Със специални договори, уредени в закона за спорта, футболистите може да бъдат извадени от Кодекса на труда. Това съобщи в интервю за “24 часа” председателят на парламентарната комисия за образованието, младежта и спорта Огнян Стоичков. Надеждите на футболния съюз са така да бъде избегнат хаосът около прекратяването на договорите. Според Стоичков в новите контракти могат да бъдат вкарани и клаузи, които ще позволяват по-лесни наказания за участие в уговорени мачове. Той смята, че до лятото може да има законодателни промени в тази насока.
- Обучаваме футболисти за агенти, оборудваме спортните клубове с подслушвателни устройства и като докажем уреден мач, пращаме замесените за 6 г. в затвора. Така ли ще борим черното тото в резюме, г-н Стоичков?
- Предложенията за борба с черното тото показват, че досега държавата не е взела никакви мерки за справяне с това престъпление. А то битува у нас в последните поне 5 г. Ние ще продължим да обучаваме спортистите за спортисти и хазартните босове за хазартни босове, стига всеки да си плаща данъците и да се занимава с това, за което е учил. Спортистите да правят атрактивна и честна игра, а феърплеят да не е само част от устава на БФС, а и от всекидневието. Защото спортното правосъдие е първото, което трябва да се сезира при съмнение за нарушаване на феърплея.
- Какво пречи това да се прави и в момента?
- Не виждам да са предприети мерки в тази насока. Ето пример с мача "Спартак" (Варна) - "Беласица "(Петрич). Футболист на "Спартак" изравнява със задна ножица за 3:3 и е щастлив. По терена обаче го гонят съотборниците му да го бият, защото е изравнил -явно мачът не е трябвало да завършва така. Нищо не пречи дисциплинарната комисия и комисията по феърплей да изпратят някого на терена и да се разпитат тези 10 души, които са недоволни от собствения си гол. А не да чакат прокуратурата 3 г.
- Получихте предложения за справяне с уредените мачове от 6 институции. Смислени ли са според вас?
- Да. Изключително сериозни са предложенията от БКП, МВР, комисията по хазарта, спортните среди и министъра. Свилен Нейков например предлага да се запише като тежко престъпление уронването на националния престиж на международни спортни прояви. БФС и професионалната лига искат хазартните оператори да отчисляват от печалбата си за клубовете, чиито имена използват. Всички идеи са добър старт за работа след Нова година. Тогава ще предложа работна група от всички заинтересовани лица заедно да направим добри законови промени. Аз лично бих приветствал, ако някой организатор на незаконни залози и уредени мачове реши да излезе на светло и да ме открехне как стават тези схеми. Ще го включа веднага в работната група.
- Реалистично ли е уреждането на мачове да се наказва с 5 и повече години, както предлагат МВР и прокуратурата?
- Напълно. По-трудно би се реализирала идеята на МВР да се проследяват трансакциите от и към офшорни зони. Това е предмет на международно право, данъчно планиране и т.н. Но не е невъзможно. Все пак президентът Обама заяви, че е крайно време офшорните зони да не се чувстват толкова извън брега.
- Кой организатор на незаконни залози може да бъде глобен с космическите 5 млн. лева, както иска комисията по хазарта?
- Не са космически. В процеса на събиране на информация се оказа, че дори за нашето балканско първенство се тиражират месечни печалби от порядъка на 500 000 лева. И то за един югозападен град в България, покровителстван от бивши групировки. Това е информация от медиите, която тепърва ще бъде проверявана. Но така или иначе говорим за около 10 т. нар. центъра на черното тото и се посочва, че 30-ина футболисти са обект на мониторинг от ГДБОП. За тяхявно има индикации, че са съпричастни към подобна схема. Включително и дочути реплики: "Ще танцуваме ли за 30 000?" Това по закон не може да бъде доказателство, но е повод да се заостри вниманието към съответния танцуващ.
- Къде се дочуват тези реплики и бройки?
- В телефонни разговори. Но за момента СРС не е предвидено като доказателство за подобен вид престъпления, а и те сега не са престъпления. Самият факт, че през 2009 г. е създадена работна група по този въпрос между ГДБОП и Главна прокуратура, означава, че той е с висока степен на обществена опасност. Замесените хора явно са стари познайници на службите, но по други канали - примерно на дрога, проституция и т.н.
