След смъртта на френския футболен фен на Тулуза Брис Татон,който почина от нападение на хулигани, ФИФА и по-специално УЕФА, вече искат извършителите на това гнусно престъпление, както и техните помагачи, да бъдат най-строго наказани, пише белградският в. "Вечерне новости".
Ръководителят на дисциплинарната комисия на УЕФА Петер Лимахер отказал да даде официално изявление, но пред репортер на вестника казал, че още на първото заседание на комисията във вторник ще бъде взето решение, което ще засегне доста Партизан. Тъй като феновете на Партизан са носели клубни символи, всичко станало ще се стовари на главата на Партизан, който преди две години и половина вече бе наказван за подобен случай с изключване от шампионата за купата на УЕФА и с парична глоба.
По същия повод главният прокурор на Сърбия Слободан Радованович ще внесе тези дни в Конституционния съд инициатива да бъдат забранени екстремистките и насилнически групи на фенове на футболните клубове Цървена звезда, Партизан и Рад, известни като "Делии", "Гробари" и "Юнайтед форс", съобщава в. "Прес". По информация на вестника прокурорът ще предложи да се забрани на тези групи организирано посещение на мачове, както в Сърбия, така и извън страната. Според източник от правителството Радованович решил да внесе тази инициатива, защото получил от министерството на вътрешните работи обемист доклад за отделни водачи на тези групи от футболни фенове, за които има доказателства, че са замесени в престъпления, насилие и търговия с наркотици.
Повечето от водачите на групи имат полицейски досиета, в които има достатъчно основания групите да бъдат забранени.
Вестник "Политика" съобщава, че правителството подготвя закон, с който трайно ще бъде ограничен броят на служителите в държавната администрация. По информация на вестника в бюджета за 2010 г. ще бъдат планирани заплати само за 28 000 щатни служители, защото това ще бъде максимумът, позволен от подготвяния закон. В момента в държавната администрация в Сърбия работят 30 615 щатни служители и няколко хиляди нещатни сътрудници. Целта на новия закон е да се ограничи възможността за неконтролируемо нарастване на бюрокрацията, да се премахнат непотребните и вредни за стопанството и гражданите бюрократични процедури и да се осигури по-евтина, по-малобройна и по-ефективна администрация.
В интервю за в. "Вечерне новости" председателката на парламента Славица Джукич-Деянович казва, че планът на правителството за рационализация на администрацията ще бъде задължително за всички. Тя обаче е против съкращения в парламента. На Скупщината обективно не й достигат кадри, а освен това служителите в ескспертните служби към парламента получават
изключително ниски заплати, казва тя. Според Джукич-Деянович при сегашните обстоятелства не може да има увеличение на депутатските заплати, които по нейна оценка са най-ниските в региона.
изключително ниски заплати, казва тя. Според Джукич-Деянович при сегашните обстоятелства не може да има увеличение на депутатските заплати, които по нейна оценка са най-ниските в региона.
Дилемата дали Сърбия да трябва да влезе в НАТО или не съществува само в общественото пространство, защото Белград още не е получил покана за членство в Алианса, казва министърът на отбраната Драган Шутановац в интервю за седмичника "Време". Сърбия не участва пълноценно и в Партньорство за мир, където има огромен брой дейности и възможности, все още неизползвани от Сърбия, казва министърът. Той припомня, че сръбският парламент прие решение за военен неутралитет, макар че то не се основава на стратегически документи и на визията за бъдещо сътрудничество. Сърбия много скоро ще бъде остров в НАТО, защото всички околни страни ще бъдат в Алианса или ще имат сили на НАТО на територията си, казва Шутановац. Според него този въпрос няма да се дискутира скоро, но ще дойде времето и той да бъде решен. Но ще ни е нужна доста смелост да обясним на гражданите каква е ползата от военната интеграция в името на сигурността, опасява се Шутановац.