2. - Германия
  3. Борусия измъчи първия си успех далеч от дома - 1:0 срещу съименника от Гладбах

Борусия измъчи първия си успех далеч от дома - 1:0 срещу съименника от Гладбах

Без Димитър Рангелов в редиците си Борусия Дортмунд постигна първи успех като гост от началото на сезона

Без Димитър Рангелов в редиците си Борусия Дортмунд постигна първи успех като гост от началото на сезона. Единственото попадение срещу едноименния отбор от Гладбах отбеляза бразилският нападател Лукаш Бариос в 38-ата минута с добре пласиран удар от дистанция. Срещата не предложи особено зрелище през първото полувреме, но в заключителната част и двата отбора показаха, че ще се борят за ценната победа. Въпреки всичко гостите запазиха крехката си преднина и увеличиха актива си до 9 точки.

Борусия Мьонхенгладбах прие своя съименник от Дортмунд в мач от осмия кръг на Бундеслигата. Двата тима споделят едно от най-пъстрите съревнования в немския футбол. Преди 31 години Мьонхенгладбах постави рекорд, който е актуален и до ден днешен. През сезон 1977/78 Дортмунд губи единоборството с 0:12, което и до този ден е най-голямата загуба инкасирана в Бундеслигата.  Въпреки това постижение „жребчетата” не са празнували победа срещу Дортмунд от три години насам.

Срещата започна равностойно, а първият точен изстрел в срещата записа Деде, който обаче от 25 метра разстояние нямаше как да затрудни стража Логан Бейли. След това положение в 10-ата минута възможностите пред двете врати бяха прекалено малко на брой. До 38-ата минута всичко по-интересно се изрази с опити от разстояние и центрирания от статични положения. Тогава обаче Лукаш Бариос откри резултата. Бразилецът отбеляза първото си попадение за „жълто-черните” с хубав изстрел от 17 метра. Ударът изненада стражът на домакините и влетя в левия ъгъл на вратата.

След почивката гостите наложиха тотален контрол върху срещата Мохамед Зидан и Деде продължаваха да тормозят противниковата отбрана. Тамаш Хайнал опита изстрел от границата на наказателното поле в 58-ата минута, но топката прелетя на около 2 метра встрани от целта. Минута по-късно Нури Сахин изведен Зидан на чиста позиция, който стреля над вратата. 20 минути преди края домакините успяха да се настанят по-продължително в половината на съперника. Раул Бобадила стреля към Вайденфелер, който със сетни усилия успя да избие. За късмет на „жълто-черните” Хуан Аранго не успя да се възползва от удобното положение.

Характерно за втората част бе това, че играта се редуваше на приливи и отливи за двата отбора. След краткотрайния натиск на домакините дойде отново ред на Дортмунд. В 81-ата минута Марко Ройс за малко не потопи отбора си, когато с нескопосано връщане на топката към вратаря си предостави отлична възможност на Нелсон Валдес да удови за гостите. Брилянтно двойно спасяване на Бейли обаче запази статуквото. В заключителните секунди отново Бобадила бе най-опасен за домакините, но и неговите центрирания не доведоха до изравнително попадение.

Първата за сезона победа далеч от дома донесе на Дортмунд три ценни точки, благодарение на които футболистите на Юрген Клоп се отдалечиха от зоната на изпадащите. Мьонхенгладбах на свой ред се свлече точно на ръба на застрашената зона.
Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули (ВИДЕО)