1. Novsport
  2. Формула 1
  3. Съветник на Екълстоун го топи в съда

Съветник на Екълстоун го топи в съда

Делото е определяно от немските медии като най-големия антикорупционен процес в страната след Втората световна война

Съветник на Екълстоун го топи в съда

Нови любопитни подробности излязоха на бял свят по време на продължаващия в Мюнхен процес срещу Герхард Грибковски. Бившият банкер е в затвора от година, а от края на 2011 срещу него се води дело за измами, укриване на данъци, подкуп и т.н. То е определяно от немските медии като най-големия антикорупционен процес в страната след Втората световна война.

 

Замесеният в историята шеф на Формула 1 Бърни Екълстоун е наредил тайно да се преведат още $5 млн. по сметката на бившия германски банкер, съобщи агенция "Блумбърг". Един от свидетелите, призовани в съда, бе Андре Фавр, съветник на Екълстоун по онова време.

 
- За да не фигурира никъде неговото име, Екълстоун ми поръча да преведа $5 млн. на г-н Грибковски през сметката на специална фирма
заяви Фавр пред съда в Мюнхен. - Каза само, че му дължи тази сума.
 
Фавр осъществява плащането през панамската компания Lewington Invest, закупена за две-три хиляди долара от женевска юридическа фирма през 2007 г. на името на Екълстоун. Смята се, че през нея са преминали около $27,5 млн. от обсъжданите плащания, които според мюнхенските прокурори са подкуп.
 
През ноември Бърни свидетелства пред германското правосъдие, че е броил на Грибковски, бивш високопоставен сътрудник на банката Вауегп Landes Bank, исканите $50 млн. за прокарване на сделката за продажба на собствеността на банката върху част от правата на Ф1 (47%) на CVC Кепитъл Партнърс. Опасявал се е най-вече, че немецът може да разкаже на британските данъчни служби как е организирана финансовата империя на шефа на мениджмънта на Ф1. Част от сделката е реализирана чрез бившия шеф на Рено и бизнес партньор на Бърни Флавио Бриаторе, твърди сп. "Шпигел". Англичанинът обаче упорито отказва да назове действията на Грибковски шантаж или изнудване.
 
Мюнхенската прокуратура смята тези пари за подкуп и през юли 2011 г. шефът на Ф1 бе официално обвинен в това. Екълстоун публично призна, че е платил на Грибковски, но отрече, че това има отношение към продажбата на акции на Формула 1. На започналия през ноември съдебен процес в Германия, на който след гарантиран имунитет като ключов свидетел е призован Екълстоун, прокуратурата обяви своята позиция по 6 основни пункта.
 
1. Навремето Грибковски планирал да напусне Вауегп LB с вариант или да смени Екълстоун на поста шеф на мениджмънта във Формула 1, или да стане независим консултант. Поради което неведнъж се е обръщал към Екълстоун с различни инвестиционни идеи, но неизменно е получавал отказ. През 2005 г. Бърни Екълстоун пристига в съда в Мюнхен, а през ноември 2011 Грибковски прибягва до изнудване
и заплашва Бърни, че ще го натопи пред данъчните власти за финансовите операции на Bambino Trust, принадлежащ на семейството на Екълстоун.
 
2. През август 2005 г. управляващият партньор на фонда CVC Доналд Маккензи е представен на Екълстоун и проявява интерес към придобиването на контролния пакет акции на Формула 1. В това време фондът CVC вече инвестира средства в компанията Doraa, на която принадлежат търговските и тв права на шампионата MotoGP. Разбирайки важната роля на Екълстоун, ръководството на фонда предполага, че той и в бъдеще ще остане шеф на мениджмънта на Ф1.
 
3. През 2005 г. няколко потенциални претенденти проявяват интерес към придобиването на Ф1 акциите от банката Вауегп LB, но предложенията им са отхвърлени поради размина-вания в цената. Фондът CVC провежда няколко одиторски проверки, след което през септември 2005 г. се обръща към Вауегп LB, както и към Екълстоун, с оферта от $1,5 млрд. за принадлежащите им акции от Формула 1.
 
