1. Novsport
  2. Интервю
  3. Ива Георгиева: Правилното реализиране на стадиона на ЦСКА можеше да определи стандартите за бъдещите съоръжения в България

Ива Георгиева: Правилното реализиране на стадиона на ЦСКА можеше да определи стандартите за бъдещите съоръжения в България

„Тъжно е, когато в крайна сметка страда спортът“

Ива Георгиева: Правилното реализиране на стадиона на ЦСКА можеше да определи стандартите за бъдещите съоръжения в България

Ива Георгиева притежава повече от десет години опит в управлението на международни проекти. Представител е на Lagardere Sports (вече SportFive), в позицията й на Управляващ директор на създаденото, за целите на проекта за изграждане и управление на нов футболен стадион на ЦСКА, проектното дружество – GSG в България. Георгиева даде интервю за Gong.bg, в което разкри каква е причината взаимоотношенията на световната компания с настоящото ръководство на ЦСКА да приключат.

- Г-жо Георгиева, през лятото на 2022 г. Спортфайв и ЦСКА дадоха пресконференция, на която бяха обявени планове за изграждането на нов стадион. В публичното пространство излязоха публикации, че взаимоотношенията ви с клуба са прекратени. Какво точно се случи?
- Пресконференцията от лятото на 2022г всъщност не бе началото на тези взаимоотношения. Те започнаха доста по-рано – през декември 2021 година, когато беше подписан договор със Спортфайв за изготвяне на задълбочено прединвестиционно проучване, относно изграждането и управлението на този стадион, отчитайки всички предизвикателства, съпътстващи неговото изпълнение. Резултатите от обследването и изготвения бизнес –модел, бяха определящи за решението на Оператора дали ще гарантира и впоследствие управлява новото съоръжение. Напълно погрешно е внушението, че след като съоръжението бъде построено, то тогава операторът ще прецени дали ще го управлява или не, още повече, ако същият поема ангажимента да гарантира твърди суми и бъдещи приходи от неговото комерсиализиране. Подобни твърдения са несъстоятелни.

- От "Армията" заявиха, че договор между ЦСКА и Спортфайв не е имало, тъй като това е фирма за управление на стадиони, а не за проектиране и изграждане на съоръжения...
- Да, договор за бъдещата комерсиализация и управление на съоръжението така и не беше подписан, независимо, че такъв беше предложен още преди да започнат дейностите по проектиране и управление на проекта, чрез доверения проектен екип/ мениджър на Оператора - GSG. За да бъдат преустановени всякакви спекулации по темата, нека обясня как принципно функционира моделът на Спортфайв: Спортфайв е международен оператор и международна маркетинг агенция, която управлява спортни съоръжения, съгласно строги и специфични изисквания, гарантиращи финансова и търговска жизненост на съответното съоръжение. Спортфайв не управлява молове, хотели или търговски центрове и не търси насърчаването на подобен тип комерсиализация. Спортфайв развива съоръжението, като печеливш спортен и маркетинг продукт. Спротфайв не проектира и не строи стадиони, но за да гарантира, че съоръжението, което ще комерсиализира и управлява, е изградено по най-високите стандарти, Операторът избира и работи в пълен синхрон с екип от доверени специалисти, с международен опит в проектирането, изграждането и управлението на други съоръжения. Такъв екип беше номиниран и в България, чрез специално създадено проектно дружество, за целите на конкретния проект. Експертите, изготвили предпроектните проучвания и бизнес -модел, изпълняват стриктно и не просто управляват, но и развиват проекта и отговарят за цялостния резултат, до неговото пълно завършване, следвайки вече изготвения бизнес –модел.

- Уж всичко бе уредено и сигурно. От къде дойде разминаването между двете страни?
- Не бих искала да навлизам в детайли по темата, защото отговорът на този въпрос, с днешна дата, не би помогнал ситуацията да бъде променена. Причината, заради която Спортфайв прие комерсиализиране на бъдещия стадион, бяха резултатите от проучването, увереността, че държавата ще бъде активен участник в този процес и разбира се, доверието в опита на международния екип, който работеше на терен. В крайна сметка, за съжаление, се получи друго. При положение, че има изготвен конкретен модел за „Българска Армия“ и много точно бюджетиране, Операторът не би могъл да подкрепи друга посока на развитие на стадиона, освен предварително съгласуваната и одобрена от всички участници в процеса, още по-малко да носи гаранции за модел, чиито параметри и визия се променят в процеса на изпълнение на същия.