- Проблемът обикновено не е в наказанието, а в неговото прилагане. Как ще се доказват тези престъпления?
- Като другите. Подобни престъпления са трудни за доказване, особено при организираните групи. Ще се ползват СРС, агенти под прикритие, контролирани доставки или залози.
- Какви решения ви предлагат спортните среди?
- Според закона за спорта всяка федерация може сама да правораздава. В момента оправданието е, че няма законодателна рамка. Когато я има, дай боже да има и прилагане. Но не е въпрос само на написване на закон. А и на взаимодействие - кой на кого и кога се обажда, как се действа след това. Знаете, че има мобилни групи по митниците, в които участват служители на МВР, митници и прокуратура. Защо да няма такива мобилни групи и в спортното правосъдие за престъпленията, свързани с черното тото? Спортните организации подкрепят идеите за тежки наказания, глоби и използване на СРС. Отделно обаче предлагат да се регламентира договор между футболисти и треньори с клубовете. С него трябва да се уредят неустойките и обезщетенията, които състезател, треньор или друг участник в спортната проява трябва да плати на клуба, ако се докаже участие в симулативни игри и договорка на резултати. Идеята е неустойките да се събират на договорно основание, без да се чака на комисии по хазарт и прокуратура.
- Един вид спортисти и клубове да бъдат извадени от трудовия кодекс?
- Със специални договори, уредени в закона за физическото възпитание и спорта. Предполагам, че ще изложат подробно своите мотиви на предстоящите ни дискусии, за да разберем какво налага регламентация на този вид договори отделно от всички останали.
- Колко би струвало на държавата прилагането на тези предложения - агенти, СРС, мобилни групи, специални договори?
- Няма финансова обосновка на този етап. Рано е. Първо трябва да запишем механизмите, после ще смятаме разходите. Те обаче ще се оправдаят при всички положения предвид загубите досега.
- Ще бъдете ли готови за следващото футболно първенство през лятото?
- Много ми се иска.
- Откъде основно са заимствани идеите, които получихте?
- От италианското законодателство. Там има спец-закон за тайните залози в спортните прояви. Според мен, а и според компетентните институции при нас няма нужда от такъв. НК е кодекс, той обхваща всички видове престъпления.
- Вие имате ли идеи за законови промени?
- В закона за спорта да се засилят правата на спортните организации - не само по желание, но и да са длъжни да правораздават. Да разработят в дисциплинарните си правилници специални раздели за борба със симулативната игра и договорените резултати. Сега в правилника на БФС например тези 2 понятия се споменават само в един член и не са дефинирани като нарушения. Всичко останало е изброено. Всякакви хипотези на наплюване на играч са развили, явно това е често явление по стадионите. Договарянето и симулирането обаче не са нарушения. Препращат към други институции, за да накажат след това. Не трябва да е така, а в обратен ред.
- Колко пари се разиграват от черно тото на български терен?
- Ако знаех, вече щях да съм подал сигнал в прокуратурата. Но вече се говори за залози от порядъка на 2 млн. евро. Представете си за какво става дума при съотношение 1:5.10 млн. евро печалба!
- Как точно ще регламентирате дейността на букмейкърите?
- Цялата логистика ще се разпише в закона. Комисията по хазарта има за цел да задължи организаторите на онлайн залагания да базират сървърите си в България и те да са под нейния надзор. Всеки потребител да може да се идентифицира и двустранната връзка да се контролира. При съмнения за незаконна дейност достъпът може да се ограничава както за потребителя, така и за букмейкъра.
- Всичко дотук произтече от вашата активност покрай сигнала за уредени мачове, който Мишел Плач и-ни даде на Бойко Борисов.
-Да.
- Вие обявихте тези мачове и се надигна протест, че нямате право.
- Срещнах разбиране от Главна прокуратура. Зам. главният прокурор Бойко Найденов каза, че и 22-ма футболисти да свидетелстват за уредени срещи, няма да има ефективно правораздаване, тъй като няма криминален състав. Така че според мен в тези 8 мача няма някаква следствена тайна, която аз съм издал.
- Значи няма да си давате депутатския имунитет и да ви разследват?
- Засега съм на свобода.