2. - Германия
  3. 17-ИЯТ КРЪГ НА БУНДЕСЛИГАТА

17-ИЯТ КРЪГ НА БУНДЕСЛИГАТА

Завърши последният 17-ти кръг за есенния полусезон на немската Бундеслига. Най-голямата изненада неизаменно е тимът на Хофенхайм, който успя да стане есенен първенец и удиви цялата футболна общественост в страната с представянето си. Тимът воден от бившия наставник на Шалке Ралф Рагник влезе в Бундеслигата с гръм и трясък и показа невероятно постоянство от началото на сезона. В 17-ия кръг Хофенхайм изигра много добър мач и направи 1:1 в Шалке, което осигури лидерската позиция на тима. Байерн (Мюнхен) пропусна шанса си да оглави класирането, след като изпусна като гост Щутгарт и двата тима завършиха при резултат 2:2. Димитър Рангелов не игра за Енерги и остана резерва цял мач, а Станислав Ангелов игра половин час при изненадващото 1:1 като гост на Леверкузен. Домовчийски продължи да прогресира и отбеляза 1 попадение за 20 минути игра при победата на неговата Херта над Карлсруе с 4:0. Друг българин - Чавдар Янков бе извън групата при равенството 1:1 на Хановер срещу Арминия. Футболистът получи контузия миналия кръг и все още не е възстановен.

ХЕРТА - КАРЛСРУЕ 4:0
Българинът Валери Домовчийски, който игра 20 минути за Херта отбеляза едно от попаденията при убедителната победа с 4:0 над Карлсруе в среща от 17-ия кръг на немската Бундеслига. Двубоят се игра на "Олимпиащадион" в Берлин. Тимът на Херта бе по-добър през целия мач и напълно заслужено постигна убедителен успех.Първото попадение за домакините бе дело на Максимилиан Нику в 8-ата минута. Двата тима не успяха да си отбележат повече голове до почивката. През втората част момчетата на Лусиен Фавър буквално прегазиха своя съперник. Домовчийски влезе в 71-ата минута на мястото на Стив Фон Беген, а три минути по-късно, удвои резултата след асистенция на Марко Пантелич. По този начин головете на Домо от началото на сезона станаха четири. Фабиан Лустенберген направи 3:0 резултата в 86-ата минута, а само две минути по-късно Рафаел оформи крайното 4:0.

ЛЕВЕРКУЗЕН - ЕНЕРГИ 1:1
Българинът Станислав Ангелов игра 23 минути за своя Енерги (Котбус) при равенството 1:1 като гост на Леверкузен в среща от 17-ия кръг на немската Бундеслига, която се игра на стадион "Бай Арена" в Левекузен. Другият българин в състава на котбусци Димитър Рангелов остана цял мач на резервната скамейка.
Домакините имаха превес през целия мач, но не успяха да стигнат до победата, заради пропуските на Кислинг и Хелмес. Станислав Ангелов влезе в 67-ата минута на мястото на Курт. Домакините откриха резултата в 77-ата минута, когато Симон Ролфс прати със силен шут топката в мрежата на Тремел след асистенция от Патрик Хелмес. Гостите от Котбус съумяха да изравнят в 92-ата минута, когато Жи Шао отбеляза след асистенция на капитана Ервин Скела.

ХОФЕНХАЙМ - ШАЛКЕ 1:1
Сензацията Хофенхайм стана зимен шампион след равенството 1:1 срещу Шалке в среща от последния за есенния полусезон 17-ти кръг на немската Бундеслига. Мачът се игра на стадион "Карл Бенц" в Хофенхайм, а главен съдия бе Гагелман.
Двата отбора изиграха един страхотен мач, който бе истински празник за дошлите на трибуните зрители. Въпреки добрата игра на домакините, футболистите на Шалке поведоха в резултата с гол на немския национал Джералд Асамоа в 35-ата минута. Натурализираният ганаец се възползва от хитър пас на Халил Алтинтоп и се промъкна през разсеяната защита на домакините, за да открие резултата в полза на Шалке. Джърмейн Джоунс от гостите бе изгонен в 57-ата минута, а Енгелаар го последва в 80-ата минута, като и двамата преди това имаха по едно официално предупреждение. След изгонването на Джоунс, домакините се възползваха от числения си превест и логично стигнаха до попадение. В 72-ата минута резервата Тебер прати топката в десния ъгъл на Нойер след перфектно изпълнен фаул. До края на срещата домакините атакуваха, но не успяха да стигнат до победно попадение.

ЩУТГАРТ - БАЙЕРН 2:2
Шампионът на Германия Байерн (Мюнхен) допусна късен изравнителен гол за 2:2 при гостуването си на Щутгарт в дербито на 17-ия кръг в немската първа Бундеслига.Срещата започна с натиск на домакините и още във втората минута Какао имаше шанс да открие резултата, но ударът му бе блокиран от вратаря Рензинг. В 16-та минута Байер създаде първото си по-чисто положение в срещата. Лусио центрира към Лука Тони, но италианецът стреля слабо и не затрудни вратаря на домакините. В самия край на полувремето Щутгарт поведе в резултата с гол на Сами Кедира, който се възползва добре от центриране Делпиер и с глава прати топката в мрежата на Байерн – 1:0.Втората част започна с натиск на гостите и набързо резултатът бе изравнен. В 48-та минута Тим Боровски стреля неспасяемо с левия крак и прати топката в долния десен ъгъл на вратаря на Щутгарт – 1:1. В 66-та минута Байерн направи пълен обрат. Голмайсторът Боровски този път се прояви в ролята на асистент и подаде на Лука Тони, който не сгреши и отблизо направи резултата 2:1 в полза на своя отбор. По всичко личеше, че Байерн ще стигне до победата, но не така мислеха футболистите на Щутгарт. В буквално последната минута Сами Кедира се разписа отблизо и за втори път попадна в прегръдките на своите съотборници – 2:2.