- Бихте ли ни разказали повече подробности? Каква бе договорката с Ганчеви? Кой трябваше да осигури финансирането и колко струва нов стадион в България, който отговаря на всички съвременни изисквания?
- Екипът, който имаше честта и привилегията да работи за клуб, какъвто е ЦСКА, макар и за кратко, прие изключително отговорно тази възможност. Основната цел беше ясно изразена по време на цитираната по-горе пресконференция. В нито един етап, ние не сме се отклонявали от тази цел. Както е известно за всички, инвеститорът на този проект, е ръководството на клуба. За съжаление, настоящата ситуация, за пореден път потвърждава, че за изпълнението на подобен тип стратегически проекти, ролята на държавата, е определяща. Още повече, в конкретния случай, става въпрос за стратегическа инвестиция, с особен смисъл, както за многобройните червени фенове, така и за българския спорт и общество. Правилното реализиране на този проект и управление, е задължително! Верният подход за него, ще определи и стандартите за всички бъдещи съоръжения в България.

- Приключиха ли взаимоотношенията ви с ЦСКА или си оставяте вратичка за бъдеща съвместна работа?
- Нашите взаимоотношения с настоящото ръководство на клуба приключиха. Мога да кажа, че между нас няма неуредени отношения, до етапа, в който ние участвахме в този проект. Въпреки това, екипът ни остава да бъде професионално отговорен към проекта, в който имаше ключова роля, както и в подкрепа на всички привърженици на червения клуб, на българската държава и общество.

- Несъмнено привържениците на ЦСКА заслужават нов стадион. През всичките тези месеци срещнахте ли подкрепа от феновете?
- ЦСКА има страхотна публика и изключително интелигентни привърженици, които наистина заслужават европейски стадион, който да отговаря на марката ЦСКА. По настоящем, клубът се развива във възходяща посока, като спортни резултати, което може само да радва червената общност. В етапа на нашето участие, ние не сме имали пряка възможност да общуваме с феновете, но усещахме тяхната загриженост и отношение към този толкова важен проект, който им пожелавам да получат, рано или късно.

- Как приема вашите планове държавата и ММС за изграждане на нов стадион? Водили ли сте разговори с тях?
- Не сме имали възможност за среща с държавата, след оттеглянето на Проектния мениджър и оператора, но оставаме на разположение, в случай, че бъдем потърсени за такава. Министерство на спорта е официално информирано за нашето оттегляне. То, чрез дружеството „Сердика спортни имоти“ ЕАД, е равноправен партньор в този процес и именно поради тази причина, очаквам заинтересованост от тяхна страна, относно бъдещото развитие на стадиона, заради важността на темата и отговорността, която всяка от страните има в него. Ние, все още, силно вярваме в този проект, но единствено, при положение, че инициативата за неговото осъществяване, бъде в ръцете на държавата, която е равноправен партньор в него. Само по този начин, могат да бъдат гарантирани оптимални финансови и социални резултати. В случай, че бъде поискана среща, Спортфайв ще откликне и обсъди реалните и работещи възможности, да предостави своята подкрепа на Министерство на спорта, в гарантирането на дългосрочни финансови резултати за държавата, в полза на правилно функциониращ стадион на клуба, по моделът, който беше успешно реализиран в Унгария, с подкрепата на унгарското правителство. Подобен сериозен проект, изисква сериозни решения в полза на клуба, обществото и държавата.

