2. Интервю
  3. Храната в София бе ужасна, сутрешният чай - катастрофа

Храната в София бе ужасна, сутрешният чай - катастрофа

Екзекуторът на България отпреди 20 г. Кубилай Тюркилмаз си спомня победата на Швейцария с 3:2 от 0:2 в евроквалификацията на „Васил Левски".

Преди 20 години един турчин с швейцарски паспорт разплака България. Нападателят Кубилай Тюркилмаз заби два гола и „часовникарите" спечелиха с 3:2 от 0:2 евроквалификацията на „Васил Левски".

„Всичко за нас започна много лошо - спомня си Туркилмаз. - Първо исках да сменя пари. Един дилър ми даде стотици банкноти. Когато започнах да ги броя, се оказа, че само първата и последната са истински. По средата имаше хартия. А дилърът вече бе изчезнал. Имах около пет франка в български пари.

Хотелът ни беше в центъра на София, но храната беше ужасна. А сутрешният чай - катастрофа. Теренът на стадиона се оказа по-лош от всеки в Белинцона. Но не ни интересуваше - искахме за първи път от 1966-а да се класираме за голям турнир.

Бях премотивиран, защото в предишния мач срещу Шотландия изпуснах чисто положение и ме критикуваха.

На терена всичко започна кошмарно и българите поведоха с 2:0. Треньорът Ули Щилике ни заповяда в съблекалнята: „Престанете да мислите като малки швейцарчета!" В 85-ата минута вече беше 2:2, а българите освиркваха отбора си. Ние бяхме доволни от точката, а те се хвърлиха за победа на всяка цена. В последната минута българите биха пряк свободен удар, след който Марк Хотигер изчисти топката към мен. Тогава аз изблъсках един защитник и за щастие съдията не видя. Преминах го и вкарах на празната врата.

В хотела празнувахме като световни шампиони, и то не с минерална вода. За съжаление в последния мач загубихме от Румъния и изпуснахме еврофиналите.

Ачиари: Представихме се добре в мач с много ситуации