БОХУМ - КЬОЛН 1:2
Тимът на Кьолн постигна ценна победа с 2:1 над Бохум като гост в среща от 17-тия кръг на немската Бундеслига. Мачът се игра на стадион "Ревирпауърщадион" в Бохум. Домакините не успяха да се възползват от фактора домакинство и не показаха достатъчно желание за победа. През цялата среща футболистите на Кьолн бяха по-активни и заслужено стигнаха до трите точки, въпреки че завършиха срещата с 2-ма човека по-малко след червени картони на Жеромел в 82-ата минута и Новакович в 90-ата минута.Първото попадение в мача бе дело на Кевин МаКкена, който изведе Кьолн напред в резултата в 44-ата минута. Домакините съумяха да изравнят чрез Дабровски в 58-ата минута, а в 87-ата минута камерунецът Ишиаку донесе победата на Кьолн.

ВЕРДЕР - ВОЛФСБУРГ 2:1
Вердер постигна много важна победа над намиращия се в отлична форма тим над Волфсбург с 2:1, след като бе губещ в резултата. Това стана в среща от 17-ия кръг на немската Бундеслига, която се игра на "Везерщадион" в Бремен. Домакините започнаха активно мача, но въпреки това получиха много ранен гол, който бе дело на Гентер в 3-ата минута.Трябва да се отбележи, че извън групата на бременци бяха най-добрите играчи на тима - бразилецът Диего и голмайсторът от началото на сезона с 10 попадения Клаудио Писаро. Пер Мертесакер успя да изравни за бременци в 27-ата минута след асистенция на Месут Йозил, а в 63-ата минута Жозуе си отбеляза автогол и по този начин донесе победата с 2:1 на Вердер.

ХАМБУРГЕР - АЙНТРАХТ 1:0
Хамбургер записа минимален успех с 1:0 над Айнтрахт Франкфурт в среща от 17-ия кръг на немската Бундеслига. Двубоят се игра на стадион HSH Nordbank Arena в Хамбург пред 55 274 зрители, а единственото попадение бе дело на обичайния заподозрян Младен Петрич.През първата част домакините имаха по-добри възможности за гол пред вратата на Маркус Прьол, но Пьотър Троховски на два пъти, Денис Аого и Ивица Олич пропуснаха. За гостите от Франкфурт Мехди Махдавикия и Никос Либеропулос бяха близо до гола, но топката не влетя в мрежата на Франк Рост.На почивката Мартин Йол направи корекция в тима си и резултатът не закъсня. В 59-ата минута Троховски центрира към Петрич, който с глава насочи топката в левия ъгъл за 1:0. До края на срещата Бастиан Райнхард и Пауло Гереро не съумяха да удвоят преднината на Хамбургер. В последната 90-а минута на мача Фатън Тоски можеше да изравни, но ударът му премина в дясно от вратата на Рост.

ХАНОВЕР - АРМИНИЯ 1:1
Отборът на Хановер записа ново равенство в своя актив, след като не успя да победи у дома тима на Арминия в мач от 17-ия кръг на немската първа Бундеслига. Българинът в състава на Хановер Чавдар Янков не попадна в групата за този мач. След първоначалния домакински натиск, Хановер логично поведе в резултата в 32-та минута. Иржи Щайнер засече с глава центриране на Арнолд Бругинк и прати топката във вратата на Арминия. Дежурният голмайстор в състава на гостите Артур Вишнярек стреля много добре с левия крак от границата на наказателното поле и прати топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на вратаря Енке, с което оформи крайното 1:1.

БОРУСИЯ (Д) - БОРУСИЯ (М) 2:1
Съставът на Борусия (Д) победи съименниците си от Борусия (Мьонхенгладбах) с 2:1 в мач от последния 17-ия кръг есенния дялна Бундеслигата, пише „Билд”. Домакините водеха инициативата през целия двубой и почти не оставиха шансове на играчите от Мьонхенгладбах за направят нещо съществено. Головете за Дортмунд отбелязаха Мохамед Зидан в 35-ата минута и Сахин в 56-ата мин. За гостите се разписа само Берг в 80-ата мин. С тази победа Борусия (Д) се изкачи на 6-а позиция с 29 точки, а гостите в този мач се закотвиха на последното 18-о място само с 11 спечелени точки.

дата                  стадион            домакин        гост

31.01.2009 г. "AOL Aрена"     Хамбургер - Байерн (М)

31.01.2009 г. "АWD Арена"     Хановер - Шалке 04

31.01 2009 г. "Рейнд Енерджи"     Кьолн - Волфсбург

31.01.2009 г. "Вестваленщадион"     Борусия (Д) - Байер (Л)

31.01 2009 г. "Олимпиащадион"     Херта - Айнтрахт

31.01.2009 г. "Ревир Пауър щадион"     Бохум - Карлсруе

31.01.2009 г. "Везерщадион"     Вердер - Арминия

31.01.2009 г. "Готлеб Даймлер"     Щутгарт - Борусия (М)