1. Novsport
  2. Интервю
  3. Легендата Румен Горанов на 65: Гунди и Котков ме убедиха да отида в Локо

Легендата Румен Горанов на 65: Гунди и Котков ме убедиха да отида в Локо

Фланелката на Австралия бе моят кадем, казва бившият страж на "железничарите"

Легендата Румен Горанов на 65: Гунди и Котков ме убедиха да отида в Локо
Днес легендарният вратар на Локомотив (София) Румен Горанов ства на 65 години. Стражът, който понастоящем е съветник към парламентарната комисия за детето, младежта и спорта, говори пред „Меридиан мач”, припомняйки си интересни моменти от своята кариера.


Г-н Горанов, в младежките си години освен футбол сте тренирали още баскетбол, хандбал и волейбол. Как избрахте именно този спорт пред останалите?

- Играл съм с ус пех в училищния отбор на всеки от тези спортове, но най-голям интерес имах към футбола. В техникума в Плевен започнах като нападател и в мачовете, в които водихме с 2-3 гола се връщах да пазя. Затова когато започнах да тренирам в местния Локомотив вече ме бяха избрали за този пост, тъй като бях жилав и мускулест. Скоро обаче отборът го закриха и аз преминах в школата на Спартак. Там пред очите ми бяха двама отлични вратари като Никола Пърчанов и Георги Найденов (б.р. по това време легендарният страж на ЦСКА е треньор в Спартак), които бяха пример за мен.

- Как се стигна до преминаването ви в Левски, а след това и в Локомотив София?
- През 1969 г. бях вратар на юношеския национален отбор, който спечели европейската титла в ГДР и бях определен за най-добър на своя пост на турнира. На финала победихме домакините, а след завръщането в България разбрах, че Левски са попитали за мен. Така аз отидох при тях, a съотборникът ми Георги Денев в ЦСКА. В самия отбор почти не играх, тъй като по това време титуляри бя-ха вратари, стигали до националния тим - Бисер Михайлов и Георги Каменски. Моето желание обаче бе да пазя по-често и един ден имахме разговор с Никола Котков. Той ми каза, че Локомотив ще се отдели от ЖСК Славия и новия отбор има нужда от вратар. Познавах треньорът Георги Берков от младежкия национален тим и нямах колебания. По същото време говорих и с Гунди, който винаги се отнасяше бащински към по-младите играчи итой ми каза: „Добре си го решил. В Левски ще те оценят едва когато си тръгнеш". И наистина, отидох в Локомотив и станах войник в ЖП войски докато се уволня и само след няколко мача бях вече национал. След като победихме Левски с 2:1 те поискаха да ме накажат за
2 години заради това, че не съм се върнал при тях. След като обясних ситуацията във федерацията, те присъдиха в моя полза.

- В Локомотив София играете с интересна фланелка. Разкажете нещо повече за нея...
- В Локомотив пазех с фланелка на националния отбор на Австралия. Сдобих се с нея по време на едно турне на А отбора през 1973 г., където играхме 3 мача срещу домакините. Тъй като вратарите сме суеверни, след като направих няколко добри мача с нея продължих да
я нося в мачовете на клубния отбор.

- Според официалната статистика имате 34 мача за националния отбор. Кой от тях ви е най-скъп?
- За щастие съм участвал в няколко важни двубоя за националния отбор в световни квалификации, като бих отличил тези през 1973 г. като гост на Северна Ирландия и Португалия. В първия мач завършихме 0:0, като 20 минути пазих със спукано ребро. Срещу Португалия завършихме 2:2, като в две ситуации Еузебио оставаше сам срещу мен и не му позволих да отбележи. Имам и два мача на световното първенство във фРГ през 1974 г....

- Там обаче не ви пускат в заключителния мач с Холандия...
- Не мога да се сърдя на Христо Младенов, тъй като той дойде преди мача при мен и ми каза, че няма да играя. Причината бе изравнителният гол за Уругвай в предишния мач, дело на Павони. Журналистите ме атакуваха за него и обявиха, че съм с лабилна психика. Освен това в отбора имаше напрежение заради обещаните премии, а и някои партийни ръководители изказваха мнение как да изглежда състава.

- Как се стига до трансфера ви в чужбина?
- В началото на 80-те години имаше две запитвания за мен от Аустрия и Хамбургер, но от Локомотив не ме пуснаха. След спечелването на Купата на съветската армия през 1982 г., за което бях с основен принос, отново поисках да заиграя в чужбина и преминах в Арис Лимасол. Впоследствие играх в Алки при Данко Роев, Олимпиакос Никозия и Моста (Малта) при Генчо Добрев. Навсякъде работех и с младите вратари и някои от тях стигнаха до кипърския национален отбор. Впоследствие се върнах в Олимпиакос като помощник на Давид Кипиани през 1990 г. Изключително съм доволен от отношението на местните към мен през целия период.

- Кои са най-тежките контузии, които сте получавал в кариерата ви?
- По време на един мач за Балканската купа в Букурещ бях със скъсани връзки. Това стана, след като при борба за една висока топка трима играчи паднаха върху мен. В Кипър пък пукнах раменна кост, която и досега ме боли. Заради тази контузия не се осъществи мой трансфер в Гърция.
Кокала: Левски вече трябва да готви отбор за догодина

„За мен между Сангаре и Алекс Колев само един има място сред титулярните 11", коментира Емил Велев

Пламен Гетов: Изненадах се от радостта в ЦСКА след спечелената точка от Лудогорец

Бившият халф на ЦСКА и Левски, Пламен Гетов, сподели мнението си за равенството 2:2 на ЦСКА с Лудогорец в неделя вечерта

Бленджини: Разговаряме с Андрей Жеков да влезе в щаба на националния отбор

„Важно е да продължим процеса на подобряване“

Божидар Андреев: Съжалявам, че не вдигах за друга държава

Бронзовият медалист от Париж 2024 официално обяви края на кариерата си

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)

Росен Барчовски: Предадохме се и имаше несериозно отношение накрая

„За нищо не сме готови“, ядосва се селекционерът на България след загубата от Черна гора

ИЗВЪНРЕДНО: Кобрата срещу Усик или Фюри, ако победи Чар

Българинът може отново да излезе на ринга срещу най-добрите в тежка категория

Шеф в БФС: Свършеното от Илиан Илиев и неговия щаб заслужава добра оценка

Вижте интервю с техническия директор на централата Кирил Котев