4. Това позволявало на Екълстоун да се отърве от контрола на Вауегп LB, както и от натиска на Грибковски, защото CVC бил по-подходящ инвеститор с опит в спортния бизнес и вероятно щял да задържи Бърни на поста шеф на търговските права във Ф1.
 
5. Грибковски съзнава, че с приключването на сделката между Вауегп LB и С VC той престава да играе важна роля в ситуацията, свързана с Формула 1. Затова през есента на 2005 г. предупреждава Екълстоун, че е готов да повлияе на решението на банката, и настоява за $50 млн. под формата на хонорари за консултантски услуги.
 
6. Според прокуратурата Екълстоун не планирал да има нищо общо с Грибковски в бъдеще, но се съгласил да преведе парите като
"заплащане на мълчанието".
 
На въпроса какво, ако Грибковски го натопи пред данъчните, адвокатите обясни-ли на Бърни: "Ще започнат проверки, ще наложат глоба и ще започне съдебен процес, който ще се проточи 3 г. и ще приключи солено - с данък от 40% върху сумата от $3 млрд. (която Екълстоун превел на сметката на Бамбино Холдингс)."
 
Такава е картината на събитията с 6-годишна давност, която позволява на мюнхенската прокуратура да възстанови разследването. Самият Грибковски уверява, че е убедил Вауегп LB да продаде акциите на CVC именно за да получи от Екълстоун $50 млн. От своя страна прокуратурата настоява, че британецът все пак е имал причини да се съгласи с условията на Грибковски. Преди всичко той е бил заинтересован Вауегп LB да продаде акциите от Формула 1 именно на CVC, тъй като в този случай Бърни остава шеф на мениджмънта. Освен това Екълстоун бил пряко заинтересован да продаде на CVC и своите 25% акции, намиращи се под контрола на Bambino Trust.
По такъв начин прокуратурата, обвинявайки Грибковски, изисква от него $50 млн. в полза на Вауегп LB, което ще реши съдът. Известно е, че от продажбата на акции на фонда С VC Екълстоун е получил  5% комисиона от сумата на сделката, поради което ръководството на баварската банка зае следната позиция:
 
- Ако това е някакъв кръг и Бърни е платил чрез офшорна компания на Грибковски, тогава това е мошеничество и парите трябва да бъдат върнати на Вауегп LB. Но ако прокурорите нямат факти, потвърждаващи това, ние не можем да претендираме за нанесени щети.
 
Трябва да се отбележи, че Вауегп LB не е повдигала никакви обвинения срещу компанията на Екълстоун или против Екълстоун, доколкото до момента не се смята за пострадала страна. В нищо не се обвинява и фондът CVC, докато Бърни е призован в съда само като свидетел. Може да се предположи, че процесът обещава да бъде дълъг и заплетен.
ШОК: Верстапен намекна, че може да напусне Формула 1

Той продължава да недоволства от наказанието си от ФИА за ругатни

Норис над всички в Сингапур (ВИДЕО)

Верстапен остана втори, подиум и за Пиастри

Верстапен не поиска да отговаря на медиите след квалификацията

Нидерландецът показа иронично мнението си за наказанието за ругатни

Норис грабна полпозишъна в Сингапур, Макс втори

Конкурентите за световната титла един до друг на старта в неделя

Норис над всички във втората тренировка в Сингапур

Верстапен остана едва 15-и

Льоклер най-бърз след първата тренировка в Сингапур

Пилотът на Ферари изпревари в класирането Ландо Норис и Карлос Сайнц

Хамилтън обвини шефа на ФИА в расизъм

7-кратният световен шампион не хареса изказванията на Мохамед Бен Сулайем

Пиастри: Това бе най-добрият успех в кариерата ми

"Беше изключително трудно и стресиращо"

Пиастри ликува в Азербайджан, Сайнц и Перес се удариха (ВИДЕО)

Хамилтън премина границата от 100 000 км във Формула 1