- Министър Лечева многократно е декларирала, че държавата ще подкрепи професионално изграден и управляван стадион и ще потърси гаранции за това. След оттеглянето на Спортфайв, как клубът ще гарантира, че ще изгради и управлява подобен тип съоръжение?
- На този въпрос би могла да отговори министърът на спорта, както и ръководството на клуба. Надявам се, че Министерство на спорта ще поиска съответните гаранции, както за изпълнение, така и за финансова и функционална устойчивост на бъдещото съоръжение, за да бъде защитен, както интересът на клуба , така и на държавата. Все пак, смисълът на публично –частното партньорство, което е напът да се финализира, е постигане на икономическа ефективност, при управлението на публичната собственост, в защита интереса на гражданите и обществото. Би трябвало, отговорното ведомство, да съумее да защити обществения интерес, при постигане на конкретни резултати за всеки от участниците в това партньорство. В противен случай, неговото създаване, би било по-скоро неефективно.

- Според вас, има ли сили и финансови възможности, без вашата помощ, ЦСКА да изгради и впоследствие да управлява нов модерен стадион - задача, която не е никак лека.
- Моето скромно мнение е, че подобна задача е непосилна, за който и да е български или европейски клуб, при всичките заявки и декларации за това в пространството. Тези, които управляват футболни/спортни клубове имат съвсем друг тип експертиза и тя трябва да бъде фокусирана единствено и само върху развитието на клуба. За да бъде променен моделът на безидейно строителство на спортни обекти в българския спорт/футбол, е необходимо да бъде реализиран поне един успешен проект, по верния начин, и управляван от професионалисти. Той би дал съвсем различен тласък, и то във вярната посока.

- Спортфайв e голяма и реномирана световна компания. Как хората в Германия приемат подобни неуредици в България?
- Случилото се, е прецедент в опита на компанията, но не това е най-същественото. Тъжно е, когато в крайна сметка страда спортът. Именно заради това, насърчавам Министерството на спорта, да почерпи опит от вече реализирани добри практики, за изграждане и управление на спортни съоръжения, и когато контролира или управлява ключови проекти, да бъдат изискани съответните референции за опит и успешно изпълнени и жизнени такива.

- От ЦСКА обявиха, че новата оценка на ст. „Българска армия“ възлиза на 28 498 000 лв. Може ли с подобно финансиране да се изгради стадион, който отговаря на високите стандарти на УЕФА, или това е някакъв компромисен вариант?
- Функциите и на най-опростения вид транспортно средство, осигуряват придвижване. Хвърлянето на суми в пространството, за изграждането на стадион, без да бъдат подкрепени със съответните изчисления, намирам за крайно непрофесионално. В конкретния случай, въпросът е не дали ще има стадион, а как ще бъде гарантирана неговата функционалност, устойчивост и бъдещо комерсиализиране, именно в контекста и на създаващото се ПЧП . Изготвеният от екипа ни проект, има определен бюджет, на база на прецизно изготвено проучване, както вече обърнах внимание. Резултатите от това проучване, включително бизнесплана и свързаните с него финансови потоци, бяха одобрени и потвърдени от клуба. Впоследствие разбираме, че всъщност новият бюджет за стадион ще бъде едва 1/3 от утвърдения, което решение трудно би могло да попадне в графа „оптимизиране на разходи“.

- И за финал! Защо в почти цяла Европа се строят нови стадиони, а в България нищо не се случва по този важен за развитието на футбола въпрос? Каква е причината?
- Винаги съм вярвала, че моментът за промяна в съществуващите модели на управление в българския спорт, от години, е настъпила, но за съжаление, все повече примери, които се случват в страната, включително казусът с пловдивските стадиони, са доказателство, че независимо от желанието на всички нас да бъдем част от Европа, не само по отношение на спорта, но и в доста други сфери, на този етап, е трудно постижимо.

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)

Росен Барчовски: Предадохме се и имаше несериозно отношение накрая

„За нищо не сме готови“, ядосва се селекционерът на България след загубата от Черна гора

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев

Александър Тунчев: Много лесно се пада отвисоко!

„Крушарски не заслужава това отношение“

Звездата на Монтана: Интересът от елита не ме разсейва

Филип Ежике вече има 9 гола във Втора лига този сезон

Барчовски: Не очаквам Черна гора да ни подцени

Селекционерът на България очаква 2 трудни мача от квалификациите за Евробаскет 2025

Сашо Станков критикува ЦСКА

Ето какво казва бившият треньор на "армейците"