-годишният Макс Верстапен спечели Гран при на Испания, превръщайки се в най-младия победител в старт от Формула 1 за всички времена.

Инцидент между основните претенденти Люис Хамилтън и Нико Розберг още в първата обиколка повиши градуса на напрежението от самото начало.

Хамилтън опита да настигне своя съотборник в Мерцедес, но бе затворен и трябваше да продължи по тревата, завъртя се и закачи задницата на Розберг, като двамата излязоха от трасето и спряха в чакъла в завой №4.

Хамилтън тръгна от първата позиция, но загуби своята преднина на правата. Стюардите ще разследват инцидента след състезанието.

Катастрофата сложи край на серията на Розберг от шест поредни победи.

По този начин Ред Бул и Ферари влязоха в спор за челните места. Холандският тийнейджър Верстапен, който правеше своя дебют за бившите световни шампиони, след като бе прехвърлен от захранващия отбор „Торо Росо” седмица по-рано, надделя над Кими Райконен, който надхвърля два пъти неговата възраст (36 г.), с 0,616 сек.

Себастиан Фетел, предишният най-млад победител от 2008 г. в Италия с „Торо Росо” на 21-годишна възраст, остана трети за „Ферари”.

Австралиецът и също пилот на Ред Бул- Даниел Рикардо, се размина съвсем за малко с подиума, след като две обиколки преди края спука задна лява гума и отстъпи 3-ата позиция на Фетел.

Розберг остава на върха в генералното класиране при пилотите, но мечтата на германеца за осем поредни победи и пет само в този сезон, рухна още в първата обиколка.

Втори в генералното класиране е Кими Райконен, който има 61.