Поредното международно признание получи президентът на БФС Борислав Михайлов. След като влезе в Изпълкома на УЕФА, Михайлов бе поканен лично от Мишел Платини в организационния комитет за европейското първенство по футбол през 2016 година. Надпреварата ще се проведе във Франция. Председател е Жак Ламбер, а негови колеги ще бъдат Фердинанд Дюшосоа (президент на Френската футболна федерация), Шантал Жуано (министър на спорта), Петер Жийерон (член на Изпълнителния комитет на УЕФА), Джани Инфанти но (генерален секретар на УЕФА), Теодор Теодоридис (генерален секретар на УЕФА) и Мартин Калън (директор на операции Events). Организационният комитет ще се събере за първи път на 21 април в Париж. Неговата работа ще бъде да наблюдава дали се спазват задължителните условия около подготовката на форума. Поканата към Михайлов е индикация, че България засилва максимално лобито си в УЕФА. Това означава, че имаме реални шансове да спечелим домакинството на Евро 2020 съвместно с Румъния.
- Г-н Михайлов, само месец след като влязохте в Изпълкома на УЕФА, ви се оказва нова чест - място в организационния комитет на Евро 2016?
- Това е ясен знак, че в Европа оценяват как си върша задълженията. Каква чест е това, не е толкова важно, по-важно е, че ще бъда вътре в нещата, в организацията на едно европейско и това ще е от полза за футбола ни.
- Тоест да приемаме назначението като генерална репетиция за европейското през 2020 година.
- Не, нека не избързваме. Дори и с Румъния да не получим домакинството на европейското, ползата пак ще е огромна. Ето, в Румъния след няколко дни отварят нов стадион - хората работят. Самата кандидатура е фактор за растеж, за развитие. Когато Турция се кандидатира за европейското през 2016, беше много по-напред от нас и Румъния, но не спечели домакинството. Сега премиерът показа изключителна загриженост към базите и стадионите и предложи много добър вариант.
- Вие специално кой вариант предпочитате - с един голям национален стадион или тотален ремонт на петте софийски стадиона?
- Разбира се, че предложението за реконструкция на петте стадиона си струва повече. Един 60-хиляден стадион трудно ще се пълни за всеки мач на националите - едва ли това ще става повече от веднъж в квалификационен цикъл. В същото време 4 стадиона по 30 000 души, от една страна, са напълно достатъчни за националния отбор, от друга, ще осигурят страхотни условия за фоновете на софийските отбори. Така се следва и швейцарският модел от европейското през 2008 година, когато домакините бяха изградили компактни стадиони за по 30 хиляди и сега ги експлоатират максимално в първенството и евротурнирите.
- С Платини разговаряхте ли каква точно ще бъде вашата отговорност по организацията?
- Не е ставало дума още. Ще го разбера, когато след два дни се срещнем в Париж заедно с останалите членове на организационния комитет.
- Поредният сблъсък между клубове и телевизия е факт, след като от ЦСКА поискаха да бъде изтеглен полуфиналът им с Литекс заради мача Реал - Барса, но промяна така и няма да има. Не може ли БФС да бъде по-активна страна в подобни дискусии?
- Футболният съюз е. достатъчно активен, но ние нямаме думата, защото който плаща, той, определя часовете. Това са търговска принципи, договори, и те трябва да се спазват.