2. - Германия
  3. Хамбург си тръгна с главобол и четири гола след бой от Байер

Хамбург си тръгна с главобол и четири гола след бой от Байер

"Аспирините" прегазиха Хамбург с 4:2 и запазиха шансове за титлата

Байер Леверкузен разби Хамбургер с 4:2 в дербито на 26-я кръг в немската Бундеслига. Двубоят за „аспирините” бе ключов, тъй като след загубата от Нюрнберг в предишния кръг Байер приключи серията си без загуби в Бундеслигата и отстъпи от върха във временното класиране. Пореден отличен мач за домакините направи нападателят Щефан Кийслинг, който се отчете с две попадения. Швейцарският национал Ерен Дердийок и Гонсало Кастро прибавиха другите две попадения за домакините. За крайно интересният и атрактивен мач на „Бай Арена” също така се погрижиха ветеранът Зе Роберто и Давид Розенал, които с попаденията си държаха Леверкузен в напрежение до последните минути на мача.

В 11-ата минута Хамбург имаше шанса да поведе след отличен съвместен пробив на Елхеро Елия и Младен Петрич. Нападателят на гостите се оказа по-бърз от Сами Хуупия, но бе възпрепятстван от Михал Кадлеч. Ударът на Петрич обаче прелетя над вратата на Рене Адлер, който днес играеше в мач номер 200 в Бундеслигата.  В следващите минути играта се съсредоточи в средата на терена, докато не настъпи 22-ата минута.

Щефан Кийслинг откри резултата след отлично подаване на Транкило Барнета. Бранителите на Хамбургер направиха опит за изкуствена засада, но тя не сработи. Русокосият нападател пое топката и стреля неспасяемо от около 19 метра за 1:0. Това не смути гостите, които натиснаха съперника и достигнаха до изравнителен гол в 33-ата минута. Вратарят на „аспирините” Адлер допусна сериозна грешка при далечно центриране на Йорис Матайсен. Адлер и Хуупия стояха в наказателното поле на Байер. Вратарят скочи за топката, но я изпусна и от 18 метра Зе Роберто се разписа на празната врата за 1:1. Отборите продължиха да се нападат свирепо до края на първото полувреме, но в рамките му не се достигна до нов гол.

Байер установи контрол над двубоя в първите минути на втората част. В 54-ата Мануел Фридрих нацели гредата на Хамбург, но и да бе отбелязал голът нямаше да бъде зачетен заради засада. Минута по-късно обаче Дердийок бе безапелационен за 2:1. Даниел Швааб центрира остро в пеналта на гостите. Там Дердийок успя да се пребори с Матайсен и прати топката с глава в близкия ъгъл. В 62-ата Леверкузен направи аванса си още по-комфортен с 16-я гол за сезона на Кийслинг. Половината от заслугата за гола отиде в полза на Ренато Аугусто, който проби покрай Денис Аого и центрира от крайната линия. Голмайсторът на Байер плонжира и с глава успя да прокара топката покрай Франк Рост за трети път в двубоя.

Байер продължи да контролира играта в следващите минути, но с наближаването на края Давид Розенал върна напрежението в редиците на домакините с втори гол за Хамбургер в 83-ата минута. Чешкият бранител скочи високо до далечната греда и засече високо подаване на Пьотър Троховски. Това бе първият гол за Розенал в Бундеслигата.

Оживлението на Хамбургер остана мимолетно, след като секунди по-късно. Със свиреп шут от 23 метра Гонзало Кастро разстреля Рост за 4:2.

Байер заема трето място във временното класиране и в оставащите осем кръга ще трябва да се бори с опозицията на Байерн и Шалке. Три точки делят „аспирините” от първото място и една от втория Шалке. Хамбург на свой ред е в опасност да загуби квотата си за Лига Европа, след като бе задминат от Борусия Дортмунд и разполага с една точка преднина над уверения Вердер Бремен.

Байер – Хамбургер 4:2

1:0 Кийслинг 22’
1:1 Зе Роберто 33’
2:1 Дердийок 55’
3:1 Кийслинг 62’
3:2 Розенал 83’
4:2 Кастро 84’
Лайпциг с грешна стъпка в Бундеслигата при визитата си на Санкт Паули (ВИДЕО)