2. Формула 1
  3. Невероятна драма на "Интерлагос" - Люис Хамилтън е новият световен шампион във Формула 1

Пилотът на Макларън Люис Хамилтън се окичи със шампионската титла след изключително драматична и напрегната надпревара в Сао Пауло. Малко не достигна на основният му съперник Фелипе Маса взриви своите сънародници и да грабне трофея в собствената си родина.

Люис Хамилтън е новият световен шампион във Формула 1. В невероятна драма при хлъзгаво и непостоянно време в Сао Пауло Хамилтън успя да изпревари в последния завой Тимо Глок, за да завърши пети, което му осигури световната титла. Британецът стори това на пистата "Интерлагос" в Бразилия - домът на основния му конкурент Фелипе Маса, който завърши първи. С постижението си Хамилтън стана най-младият световен шампион във Формула 1, изпреварвайки с 1 точка Маса. Бразилецът, който стартира от първа позиция, спечели Гран при на Бразилия, но победата му не бе достатъчна.
Драмата в Бразилия стартира още преди старта. Над пистата заваля. От контролната кула на състезанието решиха да отложат старта с 10 минтуи, за да могат отборите да преценят с какви гуми да започнат.
Състезанието започна без изненади и Маса поведе колоната, следван от Трули, Райконен и Ковалайнен, докато Хамилтън заемаше четвъртата позиция.

След спирането на дъжда пилотите, с изключение на Ярно Трули, минаха през боксовете за сухи гуми. Хамилтън изчака няколко обиколки. Така той излезе шести след това. По-късно британецът си върна позиция, след като изпревари Трули и Фисикела.

19 обиколки преди финала лидерът Маса имаше 8 секунди аванс пред втория Алонсо и около 15 секунди пред третия Райконен. Четвъртия Хамилтън бе на около 21 секунди от лидера и Люис се доближаваше все повече до титлата. Петият Фетел бе плътно зад Хамилтън и най-вероятно щеше да го атакува за по-предна позиция.
Така Хамилтън загуби позициите си и изведнъж се оказа шести, след като бе изпреварен от Фетел и Глок. Драмата стана пълна. На Хамилтън му трябваше още една позиция напред, за да спечели световната титла. И Хамилтън и Глок бяха със сухи гуми и едва удържаха колите си. Така в последния момент, с каране на ръба, Хамилтън успя да изпревари съперника си и да се върне на заветното пето място, само завой преди края.

Всичко беше до такава степен неясно, че в бокса на Ферари настана луда радост, след като в тима си помислиха, че Маса е новият световен шампион. Уникалната еуфория обаче трая само десетина секунди, след което се разбра, че Хамилтън си е върнал позицията и е новият световен шампион.

При почетната си обиколка шампионът плачеше, Маса, на почетната стълбичка - също.

Така след близо 10 години Макларън отново имат своя шампион. За последно това бе Мика Хакинен пред вече далечната 1999 г.
В крайното класиране Хамилтън има 98 точки, а Маса остана с 97.